Партосередки на приватних підприємствах
Китайська відповідь глобалізац і їГлобалізація економіки, як снігова лавина «підминає» під себе тією чи іншою мірою практично всі країни, хочуть вони цього чи ні. Звісно, різною є й реакція на цей об’єктивний історичний процес. Одні країни, здебільшого бідні, вважають, що глобальні зміни ще більше погіршать їхнє становище. Інші — намагаються скористатися плодами глобалізації. Бізнес, який не знає кордонів, загалом вважає глобалізацію даром небесним.
На цьому тлі досить оригінально зустрічає виклики глобалізації Китайська Народна Республіка. Попри те, що економіка Піднебесної перебуває в чудовій формі, і приватні фірми ростуть неначе на дріжджах, китайське керівництво побоюється, що глобальні зміни можуть підірвати монопольне становище компартії. Адже дедалі більше китайців шукають і знаходять роботу не в урядових установах чи на державних підприємствах, а в приватних, тим самим уникаючи опіки з боку передового авангарду пролетаріату. Неконтрольовані державою приватні підприємства дають 60 відсотків валового національного продукту, який становить $990 млрд.
Відтак, аби усунути такий недолік, генеральний секретар 61-мільйонного загону китайських комуністів Цзян Цземінь наказав створювати партійні осередки в процвітаючому приватному секторі. За повідомленням Сіньхуа, тим самим КПК має зміцнити свою керівну роль у процесі модернізації країни і забезпечити могутність країни в жорсткій міжнародній конкуренції. Цзян вже поставив партійним осередкам завдання «напружено працювати, щоб об’єднати й навчити підприємців обстоювати політику партії, вести бізнес згідно із законодавством і захищати інтереси найманих працівників».
Щоправда, лишається незрозумілим, як партія зможе реалізувати наказ генсека. Втім, якщо його буде виконано, то в приватному бiзнесi, який розвивається непланово, можуть статися великі зміни. Адже партійні представники на державних підприємствах, попри 20 років ринкових реформ, мають більше повноважень, аніж керівники підприємств.