Пільги розбрату
Iз земним тяжінням ще можна впоратися, але стоси паперів іноді просто непереборні, казав колись відомий конструктор ракет Вернер фон Браун. Схоже, саме цей закон життя використовують у Секретаріаті Президента, щоб зіпсувати існування українського уряду.
Наприкінці минулого тижня прес-служба Президента повідомила про великообсяговий лист Президента главі Кабміну (підготовлений, звісно, Секретаріатом), у якому наголошується необхідність урахування в проекті держбюджету-2008 низки важливих питань. Авжеж, це не дубль Бюджетної резолюції, передбаченої Бюджетним кодексом і вже ухваленої парламентом. Це абсолютно оригінальний документ, що, цілком можливо, якось від неї відрізняється. Але якщо це так, то що тепер уряду виконувати при підготовці бюджету — резолюцію чи цей лист? Зауважимо, що в ньому Президент непрямо визнає перевантаження бюджету соціальними зобов'язаннями й, напевно, тому відступає від колишніх вказівок зробити бюджет бездефіцитним. Тепер він установлює дефіцитну межу в 2%. Ось тільки «фахівці» з бюджету із Секретаріату, укладаючи уряд у прокрустове ложе з президентських соціальних ініціатив і, з другого боку, суворо обмежуючи обсяг держборгу, не дають реальних порад щодо того, звідки черпати прибутки.
Що це, впевненість у силах і професіоналізмі уряду чи ставка на те, що зрештою напружений бюджет не буде виконаний і він таким чином себе дискредитує? Тим паче, що «соціальні ініціативи Президента мають бути враховані в проекті бюджету-2008 передусім з метою подальшого підвищення рівня життя громадян», підкреслює глава держави в листі Віктору Януковичу.
А вчора, наприклад, у Секретаріаті проводився брифінг з дивною назвою «Президент і Секретаріат контролюють дії Кабінету Міністрів». Що стосується Президента, то така його діяльність хоч і може бути оскаржена (в Конституції прямо сказано, що Кабмін «відповідальний перед Президентом України та Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України»), але все ж таки прямо випливає із суті діяльності глави держави, для чого йому надане право зупиняти дію актів, що приймаються урядом, й надсилати відповідні звернення до Конституційного Суду.
Що стосується Секретаріату, то жодних згадок ні про цей орган, а тим паче про те, що канцелярія Президента може когось, зокрема й уряд, контролювати, Конституція України не містить. Тим часом, автори Конституції, які також мають володіти відповідним даром, записали: «Президент України не може передавати свої повноваження іншим персонам або органам». Тож Секретаріату варто було думати, перш ніж давати назви брифінгам своїх працівників, оскільки за перевищення повноважень у Кримінальному кодексі існує дуже серйозна стаття...
Проте справа, про яку йдеться, ще серйозніша. Секретаріат Президента України наполягатиме на тому, щоб Кабінет Міністрів розробив і надав главі держави план імплементації рішення Конституційного Суду щодо відновлення пільг у державному бюджеті 2007 року. Про це заявив на брифінгу керівник департаменту соціальної політики Секретаріату Павло Розенко.
Нагадаємо, що КС, зокрема, визнав неконституційним припинення дій закону «Про статус ветеранів війни, гарантій їхнього соціального захисту», а також «Про жертви нацистського переслідування», що передбачають виплати щорічної разової допомоги. Крім того, незаконним визнане припинення дії пільг, компенсацій і гарантій для окремих категорій працівників бюджетної сфери та військовослужбовців щодо зниження плати за комунальні послуги, а також на безкоштовний проїзд у всіх видах громадського транспорту. Так само характеризується норма, що ставить допомогу з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежність від сукупного прибутку сім'ї, та припинення дії пільг і гарантій для громадян, потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи. Усе це, безумовно, треба повернути людям, але чи варто це робити ціною розвалу економіки? Тому що порада, яка прозвучала із Секретаріату уряду — скоротити пільги народним депутатам — звучить досить сміхотворно навіть і в тому разі, якщо додати сюди пільги суддям, Президенту та зарплати його Секретаріату. До речі, добре б ще пригадати, що першим урядом, який запропонував парламенту припиняти законом про бюджет дію законів, що передбачали пільги громадянам, був саме уряд Віктора Ющенка.
Учора прем'єр-міністр України Віктор Янукович заявив, що вважає рішення КС про відновлення згаданих пільг передвиборною технологією, оскільки тільки нинішнього року на відновлення фінансування пільг необхідно витратити 67 мільярдів гривень. Навіть члени КС визнавали, що таким чином ставлять державу в складні умови, й виправдовували себе тим, що ухвалювали таке рішення більше на майбутнє...