Прорив!
«Таємнича незнайомка» Україна вийшла на світові підмостки![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041228/4238-1-1.jpg)
На долю цих жінок випало багато випробувань. Десятиліття важкої безпросипної праці, безсонні ночі біля дитячих ліжечок, втрати рідних i близьких... І всі ці роки вони мріяли про краще майбутнє для своїх дітей і внуків. А в критичні моменти історії наближали це майбутнє, виявляючи в прагненні до вільного гідного життя безприкладну стійкість, непохитну волю й силу духу. Чи виправдає майбутня влада їхні надії?
Досить значний — близько 8% — розрив між учасниками третього туру президентських виборів дозволяє сподіватися, що третя спроба обрати нового президента України виявиться успішною. Згідно з 99,72% оброблених протоколів (на момент здачі номера), Віктор Ющенко набрав 52,07% голосів, Віктор Янукович — 44,13%. Переможець виборів-2004 визначився: на наше переконання, ним став український народ, який здивував увесь світ здатністю відстоювати своє право на вибір власного майбутнього. Ось та Україна Incognita, яку необхідно усвідомлювати не лише Росії, а й Заходу, і навіть самим українцям...
Зрозуміло, команда опонента Віктора Ющенка, як і очікувалося, без бою не здасться. Вона вже застосувала технологію «завалення» відповідних інстанцій скаргами на виявлені нею порушення виборчого законодавства, яких до ранку понеділка подала близько 5 тисяч. Найбільше — у Львівській (1065), Хмельницькій (479), Київській (477), Рівненській (417), Івано-Франківській (320), Чернівецькій (305) областях і столиці (374). Учора уповноважений представник В. Януковича у ЦВК Нестор Шуфрич заявив журналістам, що штаб Віктора Януковича оскаржить у Верховному Суді результати третього туру. За його словами, команда В. Януковича має намір доводити у ВС, що системні порушення під час голосування 26 грудня не дають можливості встановити його достовірні результати. Відповідаючи на запитання, чи не вважає він, що команда В. Януковича копіює дії команди його опонента Віктора Ющенка після голосування 21 листопада, Н. Шуфрич сказав: «Це буде повне дежа вю для ЦВК і для всього суспільства». Він також не виключив, що прихильники В. Януковича вийдуть на вулиці з протестом (до штабу, мовляв, надходить така інформація), однак наголосив, що команда В. Януковича не планує таких акцій.
Водночас, на думку багатьох зарубіжних спостерігачів, а також Комітету виборців України, зафіксовані під час голосування та підрахунку голосів «технічні й фонові» порушення не можуть серйозно вплинути на результати виборів. За словами голови КВУ Ігоря Попова, не змінили б картину і голоси тих виборців, які не змогли проголосувати через внесення змін до закону про президентські вибори, оскільки їхня кількість була незначною. КВУ не виключає можливості оскарження результатів виборів стороною, яка програла, в судовому порядку, однак істотний розрив між кандидатами практично не залишає команді В. Януковича шансів на перегляд справи на її користь.
Такої ж думки, до речі, дотримується і колишній представник В. Януковича у Центрвиборчкомі Степан Гавриш. В ефірі телеканала «Ера» він заявив, що десятивідсоткової дистанції між претендентами вистачить для того, щоб не починати судову процедуру оскарження підсумків голосування, яку в цій ситуації «не підтримають ані суд, ані суспільство».
Тим часом голова Верховної Ради Володимир Литвин вже доручив апарату парламенту почати відпрацьовувати підготовку та сценарій церемонії інавгурації нового президента. «Ми вважаємо, що закінчилася виборча епопея. Завершилася добре, цивілізовано, всупереч певному напруженню, без силових втручань. Судячи за попередньою інформацією, масштабних порушень не було. Якщо різниця збережеться в межах 10%, то зникне й потреба в судових позовах», — з посиланням на прес-секретаря спікера цитує главу парламенту Інтерфакс-Україна.
Інавгурація нового президента завершить нинішню виборчу епопею, але водночас започаткує новий, не менш складний період у житті країни. Нова влада має в стислі терміни виправдати надану їй народом високу довіру, щоб закріпити досягнутий успіх на парламентських виборах 2006 року. (Ось тут питання про якість цієї нової влади, в переможній ейфорії відсунене на другий план, знову набуває актуальності.) Причому вирішувати це надзавдання доведеться за наявності вельми серйозної опозиції в особі старої влади, яка володіє, нехай і дещо скромнішими, ніж раніше, але все ще досить потужними фінансовими, медійними та іншими ресурсами. Ця опозиція, у свою чергу, має дати відповіді на ряд запитань, зокрема — чи зуміє вона з, так би мовити, регіональної перетворитися на загальнонаціональну? Чи зуміє зберегти кондиції, залишившись без одного з головних своїх ресурсів — адміністративного? Чи зуміє провести чітку межу між передвиборними технологіями й антидержавницькими гаслами? Адже під час кампанії- 2004 стараннями окремих політтехнологів ця межа часом розмивалася до цілковитого зникнення...
Інакше кажучи, на відміну від новорічних казок, де з виконанням бажань головних героїв неодмінно настає щасливий кінець, у нашому реальному політичному житті все лише починається.