"Обхідних" контрзаходів не буде
Президент України проти газової конфронтації з РосієюУчора Президент України Леонід Кучма звинуватив уряд у тому, що він поки не вжив достатніх заходів для реалізації домовленостей, досягнутих раніше з Туркменістаном і Росією щодо постачання газу з цих країн. Він нагадав про досягнуту домовленість на політичному рівні, про тісну конструктивну і взаємовигідну співпрацю. З його слів, наступні кроки необхідно робити уряду. Президент указав, що ‘’Туркменістан не буде ніколи давати газ Україні, якщо Україна не буде своєчасно за нього платити».
І дійсно, після завершення україно-туркменського саміту, підсумки якого дістали в обох державах найвищі оцінки, пройшло вже два тижні, однак уряд ще не зробив конкретних кроків по реалізації рішень, прийнятих на вищому рівні, та ліквідації існуючих проблем. На думку Л.Кучми, «НАК Нафтогаз України» «не спроможний розплачуватися» за поставлений газ. Не знаходиться в Україні й інших структур, здатних узяти на себе відповідальність за розрахунки по постачанню газу з Туркменістану і Росії. За словами Президента, всіх коштів, які збираються на енергоринках України, не вистачає для погашення заборгованості перед компанією «Ітера» (борг перед нею становить 320 млн. грн. і $700 млн. — перед РАТ «Газпром»).
У цих умовах енергетичний блок уряду замість зусиль щодо нормалізації відносин з реальними партнерами, то намагається розповісти, що в ПЕКу все о’кей, то презентує фантастичні проекти на кшталт газопроводу по дну Чорного моря.
Однозначну оцінку подiбним настроям дав учора Л.Кучма, заявивши, що Київ не збирається вживати ніяких контрзаходів у зв’язку зі створенням консорціуму з постачання газу в Європу через Польщу та Словаччину в обхід України. Він відзначив, що від протоколу (по створенню консорціуму в складі 5 компаній: «Газпром», італійська SNAM, французька Gaz de France та німецькі Wintershall і Ruhrgas — Інтерфакс—Україна) до практичної реалізації, як правило, «проходить багато часу». «Скільки ведеться розмов про нафтопровід із зони Каспійського моря до Джейхана. Де цей трубопровід?’’ — спитав він. Мабуть, Президент вважає, що Україні не варто метушитися, реагуючи на кожен протокол намірів, у той час як в її розпорядженні знаходиться газопровід, який сьогодні «повністю забезпечує постачання газу в Європу». Крім того, з його слів, цей газопровід має можливості збільшити постачання газу в Європу ще на 30%. У зв’язку з цим Л.Кучма нагадав про домовленість, досягнуту на зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним, про спільне використання газопроводу в «інтересах Росії та України».
Як приклад спекуляцій, на цій темі можна розцінити й інформацію, яка з’явилася, про те, що Україна і Польща ведуть переговори про будівництво спільно з Норвегією нафтопроводу з цієї даржави в Україну.
Президент України Л.Кучма вважає «абсолютно недоцільним» будівництво газопроводу з Норвегії. З його слів, «Україна не починала переговорів з Норвегією про постачання газу в Україну», оскільки «це абсолютно недоцільний шлях». Президент відзначив, що в України сьогодні є звідки брати газ, причому по більш дешевій ціні: ціна норвезького газу набагато перевищує вартість російського і туркменського газу.
Як повідомив «Дню» заступник голови ВАТ «Укргазпроект» Мирослав Якимів, його інститут, який є ведучою в Україні проектною організацією з будівництва газопроводів, цією темою ніколи не займався. Фахівці вважають, що родовищ газу в Норвегії більше, ніж в Україні, але не можуть іти в порівняння із запасами цього палива в Росії, Туркменистані, Іраку. А тільки при наявності великих запасів доцільно витрачатися на таку дорогу споруду, як магістральний газопровід.