Партія тимчасовиків — безперспективна
Сьогодні стане відома доля НДП як партіїЗ'їзд НДП, запланований на два дні, відкрився в п'ятницю по обіді. Але вже зранку з'явилася версія: номенклатурна частина порушить усі плани демократів серйозно розібратися в ситуації — якщо першого дня буде вирішено головне питання про Кучму як кандидата від партії, то навіщо другий день роботи? Інакше кажучи: швиденько вирішити, швиденько відзвітувати й не дати демократичній частині на чолі з лідером партії Анатолієм Матвієнком простору для інакомислення, що виходить за рамки з'їзду.
Артур Білоус (до речі, позаштатний радник Президента) відповів кореспондентові «Дня»: «Все можливо. А далі група товаришів вийде із партії. Мені це дуже боляче. Я вийду також. Але для мене лінія розмежування проходить не на межі «Кучма — не Кучма». А на межі «методи й способи дій». Якщо сам Кучма говорить про те, що він не наполягає на тому, щоб партія його висувала, й насправді Президентові це нічого не дає, то за цим висуненням нічого, крім вірнопідданства та страху не стоїть. А як для цього трансформувалася партія — видно на прикладі Київської організації НДП, де за час правління Толстоухова 700 чоловік покинуло партію, а 800 нових — до неї вступило. Нашестя Толстоухова на Київську організацію подібне до нашестя татаро-монгольського іга. Але хан Батий протримався досить довго тому, що бився у відриту. А тут, приміром, замість районних дієздатних організацій, що загартувалися в боротьбі, добули депутатські мандати, працювали на авторитет партії, створено тепер структури, де сидять зігнані директором учительки, котрі грають у «морський бій» та запитують: куди ми потрапили, коли нас відпустять? І це нашестя поширилося на Україну в цілому».
Артур Білоус певен, як, утім, багато хто з неноменклатурних партійців: «Партія, де біля керма, підміняючи лідера, стоїть навіть не прем'єр, не віце-прем'єр, а просто тимчасовики — безперспективна. У такій партії складно перебувати тим людям, котрі себе поважають».
На думку демократів НДП , з'їзд піде саме так, як йшло останнім часом будівництво партії — тобто, через адміністративний тиск. «Мені дуже цікаво — чи дадуть нам із трибуни хоча б слово сказати», — зауважив Артур Білоус.
Р.S. Близько 15-ї години на з'їзді трапилася перша сенсація й велика несподіванка для присутнього в президії прем'єра Пустовойтенка: з'їзд, незважаючи на всілякі номенклатурні хитрування і перерахунки голосів, прийняв ухвалу про таємне голосування за кандидатів на посаду Президента: з 347 делегатів «за» проголосували 183, тобто, за повідомленням рахункової комісії, 52%. При будь-якому подальшому ході з'їзду вже зрозуміле одне: перемога кучминської номенклатури не може бути легкою.