Починається секвестрування... уряду?
Попри те, що «Громаді» довелося брати трибуну штурмом, спікерові Ткаченку не вдалося вберегти радіослухачів від заяв «Громади» з приводу арешту Миколи Севульського, голови газоресурсного консорціуму і керівника оргштабу з проведення референдуму про відставку Леоніда Кучми. Пані Юлія ще раз нагадала про послідовність подій та указу Президента про секвестр бюджету, заявивши, що «під керівництвом Президента практично знищується країна», бо проводиться «політика геноциду». А Олександр Турчинов у заяві від фракції повідомив, що «влада вкотре вже продемонструвала зневагу до елементарних норм демократії, відмовивши адвокатам у зустрічі з Севульським...».
Соціалісти теж завойовували трибуну — з використанням депутатів важкої вагової категорії, але для з’ясування відносин з НДП, а не в підтримку потерпілої «Громади». І в комуністів ніяк не виявилося активне бажання засвітитися у співчутті й протестах — очевидно, вони підозрюють, що рідний протестуючий електорат, вихований на принципах рівності, може сприйняти неадекватно «червоний» захист «партії багатих»... А притчу, яка закінчується словами: «Коли прийшли за мною...», згадувати нема коли...
Згадували, між іншим, натяк Президента на можливі вакансії в уряді: він заявив, що не проти ротації. Ніхто не сумнівається, що йдеться про спроби попередити майже неминучий, але небажаний звіт уряду, з переходом до питання про відставку. І якщо «Громада» і невгамовна пані Тимошенко, яка голосно сповістила широку громадськість про відмову співпрацювати із «злочинним» режимом, можуть бути пущені в «розпил», то інші компоненти лівого блоку під сумнівом.
Соціалісти, наприклад, з трибуни пропонували себе на Фонд держмайна, а комуністи весь час підозрюють, що «торг тут доречний». Член фракції СДПУ(о) пан Андресюк абсолютно не сумнівається, що «всі фракції можуть погодитися на входження в уряд». Хоча інший соціал-демократ Леонід Кравчук швидше впевнений: якщо процес «повалення» уряду почався, його навряд чи вдасться зупинити розподілом «трьох портфелів» серед парламентаріїв. Джерела, близькі до президентських сценаристів, навпаки, припускають, що досвід останнього й рішучого бою з розгрому норовистої «Громади» «наставить лівих на добрий розум» і вони «кооптуються» в уряд мало не з вдячністю... При цьому, між іншим, йдеться саме про депутатів — а питання про те, чи є надія протягнути конституційну поправку про можливість поєднання урядового портфеля з мандатом, одержує замість відповіді якусь відмовку: а навіщо? Хто домагатиметься дотримання конституційної норми про непоєднання за загального зацікавлення у зворотному?.. Якщо й важко уявити таку реальність, то зовсім неважко співвіднести передбачуване з рівнем розкладання в державним умах і з рівнем «конституційної гарантованості» життя взагалі, не кажучи вже про приклади діяльності самого гаранта Конституції... Під обід парламент, нарешті, взявся за питання про секвестрований бюджет-98. Щоправда, міністр фінансів пан Мітюков пояснив, що в указі Президента — не секвестр, а «скорочення фінансування...»
№179 19.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»