Перейти до основного вмісту

Останнiй акорд

16 липня, 00:00

Проте резонансу як такого в самому окрузі в день виборів не спостерігалося, якщо не рахувати прес-конференції Комітету виборців України (КВУ), на якій перший заступник голови Євген Побережний заявив, що його організація відкликає своїх спостерігачів з виборчих дільниць, не стежитиме за перебігом виборів і підрахунком голосів. Невдоволення КВУ викликала робота окружної виборчої комісії, де, за словами спостерігачів, зацікавленим особам було важко отримати доступ до документів і інформації. Проте заява КВУ, судячи з усього, не справила особливого враження на окружну комісію, голова якої Станіслав Швець відкинув усі обвинувачення.

Сенсацією не стали й підсумки голосування, під час якого перемогу отримав начальник кримінальної міліції області Віктор Драчевський, який суперничав з О. Жиром у 35-му окрузі ще на березневих виборах. За попередніми даними, на його підтримку висловилися 42 відсотки місцевих виборців. Із дванадцяти кандидатів, які дійшли до фінішу, лише двоє — екс-мер Нікополя К. Лященко й колишній депутат Верховної Ради, комуніст В. Пустовойтов — змогли скласти йому хай і слабку, але конкуренцію. Проте дехто із суперників В. Драчевського схильний пояснювати свою поразку досить прозаїчною причиною — набагато нижчою, ніж у березні, явкою виборців на вибори. Задля справедливості слід зазначити, що на півдні Дніпропетровщини останнім часом стояла страшенна спека.

До речі, рішеннями окружкомів з тих чи інших причин у кожному з трьох округів було знято по декілька кандидатів. Частина претендентів жаданого мандата самі відмовилися від шансів на його отримання. За повідомленням ЦВК, останнього дня у трьох округах зняли свої кандидатури аж 5 осіб. Про те, що змусило їх піти на подібний крок, можна лише здогадуватися. Кажуть, до самовідводу кандидатів підштовхують, як правило, міркування аж ніяк не ідейного характеру...

Проте, як повідомив у неділю на вечірній прес-конференції глава Центрвиборчкому Михайло Рябець, у ЦВК за станом на 17.00 не надійшло жодної скарги про порушення під час виборів.

У виборчому окрузі № 18 (Вінницька область) перемогу здобув житель села Яланець Томашпiльського району, голова сільгосппідприємства «Яланецьке» Микола Одайник. За станом на понеділок, безпартійний сільський керівник набрав 42,8%. Петро Мельник і Світлана Мельник, які вважалися лідерами (політологи навіть жартували, що в окрузі № 18 у будь-якому разі переможе Мельник), отримали відповідно 21,6% і 17,2% голосів. Олександр Ржавський набрав аж 3,99%, колишній губернатор Дмитро Дворкіс — 2,76%, ще одна Світлана Мельник — 2,18%, Михайло Гуцол (за «мажоритаркою» йти — не шашкою махати?) — 0,47%. Однак «рекорд» установив самопроголошений лідер УНА Едуард Коваленко, котрий зібрав «урожай симпатій» у 0,06%(!) виборців.

Сюрпризом для багатьох стала також перемога в окрузі № 201 (Черкаська область) колишнього народного депутата, члена СДПУ(О) Нестора Шуфрича. Але при уважнішому розгляді такий результат виглядає, скоріше, закономірно — як висловився один з місцевих керівників, «нашим людям просто набридло обирати між крайніми ідеологіями й крайніми персоналіями». На другому місці Наталя Вітренко — 19,5%, на третьому — Микола Булатецький, підтримуваний «Нашою Україною», — 12,6%. Далі йдуть мер Черкас Володимир Олійник — 12,39%, Олексій Марченко — 10,00%, колишній народний депутат Сергій Пересунько — 2,08%. Серед кандидатів, які набрали менше ніж 2% голосів, варто згадати двох. А саме колишніх народних депутатів Миколу Габера та Івана Біласа.

Практично всі політологи сходяться в одному — за скромними (вже ж таки три округи для країни не так уже й багато) довиборами піде безліч судових позовів і розглядів у найрізноманітніших інстанціях, аж до європейських. Проте один з головних потенційних «незадоволених» Олександр Жир уже заявив у інтерв’ю УП (pravda.com.ua), що домагатися визнання виборів недійсними не буде, бо, за його словами, «нині треба вести мову про зміну системи влади в державі». Що ж до наслідків довиборів для розставляння політичних сил у парламенті, то на тлі міжфракційних міграцій вони не такі вже й значні. Хоча для фракцій, що отримали у своє розпорядження ще по одному бійцю, ці «багнети» також будуть не зайвими.

КОМЕНТАР

Андрій ЄРМОЛАЄВ, директор Центру соціальних досліджень «Софія»:

— Минула міні-кампанія оптимізму не додає. По-перше, довибори показали, що система договірного призначення депутатів у нас явно переважає. По-друге, події в Черкаській і Вінницькій областях продемонстрували, що тіньове фінансування, чорний піар — доля не лише представників політико-бізнесових «кланів», а не меншою мірою й опозиції. По-третє, очевидним є те, що наші виборці ще не виробили чітких критеріїв, як визначати свою позицію щодо того чи іншого кандидата. Хоча всім відомо, хто є хто, люди легко ведуться на суто рекламні, піарівські трюки. Хотілося б зробити наголос і на такому моменті. Та ситуація, за якої Жир виявився «за бортом», для опозиції вигідніша, ніж якби він переміг. Тому що це дає можливість застосувати до влади ряд набагато жорсткіших технологій.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати