Перейти до основного вмісту

Одностайний процес

У Конституційному Суді вирішується доля політреформи
24 вересня, 00:00
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

В юриспруденції є такий термін — змагальність сторін. На слуханні справи в Конституційному Суді за поданням 252 народних депутатів щодо легітимності політреформи нічого подібного не спостерігалося. На відкритій частині процесу всі як один — і представник Верховної Ради, і представник Президента, і представник Кабміну — виступали за визнання закону № 2222 неконституційним. Жодного захисника політреформи в суді не знайшлося.

Із тональності запитань можна було зрозуміти приблизний розклад у суддівському корпусі. Умовно «опозиційними» можна назвати двох суддів — Віктора Шишкіна і Дмитра Лелака. До речі, лише суддя Шишкін поцікавився, що, власне, буде з тією законодавчою базою, яку було прийнято на основі нової редакції Конституції.

— Ви вже думали про вашу подальшу діяльність стосовно того, а що ж робити з чинним законодавством, яке не відповідатиме конституційним положенням? — запитав він у народного депутата Валерія Забарського, який представляє інтереси 252 депутатів.

Забарський явно розгубився:

— Я уповноважений відповідати і представляти тут конституційне подання, і в ньому постає питання про порушення процедури, визначеної самою Конституцією, — відповів депутат, запинаючись.

Більш упевнено трималася представник Президента Олена Лукаш. Вона наголосила на тому, що порушення процедури під час ухвалення закону «чотири двійки» є очевидними, і тому, на її думку, рішення КС є очікуваним. «І від себе додам: довгоочікуваним». У кулуарах суду Олена Леонідівна майстерно уникала відповідей на запитання журналістів.

— Як ви вважаєте, рішення суду може бути для вас несподіваним?

— Головне, аби воно було справедливим, і ми його виконували.

— Якщо КС ухвалить рішення про неконституційність політреформи, якими будуть подальші кроки, що потрібно буде зробити?

— Це питання не сьогоднішнього дня і не конституційного процесу. Це питання політичної процедури, яка відбуватиметься за стінами суду.

— Але навіть суддя Шишкін запитав в одного з доповідачів, які можуть бути наслідки відміни політреформи?

— Це доречне запитання, але воно не стосується цього процесу. Суд — не прогнозний орган і не може прогнозувати політичні процеси, які відбуватимуться за цими стінами, — в черговий раз уникала відповіді представник Президента.

Уся процедура розгляду складається з двох частин — відкритої та закритої. Коли цей матеріал готувався до друку, судді перейшли до закритої частини, тобто усамітнилися для ухвалення рішення. Як довго вони прийматимуть рішення — ніхто точно сказати не може. За деякими даними, це може статися десь на початку жовтня. Хоч у стані БЮТ чекають на рішення сьогодні-завтра. Сергій Міщенко прогнозує, що корону Януковичу привезуть прямо до Борисполя.

— Гадаю, влада зробить усе, аби до моменту повернення Президента України Віктора Януковича зі Сполучених Штатів прямо до трапа йому піднесли рішення, що він уже має Конституцію Кучми.

Втім, як раніше писав «День», найбільша інтрига — що буде далі, після вердикту. Чи потрібна буде участь Верховної Ради і проведення референдуму? Чи переможе волюнтаристський підхід — Україна відразу повернеться до редакції Конституції 1996 року? Але, судячи з учорашніх слухань, майбутнє України після відміни політреформи виглядає туманно навіть для її противників.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати