...По парі
Соціологи констатують «інфляцію» політичних лідерівМайбутні парламентські вибори проходитимуть демократичніше за попередні президентські. Таку оптимістичну заяву зробив учора на прес-конференції «Між президентськими та парламентськими виборами: динаміка та парадокси політичних уподобань українського електорату» науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Володимир Полохало. Конкурентна боротьба, на його думку, точитиметься між шістьма ймовірними фаворитами перегонів у парах відповідно до ніш на виборчому полі: Блок Юлії Тимошенко — Народний союз «Наша Україна»; Народний блок Литвина — СПУ Мороза; Партія регіонів — КПУ.
Такими є результати досліджень у регіональному вимірі, що проводились Центром соціологічних та політичних досліджень «Соціовимір» у другій половині жовтня. (На замовлення Міжнародного інституту демократій методом інтерв'ю з 15 по 25 жовтня 2005 року опитано 2400 респондентів (по 400 чоловік у кожному з шести регіонів — Києві, Вінницькій, Полтавській, Львівській, Дніпропетровській, Донецькій, Харківській, Одеській областях і Криму — віком від 18 років. Похибка не перевищує 4%.)
Високий рівень конкуренції унеможливлює, зазначає експерт, глобальне використання адміністративного ресурсу. Застосування цього методу буде суто регіональним, наголошує В. Полохало. Боротьба ж за електорат точитиметься публічно, за допомогою інформаційних технологій.
Дані опитувань також показали: жодна з політичних сил не змогла стати загальнонаціональною, більше того — деякі політичні гравці, насамперед Партія регіонів та «Наша Україна», у порівнянні із минулим роком, втратили половину свого електорату.
Складовою дослідження було і визначення ступеню довіри виборців до потенційних учасників виборчих перегонів. Довіра до лідера «Нашої України» так і не зросла у східних регіонах України, він продовжує тримати лідерство лише на заході. У центральній Україні В. Ющенко поступається першістю Ю. Тимошенко, яка у свою чергу конкурує із Президентом у західних регіонах. Найменші шанси потрапити до парламенту, за даними дослідження, у П. Симоненка. До діяльності його партії здебільшого не виявляють довіри мешканці жодного з охоплених дослідниками регіонів. Уміння політичної партії «продати» свого лідера на політичному ринку є однією з основ політичної гри, наголошують експерти. Симоненка ж сьогодні, говорить В. Полохало, «купуватимуть за найдешевшими цінами». Що стосується переважної більшості інших партій, то навіть 3-вiдсотковий бар'єр мінімізує, на думку політологів, їхні шанси на місця у парламенті.
Важливим фактом, вважає голова правління Центру, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран, є відчутне зростання активності виборців. Дослідники пояснюють це впливом на зрушення у свідомості нації революційних подій. Цифри (70% респондентів виявили бажання вплинути на хід парламентських виборів) підтверджують висновок про те, що люди стояли на Майдані не за лідера, а за принципи.