Перейти до основного вмісту

Потяг терору

07 лютого, 00:00

За останніми даними на момент здачі номера, 39 осіб стали жертвами вибуху у вагоні московського метро на перегоні між станціями «Автозаводська» і «Павелецька». 112 постраждалих перебували в лікарнях із пораненнями різного ступеню важкості.

Пораненим і шокованим людям довелося пішки вибиратися з тунелю — поїзд був настільки покалічений, що його не могли підігнати до станції. Рятувальники вивели на поверхню понад 700 людей, але вогонь вдалося загасити лише через дві з половиною години після вибуху. Потужність вибухового пристрою становила, за різними даними, від одного до п’яти кілограмів у тротиловому еквіваленті. У південній частині Москви виникли гігантські автомобільні пробки, мобільний зв’язок працював із перебоями — дізнавшись про те, що сталося, багато людей почали телефонувати своїм близьким.

Прокуратура Москви порушила кримінальну справу за двома статтями Кримінального кодексу — «тероризм» і «навмисне вбивство». Віце-мер Москви Валерій Шанцев заявив, що вибух — «без будь-яких сумнівів справа рук терористів». Водночас у Федеральній службі безпеки Росії вчора не виключали, що в метро міг статися мимовільний вибух — хтось провозив небезпечну речовину, не маючи наміру скоїти теракт. Розглядали також версію про терористку-смертницю. Камери спостереження метрополітену ніби-то зафіксували підозрілу пару кавказької зовнішності з чемоданами в руках. А віце- мер столиці заявив, що у вагоні міг бути безблочний вибуховий пристрій, схований у рюкзаку чи портфелі.

Володимир Путін заявив, що за організацією теракту стоїть «лідер чеченських сепаратистів Аслан Масхадов». Сам Масхадов учора сказав, що до вибуху в московському метрополітені жодного стосунку не має. «Росія не веде переговорів з терористами, вона їх знищує», — наголосив Путін. При цьому російський президент не виключив певної синхронізації між «злочинами, які здійснюють терористи, та подіями, що відбуваються всередині країни». «Я не виключаю, що подібні дії використовуватимуть у рамках наявної політичної дискусії, у рамках виборів президента РФ, а також як тиск на нинішнього главу держави», — сказав він.

Леонід Кучма висловив співчуття президенту Росії, а також рідним і близьким загиблих внаслідок теракту. «Жорстокість і цинізм цього кривавого злочину викликають обурення в серці кожного громадянина України. Ми поділяємо важкий біль від непоправної втрати, яка спіткала дружній народ Російської Федерації, і рішуче засуджуємо тероризм у будь-яких його проявах», — мовиться в телеграмі глави держави.

У московському метрополітені вже здійснювали теракти, але жоден із них не був таким жахливим. 5 лютого 2001 року стався вибух на станції метро «Білоруська-кільцева», постраждали 20 осіб, у тому числі двоє дітей. 8 серпня 2000 року саморобний вибуховий пристрій спрацював у переході на Пушкінській площі, загинуло 13 осіб, 118 отримали різні поранення. 1 січня 1998 року на станції «Третьяковська» спрацював саморобний вибуховий пристрій, трьох осіб було госпіталізовано з пораненнями різної важкості. 11 червня 1996 року на Серпуховській лінії було скоєно терористичний акт: у вагоні поїзда метро спрацював вибуховий пристрій — четверо людей загинуло. 8 січня 1977 року на Арбатсько-Покровському радіусі метрополітену від вибуху у вагоні загинуло семеро людей.

Трагедія на Замоскворецькій лінії метро сталася трохи більше ніж за місяць до президентських виборів у Росії, тому багато російських політиків почали говорити про те, що метою терористів було зірвати їх проведення.

ПРЯМА МОВА

«Не виключаю, що терористичні дії та заклики з-за кордону вести переговори з Масхадовим будуть використовуватися в ході внутрішньополітичних дебатів в рамках виборів президента Росії»

Володимир Путін, президент РФ

«Якщо ми не усунемо корупцію в правоохоронних органах, то не зможемо забезпечити безпеку наших громадян»

Геннадій ГУДКОВ, «Единая Россия»

«У зв’язку з терактом необхідно скликати екстрене засідання Ради Федерації та ввести надзвичайний стан із відстрочкою президентських виборів. Влада повинна показати, що вона є. Таке місто, як Москва, не може терпіти. Нам потрібні не вибори з участю боксерів. Є й інші важливіші проблеми».

Дмитро РОГОЗIН, віце-спікер Держдуми

«Теракт у московському метро є зайвим доказом того, що спецслужби не справляються із завданням щодо запобігання терористичним діям. Черговий жахливий теракт відбувається на тлі початку передвиборної кампанії й, безумовно, викликаний невідрегульованістю проблеми Чечні, хоч би що там казали про легітимність її нинішньої влади».

Ірина ХАКАМАДА, претендент на пост президента РФ
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати