Про «додаткові блага» повідомлять додатково
З 1 січня 2004 року набуває чинності Закон «Про податок на доходи фізичних осіб», що передбачає єдину ставку оподаткування доходів громадян у розмірі 13% на період до 2007 року. Це головна, але аж ніяк не єдина новація, яка чекає платників податків наступного року.
Для малозабезпечених верств суспільства вводять новий механізм надання соціальних пільг. Їх надаватимуть у тих випадках, коли загальний середньомісячний оподатковуваний доход, отриманий платником податків за рік у вигляді заробітної плати, не перевищує прожиткового мінімуму (для працездатної особи), збільшеного в 1,4 разу. Практично, як роз’яснила заступник директора департаменту оподаткування фізичних осіб ДПАУ Зінаїда Мороз, це означає, що наступного року (зважаючи на нинішній прожитковий мінімум у розмірі 365 грн.) на соціальну пільгу можуть розраховувати громадяни, чия заробітна плата не перевищує 510 гривень. Розмір соціальної пільги наступного року становитиме 30% від мінімальної зарплати, надалі його поступово доводитимуть до 100%.
Наступного року громадянам також доведеться звикати до нового терміну «податковий кредит». Він поширюватиметься на витрати платника податків протягом року, наприклад, на лікування, навчання дітей на території України тощо. Якщо ці витрати підтверджені документально, то на їхню суму буде зменшено річний оподатковуваний доход. У зв’язку з наданням податкового кредиту зазнає змін і форма декларації про доходи.
Одночасно вводиться оподаткування доходів, отриманих від здачі в оренду землі, житла, а також доходів, отриманих у вигляді додаткових благ. Що стосується останніх, то вичерпної відповіді стосовно їхнього переліку не мають навіть податківці. На думку першого заступника голови ДПАУ Олексія Шитрі, до «додаткових благ» потрібно зарахувати надання роботодавцем працівнику службової машини, оплату його квартири, харчування тощо. Конкретизувати «блага» податкова обіцяє в подальших роз’ясненнях і коментарях до окремих статей закону (на розвиток закону ДПАУ ініціювала прийняття 18 постанов Кабміну, і, судячи з усього, цим справа не обмежиться).
Представників малого бізнесу, безсумнівно, порадує повідомлення О. Шитрі, що чинний порядок спрощеного оподаткування залишиться в 2004 році без змін — аж до виходу окремого закону, що регламентуватиме цей вид підприємницької діяльності. Спокійно можуть зустрічати Новий рік і громадяни, які планують наступного року продавати квартиру: зі слів О. Шитрі, доход, отриманий від продажу нерухомості, в 2004 році не оподатковуватимуть на доходи фізичних осіб (податок почнуть стягувати з 2005 року). Водночас доход, отриманий громадянами від продажу рухомого майна (якщо угода не отримала нотаріального підтвердження), оподатковуватимуть, починаючи з 2004 року.