Перейти до основного вмісту

Презентація

Прем’єр заявив свої пріоритети
21 квітня, 00:00

Висунувши Віктора Януковича єдиним від коаліції урядово-парламентських сил кандидатом на президентські вибори, український офіційний політикум, схоже, розпочав розробку передвиборної стратегії. Звісно, якщо вважати висунення Януковича величиною постійною.

Першим і вельми солідно організованим заходом у цьому ряду стала вчорашня конференція (вона триває й сьогодні), присвячена розробці стратегії стабільного розвитку та структурно-інноваційної перебудови української економіки в 2004—2015 роках. Зрозуміло, що цей період охоплює два президентські терміни... А саму стратегію можна легко перетворити на передвиборну програму. Учора відповідний «прикладний аспект» проглядався навіть неозброєним оком.

Почнемо з того, що стратегію розробляла з ініціативи Президента Леоніда Кучми створена ним державна комісія на чолі з В. Януковичем. І конференція, на перший погляд, була присвячена презентації цього наукомісткого продукту (в ній брали участь понад 80 академіків і членкорів, 174 доктори та 187 кандидатів наук). Проте Л. Кучма просив не політизувати смисл і спрямованість конференції. Тому під час «інвентаризації зробленого» (Президент, щоправда, закликав осмислити його та виправити допущені деформації, уникнути яких у перші роки незалежності було неможливо) обидва так багато сказали про досягнення української економіки, завдяки яким, як зазначив Президент, «українська модель розвитку виявилася однією з найефективніших на пострадянському просторі». Вражають уперше оприлюднені Президентом дані, що продуктивність праці в незалежній Україні вже на третину перевищила показники передкризового 1990 року. Що далі? І Президент говорить про політику «нової хвилі реформ»...

Янукович ішов до трибуни конференції неквапливим, але твердим кроком упевненого в своїх знаннях учня і розпочав свою — вельми, до речі, солідно підготовлену — доповідь висновком про нові ознаки української економіки, що поєднує високі темпи зростання з якісними перетвореннями. Характерно, що при цьому прем’єр оперував тими самими цифрами, які наводив і Президент, але тільки не за останні чотири роки, а за «власний» звітний період: зрозуміло, чужі заслуги йому не потрібні... Єдиний кандидат не справляв враження людини, яка запобiгає перед аудиторією. Оцінюючи загалом стан української економіки, він запропонував свою формулу: обережне визнання того, що Україна подолала післякризову фазу оновлення та перебуває «в точці неповернення» до тоталітарної системи. Попереду в нашої країни, за Януковичем, європейське майбутнє. Разом із тим він вважає, що потрапити до ЄС без підвищення рівня життя народу неможливо. А далі зазвичай більш ніж стриманий Янукович увімкнув емоції. За його словами, для досягнення поставлених цілей Україні потрібна не перша космічна швидкість, якої ми практично досягли, і навіть не друга, а тільки третя. Зал, який до цього аплодував тільки приходу Президента, слухав із цікавістю, але мовчки. І тут Л. Кучма визнав за можливе перервати доповідь оплесками. Приклад глави держави наслідувала аудиторія.

Керуючись розробленою вченими стратегією, Янукович повідомив, що в наступному десятиріччі середньорічні темпи розвитку становитимуть 6-7%, а в результаті ВВП виросте в 2,3-2,4 раза. Такi ж дані наводив у вступному слові і Президент. Але Янукович при цьому, очевидно, проявив скромність і не повторював наведений Л. Кучмою прогноз, що до 2015 року український ВВП становитиме $12—15 тисяч на кожного громадянина країни.

Природно, Янукович виступає за відмову від командно-адміністративних методів роботи в народному господарстві та перехід до стимулювання економічної ініціативи. «Економічна політика України повинна відмовитися від командно-адміністративного втручання в справи суб’єктів господарювання, переорієнтуватися на методи стимулювання економічної ініціативи та підтримки стабільності на національних ринках», — вважає прем’єр. На його думку, для реалізації інноваційно-інвестиційних реформ у країні необхідна сильна й ефективна банківська система, сучасно оснащена кредитно-фінансова інфраструктура, здатна оперувати всім спектром фінансових інструментів.

Для реалізації інноваційного шляху розвитку ми зосередимося на розвитку економіки на базі знань, створенні умов для інтенсивного взаємопроникнення національної науки та підприємництва, їхньої фінансової й інтелектуальної «капіталізації», — сказав В. Янукович.

Він наголосив, що вагому роль у цьому повинна відіграти реалізація регіональної інноваційної політики «на принципах партнерства влади та бізнесу, створення цивілізованого ринку нематеріальних активів, впровадження високих технологій». «Виконання завдань господарських стратегій забезпечить сприятливий інвестиційний клімат, на затвердження якого спрямують заходи фінансової, інституційної, регуляторної, конкурентної політики уряду. Кабінет Міністрів забезпечить завершення формування базових інституцій ринку, передусім, у сфері відносин власності та конкуренції», — звернув увагу прем’єр, очевидно подаючи позитивний сигнал українському бізнесу.

Разом із тим глава уряду залишився вірний галузевому принципу керівництва та «пройшовся» по завданнях міністерств і відомств. Він назвав стратегічним завданням паливно-енергетичного комплексу модернізацію електростанцій, диверсифікацію джерел енергопостачання, зниження енергоємності економіки до рівня країн ЄС. «Сільське господарство та пов’язані з ним виробничі кластери зазнають комплексних модернізаційних змін, перетворяться на істотне джерело експортних прибутків України», — наголосив він, очевидно, цитуючи упорядників стратегії. У транспортному комплексі країни В. Янукович назвав головними цілями створення національної мережі міжнародних транспортних коридорів, технічне оновлення всього транспорту, виведення сервісу на європейський рівень. «Транзит» у найширшому розумінні цього слова повинен стати одним із локомотивів вітчизняної економіки», — підкреслив прем’єр, можливо, натякаючи на свій твердий намір довести до практичного використання проект «Одеса — Броди».

Відгукуючись на заклик Президента не політизувати конференцію, Янукович майже не говорив про політику. Але про політреформу, звісно, не міг не сказати. Прем’єр упевнений, що «осічка», що сталася при голосуванні, «не матиме довгострокових наслідків». «Реформа буде здійснена», — рішуче заявив Янукович. Очевидно, уроки цієї самої «осічки» змусили прем’єра та кандидата двічі в одній доповіді повертатися до теми консолідації українських еліт і досягнення ними консенсусу. Навіть саму обговорювану на конференції стратегію він насамперед розглядає саме як цей бажаний консенсус.

Прем’єр наголосив, що «пафос» економічних і політичних реформ повинен бути зрозумілий народу, він повинен пишатися ними і вірити в майбутнє. Символічно, що одразу ж за цим пасажем прозвучала фраза про необхідність рішучої боротьби з бідністю. Спічрайтери прем’єра зробили загалом непогану заявку на успіх у виборчій кампанії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати