Папа «поселився» у Києві
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020626/4113-1-1.jpg)
У дні, коли Україна згадує про історичний візит до України Римського папи Івана Павла II, в Києві було відкрито бронзову статую цієї видатної людини сучасності. Людини, яку глибоко поважають не тільки католики, але всі люди доброї волі, незалежно від релігійної чи конфесійної належності. Окрім річниці візиту, вчорашнє спорудження скульптури-портрета присвячено ще одному ювілею — десятиліттю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ватиканом, яке відбулося саме в часи понтифікату Івана Павла II. Спорудження першого скульптурного зображення Римського папи в столиці України, за словами нунція Апостольського престолу архієпископа Миколи Етеровича, є «другим — духовним — приїздом Римського папи до Києва, до України». Принагідно відзначимо, що ініціатива встановлення монументу на території Апостольської нунціатури (Посольства Ватикану) належить саме архієпископу Миколі Етеровичу.
Щойно відкритий і освячений монумент — то виразна бронзова фігура у папському облаченні на гранітному постаменті (загальна висота монумента сягає трьох метрів). Варто відзначити, що монумент створено українськими майстрами й на українські спонсорські гроші. Автори проекту — відомі київські майстри: скульптор Борис Довгань та архітектор Флоріан Юр’єв (на фото). Обидва мають вельми солідний творчий доробок; їхньою останньою спільною роботою є фігура скорботної Музи — бронзовий пам’ятник розстріляним під час репресій художникам України, встановлений біля входу до Національної академії мистецтв у Києві. Як розповів п. Довгань, у роботі над фігурою папи Івана Павла II перед ним стояло непросте завдання — «поєднати, високу духовну енергію свого героя з його сучасним фізичним станом». Здається, що це йому вдалося. Монумент відлито майстрами Київського комбінату «Художник». А споруджено його на кошти численних спонсорів, у списку яких бачимо Київську мерію, «Київміськбуд», благодійні організації «Тріумф серця» та «Карітас», а також Вишгородську парафію УГКЦ. Окрім цього, певні кошти (іноді — чисто символічні) внесли деякі православні, протестантські та нехристиянські церкви — із числа тих, що рік тому зустрічалися з папою Іваном Павлом II у приміщенні Національної філармонії. Жаль тільки, що нову скульптуру кияни зможуть побачити хіба що здалеку, через залізну огорожу — вхід на територію Ватикану, тобто до двору посольства в Україні, обмежений, як і до всіх інших посольств іноземних держав.
На церемонії відкриття статуї Римського понтифіка був присутній гість — представник Ватикану Його преосвященство архієпископ Жан-Луї Торан. У своєму виступі він нагадав, що під час київського візиту папа Іван Павло II мешкав у будинку Апостольскої нунціатури, і тому бронзова скульптура «буде вічним спогадом про Візит, який сколихнув не лише католиків та віруючих інших релігійних конфесій, але майже всю націю».
У той час, коли навколо монумента лунали виступи, а фото- і телереспонденти шукали найкращі ракурси для зйомок, перед воротами Папської нунціатури невелика група (а точніше — 35 осіб) старих жінок з трьома хоругвами співала православні молитви і роз’яснювала байдужим перехожим, що «католики — то єретики». Як виявилося, це були представники «Православного братства» УПЦ МП під керівництвом самого пана Лукіяника. Протестанти тримали перед собою гасло, мова якого, як вуха Мідаса, видавала замовника: «Нет католической экспансии!». Що ж — кожному своє.