Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Пару» випустили...

Чи будуть вивчені уроки Мукачевого?
13 травня, 00:00

Учора в парламенті пройшли чергові слухання «силовиків» стосовно подій, пов’язаних із виборами мера Мукачевого. Інформацію про результати розслідування (переважно — проміжного характеру) надали генпрокурор України Геннадій Васильєв, перший заступник міністра внутрішніх справ Михайло Корнієнко, а також заступник глави СБУ Ігор Дріжчаний. Атмосфера в залі дещо відрізнялася від тієї, що була в ході першого «виклику на килим» керівників силових відомств одразу після мукачівських виборів. Представники фракції «Наша Україна», хоч і не змінили своїх вимог, проте бажання розібратися з «силовиками» фізично вже не демонстрували та загалом поводилися стриманіше. Піднявшись на трибуну, генпрокурор Г. Васильєв повідомив про порушення під час розслідування подій у Мукачевому п’яти кримінальних справ, зокрема за фактами порушення порядку, хуліганства та за фактом викрадення бюлетенів. Генпрокурор повідомив, що за час розслідування допитали 685 свідків, серед них керівників державних і правоохоронних органів Закарпатської області. Крім того, допитали 478 із 499 членів виборчкомів, 14 із 15 членів тервиборчкому. Генпрокуратура вилучила 193 документи, провела 12 судових експертиз. Після озвучення цієї статистики Геннадій Васильєв закликав народних депутатів... співпрацювати з його відомством й активніше свідчити про події в Мукачевому. «Ми викликаємо народних депутатів, просимо дати свідчення, але наштовхуємося на нерозуміння», — пояснив він.

Більшості проблем на виборах мера Мукачевого не було б, якби законодавство регулювало дії правоохоронців під час зборів, мітингів і демонстрацій. Таке переконання висловив перший заступник голови МВС Михайло Корнієнко. У зв’язку з цим він попросив депутатів прискорити прийняття відповідного закону. Відповідаючи на запитання парламентаріїв, М. Корнієнко наголосив, що в Мукачевому міліція цілком виконала свої функції, але «не втручалася у виборчий процес, не втручалася в політику». У відповідь на запитання члена КПУ Анатолія Оржаховського, чому міліція не передбачила можливість порушення виборчого процесу та не проводила оперативну зйомку, М. Корнієнко повідомив, що органи внутрішніх справ намагалися вести відеозйомку, «але відеокамери в представників міліції народні депутати відібрали і досі не повернули».

Заступник голови СБУ Ігор Дріжчаний у свою чергу повідомив депутатам, що Служба безпеки України відмовила в порушенні кримінальних справ за мукачівськими подіями. Зі слів І. Дріжчаного, в ході цих подій не було зафіксовано ознак злочинів, що належать до компетенції СБУ, тобто посягання на основи національної безпеки держави.

До СБУ, додав виступаючий, надійшло сім заяв від народних депутатів із вимогою порушити кримінальні справи у справах, що належать саме до компетенції Служби безпеки. Їх усіх перевірили, в тому числі й з участю авторів. «Водночас ці заяви не завжди базувалися на фактах, а іноді мали швидше політичну, ніж правову основу», — підсумував І. Дріжчаний. Проте всі матеріали з виявленими фактами правопорушень, зі слів представника СБУ, передали до Генеральної прокуратури.

Парламент також ознайомився з думкою голови комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, члена БЮТ Анатолія Матвієнка, котрий вимагав знайти і покарати винних у «нарузі над волевиявленням» жителів Мукачевого.

Результатом діалогу парламентаріїв із представниками силових відомств стала прийнята 238-ма голосами постанова, в якій Верховна Рада порекомендувала Президенту України звільнити главу Закарпатської обласної державної адміністрації Івана Різака, міністру внутрішніх справ — начальника УМВС Закарпатської області та його першого заступника, а Генпрокурору — внести протест на рішення мукачівського тервиборчкому за результатами виборів мера Мукачевого. Документ, крім того, пропонує Президенту «дати належну політичну та правову оцінку зростаючому дестабілізуючому впливу на ситуацію в Україні з боку окремих посадових осіб». У постанові також йдеться: «Верховна Рада України наголошує, що при оцінці подій на виборах міського голови Мукачевого поспішні обвинувачення, ініціювання політичного протистояння й організація різних акцій не тільки не сприяють встановленню істини в цій справі, а й ускладнюють проведення всебічного розслідування, негативно впливають на міжнародний імідж держави».

Результати розгляду викликали протилежні оцінки різних політичних сил. Представники «Нашої України» та БЮТ демонстрували радість, хоча й не приховували, що розраховували на жорсткіші формулювання. При цьому лідер фракції «Наша Україна» Віктор Ющенко навіть заявив про намір зустрітися з Леонідом Кучмою та спробувати наполягти на тому, щоб глава держави прислухався до рекомендацій Верховної Ради. Водночас представники СДПУ(О) назвали виявлену парламентом позицію «політичним рішенням». На думку члена фракції об’єднаних соціал-демократів Ігоря Шурми, «сьогодні все перенесли в політичну площину». Депутат також акцентував увагу на необхідності дочекатися закінчення розслідування правоохоронних органів. Член фракції СДПУ(О) Нестір Шуфрич заявив, що в парламенті всі стали свідками зведення окремими народними депутатами рахунків із главою Закарпатської облдержадміністрації. На думку обох есдеків, оцінка, яку дали подіям у Мукачевому, має «провокативний характер». Позафракційний депутат Олександр Волков, стримавшись від жорстких оцінок, звернув увагу журналістів на те, що постанова Верховної Ради з пропозицією звільнити главу Закарпатської обладміністрації Івана Різака має рекомендаційний характер. При цьому він висловив тверде переконання, що Президент не звільнить І. Різака, оскільки Леонід Кучма «ніколи не йшов на момент ультиматуму». З думкою Волкова погодилися практично всі опозиційні депутати, з якими кореспондент «Дня» спілкувався в кулуарах. При цьому деякі з них зауважили, що резолюція парламенту могла би бути й м’якшою, зокрема не містити вимоги про звільнення закарпатського губернатора, якби виступаючі перед депутатами представники силових відомств були переконливішими.

Так чи інакше, але політичну «пару» після Мукачевого парламент, схоже, випустив. Можливо, заплановане на 1 червня слухання інформації про підсумки розслідування подій в Мукачевому і розставить усі крапки над «і» в цій справі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати