Пожежа в метрополітені: а постраждалі все-таки були
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19980729/4142-3.jpg)
Згідно з офіційною версією, пожежа була ліквідована менш ніж за дві години, постраждалих немає.
Кореспонденти «Дня» дозволили собі засумніватись у правдивості офіційної версії. Мотивом для цього стали явні розходження у словах співробітників Головного державного управління пожежної безпеки та опитаних свідків того, що сталося.
Як повідомив кореспонденту «Дня» 27 липня перший заступник Головного державного управління пожежної охорони Віктор Доманський, пожежа почалася о 16.33 вечора. Причиною загоряння стало коротке замикання електропроводки у приміщенні дренажного перекачування, що міститься під ескалатором. Люди, які перебували в цей час на платформі, були підняті на поверхню ескалатором (у післяобідню «годину пік», за словами співробітників метро, на станції могло бути близько 500 чоловік).
На платформі залишилося 16 тих, котрі не встигли евакуюватися. Оскільки, згідно із правилами безпеки, пожежники мали право почати роботу тільки після вимкнення кабелю (причин невчасного вимкнення кабелю В.Доманський не назвав. — Авт.), люди перебували внизу більше ніж сорок хвилин, після чого їх вивезли поїздом метрополітену. Постраждалих не було. Через 15 хвилин після розмови з В.Доманським фельдшер «швидкої допомоги», який не побажав представитися, заявив: «Постраждалих під час пожежі було двоє і їх щойно відвезли в лікарню».
Увечері того ж дня співробітниця станції метро «Золоті ворота» Людмила Лобос сказала кореспондентові «Дня», що зі станції «Лук’янівська» після пожежі проїхав тільки один поїзд, у якому було не більше як 10 чоловік.
У прес-центрі Головного державного управління пожежної охорони кореспондентові «Дня» заявили, що в короткий термін були евакуйовані всі люди, які перебували на платформі, крім десяти чоловік.
28 липня начальник Центру протипожежної пропаганди Олег Венжик в інтерв’ю кореспондентові «Дня» Олександру МІХЕЛЬСОНУ твердив, що люди, які перебували в метро під час пожежі, були вивезені поїздами метрополітену (оскільки ескалатори були відключені), що й стало причиною такого пізнього вимкнення електроенергії. Постраждалих під час пожежі було двоє: бухгалтер В.Охота і санітарний лікар Дарницької СЕС Л.Рибчинська. Згідно з висновком лікарів вони отримали отруєння чадним газом середнього ступеня.
Отже, пожежу загасили. Дякуючи щасливому випадку, жертв немає. Але, на жаль, точна інформація про те, як були евакуйовані люди: підняті вгору ескалатором ачи вивезені поїздами, — кореспондентам «Дня» точно встановити не вдалося. Виникає питання: якщо керівництво Головного державного управління пожежної охорони не може дати цілісної і достовірної інформації про те, що сталося, то наскільки узгодженими були дії пожежників під час ліквідації пожежі? Цікаво, що на навчаннях підрозділів пожежників, котрі проходили два тижні тому, було заявлено про те, що вони цілком готові до роботи в таких екстремальних умовах.
ДОВІДКА «ДНЯ»
Станція метро «Лук’янівська» була урочисто відкрита 30 грудня 1996 року. Її підготовка до роботи була проведена в рекордно короткі терміни, що викликало обурення фахівців, котрі попереджали, що поспіх може погано позначитися на безпеці експлуатації станції. На урочистому відкритті станції метрополітену «Лук’янівська» виступив Президент України Леонід Кучма, який заявив, що для пуску нової станції було віднайдено 80 мільйонів гривень, у чому, за словами Президента, «особлива роль уряду та його глави».