Почім «хвости» для студентів?
«Студенти, які не склали «хвости», будуть повішені на другому поверсі», — такі повідомлення цього тижня зарясніли на дошках оголошень вищих навчальних закладів. Сесія на носі, і тоді, коли більшість студентів зайнята підготовкою до цього «сезонного лиха», декому доводиться самостійно вивчати предмети минулого семестру. В іншому випадку — недопуск до нинішньої сесії, а там і відрахування. У розпал сезону перескладань Молодіжна суспільна колегія заявила про кричуще порушення студентських прав: ціла низка українських вищих навчальних закладів практикує платні перескладання іспитів і заліків. Причому йдеться не лише про приватні навчальні заклади, а й про державні. Як розповів «Дню» координатор колегії Андрій Чорних, така «система покарань» дуже поширена в національних університетах, у всіх медичних ВНЗ… «До нас надходять сотні звернень, як із столиці, так і з регіонів, — стверджує Андрій Чорних.
За право проекзаменувати себе ще раз «беруть» у середньому 35 гривень. Тобто третину стипендії. На тлі такого «тероризму» просто комічною виглядає боротьба Міністерства освіти та науки з обдаруванням викладачів квітами та цукерками. Слід зазначити, боротьба досить успішна — солідні та заслужені професори столичних вищих навчальних закладів уже шарахаються від букетика тюльпанів. Може, час спрямувати свої зусилля в інше русло?
До речі, у вищих навчальних закладах, які «провинилися», дружно відхрещуються від можливості платних перескладань. «Про жодні доплати не може навіть йтися!», — запевнив «День» проректор з навчальної роботи КПІ Юрій Якименко. «Ми не маємо жодних документів на надання платних послуг із перескладання заліків та іспитів, — переконував його колега з Національного медичного університету ім. Богомольця Василь Нетяженко. — А якщо хтось «бере» неофіційно, то це в МВС треба питати, а не в мене».
Ситуацію, що виникла, міністр освіти та науки Святослав НIКОЛАЄНКО прокоментував «Дню» так: «Ніхто не має права брати гроші за окремі дії в рамках навчального плану. Якщо йдеться про державний вуз і державне замовлення, то це взагалі виключено. Все, що передбачене навчальним планом, програмою, державним стандартом, має здійснюватися за рахунок бюджету. Навіть якщо студент із якихось причин не склав залік або іспит, не може навіть йтися про доплату або штрафні санкції. Це порушення відомчих інструкцій і законодавства. Якщо ми говоримо про приватний навчальний заклад, то там плату вносять або одразу за весь період навчання, або за певною схемою — раз на рік або раз на семестр. Але окремі доплати за перескладання знову ж суперечать чинному законодавству. Тому, якщо хтось на руках має факти про таке грубе порушення законодавства, хай повідомляє нас. Ми поправлятимемо таких керівників.
Що стосується квітів і цукерок, то я особисто нікому не забороняв їх брати. Тут питання моралі. Чи морально сьогодні збирати по десять гривень зі студентів, які отримують стипендію в розмірі ста гривень? При тому, що тільки на харчування студенту треба не менше трьохсот гривень на місяць. Я, наприклад, не взяв би від студентів по десять гривень на цукерки. А заборони… Я ж не стоятиму біля кожного викладача та контролюватиму, чи поставили йому на стіл мінеральну воду, чи подарували квіти. Чоловікам, я вважаю, взагалі немає сенсу дарувати квіти. Купили квіти жінці — що ж… купили то купили. Хоча, на мою думку, це все спроби вплинути на прихильність викладача. А те, що викладачі не беруть квітів, — то це також їхнє право. Ваше право — подарувати, їхнє — відмовитися…»