Поради Сизифа
Атлантична рада рекомендує українським чиновникам узятися за корупцію![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20071026/4184-1-1.jpg)
Учора на стрічках інформаційних агентств практично одночасно з'явилися два примітні повідомлення. Перше — Атлантична рада закликає українських лідерів боротися з корупцією. І тут же поруч стоїть інша новина — БЮТ підозрює Київраду в «квартирному» хабарі для Генпрокуратури. Таке собі наочне підтвердження...
Схоже, в Україні корупція, як і мафія, безсмертна. З нею боролися і Кучма, і Ющенко. Свого часу Леонід Кучма прийняв був рішення про створення Бюро національного розслідування, навіть видав відповідний Указ, були виділені відповідні кошти і приміщення, але вигравши вибори вдруге в 1999 році, він під тиском свого оточення скасував свій Указ. Були поривання і у Віктора Ющенка. Весною 2005 року він заявив, що прийняв рішення про створення Бюро національного розслідування, але (під впливом «любих друзів» чи тих, хто прийшов після них) до цього часу практично нічого не зроблено. Уже нікого не здивуєш новиною, що Генпрокуратура (!) та Київрада підозрюються в корупції. Як то кажуть, і не таке бачили. Можна сказати, у нас уже з'явився певний імунітет до компромату. Хіба що на Заході досі хапаються за голову від нашої усюдисущої корупції.
Але повернімося до Атлантичної ради. Висновок вони зробили такий: корупція в Україні настільки поширена, що «може загрожувати економічному процвітанню та національній безпеці».
«Незважаючи на те, що експерти називають останні парламентські вибори вільними й чесними, тенденції не такі позитивні у зв'язку з корупцією. Новий український уряд — з повною підтримкою парламенту — насамперед, має викоренити корупцію. Це включає очищення судової системи, розрив зв'язків між владою й бізнесом і співпрацю з парламентом для ухвалення антикорупційних законів», — сказав колишній посол США в Україні та член Ради Стівен Пайфер.
У доповіді також запропоновані кроки, які українські політики мусять зробити, щоб протистояти «великій корупції», а звичайні чиновники, щоб протистояти «незначній корупції». Зокрема, Рада пропонує створити незалежне національне бюро розслідувань, а також щороку публікувати декларації про майно й прибутки чиновників.
Ми запитали в наших законодавців: а чи реально взагалі подолати корупцію і як з нею боротися?
Володимир СТРЕТОВИЧ, «Наша Україна — Народна самооборона»:
— Корупція, як хвороба влади, є в кожній державі. Але там, де розвинуті інститути громадянського суспільства, де працюють нормальні, ідеологічні ( підкреслюю, не персональні, а ідеологічні) партії, там вона менша. Плюс ще історична традиція. Сьогодні, в основному, боротьба з корупцією ведеться, на словах. Кожний політик, кожний кандидат, який прагне прийти до влади, обіцяє подолати корупцію.
Висновки Атлантичної ради, що корупція може заважати економічному процвітанню, цілковито правильні. Це абсолютно так. Корупція — це така хвороба, коли багатий робиться ще багатшим, а бідні ще біднішими. І виходить суспільство з нерівними можливостями, яке настільки розшароване, що говорити про якусь єдність і процвітання просто неможливо. Головні корупціонери прийшли з середини 1990- х, тоді вони були «братками» і «кидалами», а сьогодні прийшли у владу, засіли в кабінетах...
У цій ситуації можна лише сподіватися на прихід нової, молодої генерації, яка візьметься за розбудову України. А ця біда з корупцією неминуче мине — така діалектика розвитку. Уся біда в тому, що ми при цьому дуже багато втратили.
Тарас ЧОРНОВІЛ, Партія регіонів:
— Ситуація з корупцією далеко не найкраща, але дані, які нам нав'язують, часто виявляються просто неадекватними. І зараз заява, яка прозвучала, є, відверто кажучи, серйозним згущенням фарб.
Як побороти корупцію? Звичайно, можна кинути на корупцію, скажімо, мільярд гривень. На відповідні напрямки боротьби. І цей мільярд теж піде на певні корупційні схеми — через корупційну тендерну палату може бути корупційно оголошений тендер на боротьбу з корупцією. І корупційно ці гроші розкрадуть. Потім за ці гроші ще підкуплять Атлантичну раду, щоб вона дала про нас хороші висновки, що гроші дуже гарно пішли на боротьбу з корупцією.
Боротися з корупцією можна тільки одним способом — це є податкове законодавче врегулювання, щоби корупція ставала менш і менш вигідною. Повністю побороти корупцію неможливо. У жодній країні світу повністю не була подолана корупція — вона завжди і скрізь існувала і буде існувати. Це треба розуміти. Але боротися з нею можна тільки руйнуючи основи для неї. Скажімо, спрощення податкової системи і зниження податкового тиску автоматично знижує корупцію. Такими методами треба іти. Інших я не бачу. Все інше є зайве використання корупційних механізмів для незаконного збагачення.
ДО РЕЧІ
Понад 99% жителів Донецька сьогодні впевнені, що найкращим покаранням за корупцію в державній службі повинно бути ув'язнення винних чиновників. При цьому, на думку донеччан, у регіоні потрібно скласти своєрідний «рейтинг» корупціонерів, який дозволить судити про всі справи недбайливих «слуг народу». Таку думку донеччани висловили в ході опитування, проведеного Донецьким громадським комітетом на підтримку законопроекту «Про доброчесну поведінку осіб, уповноважених на виконання функцій держави». Перший етап анкетування пройшов на центральній площі Донецька, в ньому взяли участь понад 3000 громадян, і 99,7% із них підтримали необхідність упровадження жорсткої карної відповідальності для чиновників, які використовують своє службове положення в особистих корисливих цілях.