«Нульова» динамiка людського розвитку
Щорічно в Україні видається документ, в якому, «як у дзеркалі, українці можуть побачити себе зі сторони». Так дещо метафорично визначив Звіт про людський розвиток 1999, презентація якого відбулася минулої п’ятниці в Києві, один з його рецензентів Семен Глузман.
Звіт 1999 — це вже п’яте видання, створене за ініціативи та підтримки Програми Розвитку ООН (ПРООН). Його авторами традиційно є українські експерти-фахівці різних галузей, оскільки вважається, що вони краще, ніж західні експерти, можуть оцінити економічну, політичну, соціальну й екологічну ситуацію в країні. Поняття «людський розвиток» включає в себе безліч чинників, найголовнішими з яких є можливість прожити довге життя, зберігаючи міцне здоров’я, можливість дістати освіту та можливість мати все, що, на думку кожної окремої людської істоти, забезпечує їй гідний життєвий рівень. Розрахований для жителів однієї окремо взятої країни індекс людського розвитку став чимсь на зразок екзаменаційної оцінки, рейтингу рівня життя, показника «кращості» держави.
Україні, на жаль, пишатися поки немає чим. 91-ше місце серед 185 держав-учасниць ООН без динаміки поліпшення з 1997 року свідчить само за себе. Напевно, тому автори адресували Звіт насамперед «усім, хто відповідає за прийняття політичних рішень».
За словами одного з національних координаторів створення Звіту урядового секретаря Віктора Лисицького, завдяки своїй концепції «економіка для людини» «цей документ дуже добре укомплектовується з двома іншими важливими для майбутнього розвитку України — Посланням Президента та Програмою уряду». А присутній на презентації віце-прем’єр України Микола Жулинський зазначив, що сьогодні в країні створено «серйозну базову основу для того, щоб рухатися вперед».
Щоправда, навіть перегляд звіту, в якому фігурують головним чином несприятливі цифри, навряд чи сприяє такому оптимістичному настрою. 12,9 млрд. доларів зовнішнього і 31 млрд. внутрішнього боргу (дані на 1 жовтня минулого року), 2,4 млн. безробітних громадян, загальний приріст кількості населення «мінус 350 тисяч осіб» на рік — і все це з помітною прогресією порівняно з минулими роками. Але, як зазначив директор Інституту політики Микола Томенко, «людський розвиток в Україні є вже хоча б тому, що кожний рік видається звіт про цей самий людський розвиток».