Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Правда про економіку — після виборів

04 листопада, 00:00

Погодьтеся, постійно жити в світі поганих новин надто стомливо. Тому розмова на тему «Кінець рецесії: гривня зміцнюється» бачився вельми привабливим — ну скільки можна травмувати читача такими словами як спад і криза!? На жаль, це був прийом організаторів, які, очевидно, розуміли, що народ сильно знудьгувався за хорошими новинами. А насправді далі йшла кома і запитання: «та чи надовго?»

Відповідали на нього незалежні експерти з граничною відвертістю й навіть з деяким цинізмом, властивим звичайно не економістам, а медикам. Директор Міжнародного інституту приватизації, управління власністю та інвестицій Олександр Рябченко жартував: «Як тільки видужує економіка, відразу ж починаються... епідемії у людей». І зазначив: «У нас це якась закономірність — щось у державі повинно хворіти»... Експерт пояснив, чому влада тепер вважає за краще порівнювати показники не з тими, які були отримані в минулому році, а, скажімо, з попереднім кварталом. «Ми цього року впали на 20%, і якщо порівнювати з минулим роком, то у нас весь час будуть точитися розмови, що ми й досі падаємо. На 18, 16, 15 відсотків, але падаємо й падаємо, — пояснює Рябченко мотиви влади. З його слів, така методологія помилкова, хоч нею в період кризи і користуються в Європі та США. Якщо застосовувати її в Україні, то виходить, що ми стрімко зростаємо: у другому кварталі — на 4,5%, у третьому — на 3,7%. Якщо вийти з цих даних, то рецесія (спад економіки), дійсно, закінчується. Рябченко передбачає, що й четвертий квартал також буде «успішним». І в той же час він говорить: «І все ж я не сказав би, що рецесія в Україні закінчилася. Я переконаний, що цього зараз не скаже ніхто, крім людей, які займають владні посади». На думку експерта, всю правду про стан економіки ми дізнаємося тільки тоді, коли закінчаться президентські вибори. Він побоюється, що в тому випадку, «якщо Міжнародний валютний фонд не дасть нам черговий транш кредиту, в нас можуть перед виборами, щоб розрахуватися з людьми, дуже швидко надрукувати велику кількість грошей. І тоді дуже швидко зміниться ситуація». Рябченко зазначає, що Україна в політичному значенні ще не така цивілізована держава, щоб можна було прогнозувати становище в економіці. Адже політичні потреби у нас легко «перебивають» економічні. І все ж експерт прогнозує, що ті 20% економіки, які Україна втратила під час кризи, вона буде відшкодовувати чотири-п’ять років, але обов’язково повернеться на докризові позиції. Активно використав медичні терміни для характеристики економічних процесів і незалежний фінансовий експерт Ерік Найман. З його слів, нинішня влада, намагаючись лікувати економіку, застосовує, як у середньовіччі, «кровопускання». Так лікувати — неправильно, — переконаний експерт. «Тоді жар спадав, і хворий або видужував, або помирав», — роз’яснює він, висловлюючи при цьому надію, що з Україною такого не станеться, хоча хвороба у неї серйозна. Зі слів експерта, у другому кварталі вперше з 2003 року, згідно з офіційними даними, скоротився номінальний дванадцятимісячний ВВП, в якому не враховується інфляція. «Це нонсенс, тому що інфляція за 12 місяців склала аж ніяк не менше 15%, — говорить Нейман і робить висновок: — Реальні темпи падіння досить високі».

«Якщо ми отримаємо черговий транш від МВФ, — вибудовує варіанти експерт, — це буде біда для гривні, тому що ці гроші (приблизно 31 млрд. грн.) будуть швиденько конвертовані в національну валюту, випущені в економіку, і ми побачимо стрибок курсу. Орієнтовно через два місяці, якраз напередодні виборів або після першого туру, відбудеться черговий виток інфляції. Якщо ми не отримаємо транш, то буде інша біда — невиплати пенсій і зарплат бюджетникам». Але понад усе Неймана хвилює ситуація з бюджетом країни. Причому симптомом його слабкості для нього виступають дані про прибутковість державних цінних паперів — ОВДП. З його слів, жоден поважаючий себе банк ніколи не буде платити по депозитах 29,5% прибутку, оскільки це звучить як оголошення про швидке банкрутство.

Експерт з економічних питань Борис Кушнірук відразу ж пообіцяв, що не буде вживати медичних термінів. Але слова не дотримався і говорив про фінансовий «параліч» у регіонах. Його ознаки він бачить у поведінці Держказначейства, яке оббирає місцеві бюджети, не проводячи платежів. Держбюджет, на його думку, також пустий, про що свідчить хоча б незаконне неповернення застав учасникам конкурсу з продажу Одеського припортового заводу, визнаного таким, що не відбувається . І все ж Кушнірук, який, з одного боку, оголосив себе прихильником МВФ, а з іншого — стверджував, що кредити Фонду принесли шкоду Україні, прогнозує, що наш уряд, незважаючи на невиконання всіх своїх зобов’язань, все ж отримає черговий транш. Як кажуть, жити будемо... І це вже добре. Хоча й варіанти, про які говорять експерти, не виключені.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати