Оракули бюджету
Розподіл неотриманих прибутків триваєКерівництво комітету Верховної Ради з питань бюджету (у складі голови Петра Порошенка та двох перших заступників Валерія Коновалюка й Людмили Супрун) учора на прес-конференції професіонально, безапеляційно й однозначно дали зрозуміти: комітет налаштований на конструктивне обговорення проекту бюджету-03, але урядовий варіант документа, запропонований Верховній Раді до другого читання, абсолютно не влаштовує парламентаріїв. Що зважаючи на загальний кількісний склад фракцій «Наша Україна», «Регіони України» та НДП (представниками яких, відповідно, є «оракули» бюджету), підтверджує припущення: в ході другого читання розбіжностей буде більше, ніж під час першого. За словами П. Порошенка, комітет ще не виробив остаточного рішення й конкретних пропозицій до цього проекту бюджету-03. А тому точно передбачати його подальшу долю народний депутат не став, обмежившись низкою зауважень, суть яких зводиться до такого: в такій редакції бюджету Верховна Рада не голосуватиме.
Пан Порошенко каже, що лише 20% «врахованих» парламентом поправок до державного кошторису були втілені на сторінках бюджету. Що дало йому підстави стверджувати, що новий варіант бюджету «ще гірший за старий». Аналізувати зміст документа й погляди всіх зацікавлених сторін на витрачання «засіків Вітчизни» — справа, зізнатися, абсолютно невдячна, оскільки в розпал бюджетних торгів між парламентом (точніше — політичними силами) і Кабінетом Міністрів (тобто також політичними силами) змінюються не лише конкретні, а й загальні параметри прибутків і витрат. Хоча пікантні деталі впадають у вічі (наприклад, витрати Мінпаливенерго чомусь збільшили на один мільярд гривень, хоча бюджетний комітет цього офіційно не просив; на цьому наполягали «Регіони України», пропозиції яких у прийнятій в процесі першого читання постанові «врахували» далеко не в повному обсязі).
Епіцентром обговорення на даному етапі є прибуткова частина бюджету. П. Порошенко заявив, що профільний комітет буде відстоювати запропоноване їм раніше збільшення прибутків держави наступного року більш ніж на 5 млрд. грн., тоді як уряд пропонує збільшити прибутки на 1,7 млрд. грн. Джерелами такого збільшення він назвав скорочення податкової недоплати (нині перевищує 14 млрд. грн.), а також вилучення до бюджету частки прибутку державних підприємств. Керівництво бюджетного комітету вважає, що таким чином податкове навантаження на суб’єктів господарської діяльності не збільшиться. Оскільки йдеться не про посилення податкового тиску, а про поліпшення фіскального адміністрування й скасування невиправданих податкових пільг.
З пільгами — все більш-менш зрозуміло (як сказала «Дню» Л. Супрун, йдеться про акцизи на спирт і т. ін. Хоча, щодо алкогольної продукції, то, як уже повідомлялося, синхронно Кабінет Міністрів цей акциз збільшив). А от щодо частини фіскального адміністрування повної зрозумілості немає. Л. Супрун говорить про посилення поборів із «пільговиків» (незважаючи на скасування преференцій, наприклад СП, є практика судових рішень на їхню користь) і вибивання податкових боргів із великих державних підприємств. П. Порошенко мислить масштабніше: прибуткову частину передбачається збільшити за рахунок адміністрування податків і виведення бізнесу «з тіні».
Однак головним каменем спотикання, як і раніше, є надходження від приватизації. Те, що їх будуть розглядати в прибутковій частині бюджету, а не в розділі «фінансування», очевидно. Не визначені лише розміри цих прибутків, а також куди ці суми пропонується спрямувати. П. Порошенко каже, що долю дев’яти державних обленерго та «Укртелекому» Кабмін ще не визначив. Це, за словами Л. Супрун, породило суперечність: у первинному варіанті бюджету-03 було вказано, що надходження від приватизації плануються в розмірі 2,1 млрд. грн., тоді як у пояснювальній записці ця сума могла збільшитися ще на 2,4 млрд. грн. Нагадаємо, основна стаття прибутків від приватизації — це обленерго й «Укртелеком». Але практика свідчить, що обленерго з боргами краще не продавати. А з приватизацією «Укртелекому» поки що взагалі багато незрозумілого. Схоже, прибутки від приватизації і варіанти їх розподілу обговорюються про всяк випадок — а раптом продадуть .
ДО РЕЧІ
«Наша Україна» не бере участі в обговоренні нових кандидатів на прем’єра і в обговоренні голосування з відставки чинного прем’єра», — заявив учора глава бюджетного комітету українського парламенту, член фракції «Наша Україна» Петро Порошенко. «Якщо без створення коаліції буде поставлено питання про відставку прем’єр-міністра — я рекомендуватиму фракції, щоб вона участі в цьому голосуванні не брала», — підкреслив він.