Ректор приходить «з неба»
Заступник міністра освіти претендує на цю посаду в передчутті відставки уряду?Причину напруженості колектив університету вбачає у спробах Міністерства освіти «проштовхнути» на цю посаду заступника міністра Віталія Бабака.
Конкурс було оголошено після смерті 16 травня цього року ректора університету Павла Назаренка. У ньому взяли участь майже всі проректори вузу, а також Віталій Бабак, заступник міністра освіти, випускник київського політеху, доктор технічних наук, професор.
Рейтингове голосування відбулося десятого вересня у присутності членів конкурсної комісії та заступника міністра Юрія Горобця. Останній, як зафіксовано відеоплівкою, завив, що порушень у процедурі голосування не було. Переважна більшість присутніх, 171 з 230, або 75%, віддали свої голоси проректорові університету з міжнародних зв’язків Миколі Дмитриченку. 33 голоси отримав Віталій Бабак, 26 голосів — проректор по науковій роботі Анатолій Білецький. Міністерство, схоже, такий результат голосування не задовольнив...
Кандидатуру Миколи Дмитриченка підтримує не тільки колектив університету. Листи на його підтримку було направлено в конкурсну комісію керівниками великих авіакомпаній, авіапідприємств. На загальну думку, саме завдяки працям Миколи Дмитриченка університет став визнаним міжнародним центром підготовки авіаційних фахівців. У підтримку цієї кандидатури виступив почесний ректор, фактичний фундатор вузу, визнаний корифей авіаційної галузі 84-річний Микола Голего. Пізніше його емоційний виступ було подано як спробу тиску на виборців...
Подальші події показали, що Міністерство освіти має намір домагатися свого. Виконувачу обов’язків ректора В’ячеславу Терьохіну, котрий, до речі, з етичних міркувань зняв свою кандидатуру з голосування, було запропоновано «піти» за власним бажанням. Причиною цього голова конкурсної комісії, перший заступник міністра освіти Віктор Андрущенко назвав скарги на «нездорову обстановку» в університеті під час виборів. На думку професорів, з якими зустрічався кореспондент «Дня», Терьохіна «пішли» за незабезпечення проходження кандидатури замміністра. До розгляду скарг конкурс призупинено, а виконувачем обов’язків ректора призначено одного з конкурсантів, Анатолія Белецького. Обстановка в університеті, який без ректора розпочав навчальний рік, стала дійсно нервозною.
Нервозність ця, на думку, наприклад, членів конкурсної комісії, деканів Віталія Шевчука і Леоніда Біляєвського пов’язана не з розколом і протистоянням у колективі, а зі штучно створеною атмосферою безвладдя. Професори університету Юрій Кулаєв, Володимир Касьян, Микола Кулик, Леонід Блохін, Валерій Озорсков, Володимир Рибалкін були одностайні — на університет чиниться тиск з метою поставити на пост ректора кандидатуру замміністра. Тепер це планується зробити шляхом створення у вузі нездорової обстановки, а потім, під приводом наведення порядку, поставити потрібну людину. На думку Леоніда Біляєвського «Положення про конкурс на посаду ректора вузу» потребує істотної корекції на випадок, коли один з кандидатів є державним чиновником високого рангу.
На запитання, навіщо заступникові міністра, котрий курирує всі вищі учбові заклади України, крісло ректора вузу до того ж не зовсім його спеціальності, сам Віталій Бабак відповів, що хоче поліпшити становище одного, і без цього, на його думку, провідного вузу України. Співробітники університету не мають претензій до професійного рівня і кваліфікації Віталія Павловича. Але вони протестують проти методів, якими ця кандидатура нав’язується колективові. І переконані, що ректором повинен бути фахівець, добре знаний в авіаційних колах не тільки України, але й усього світу. Співробітники університету вважають, що саме це притягує до них міністерського чиновника. Не кажучи вже про нестабільність крісла замміністра в умовах вірогідної відставки уряду і бажання змінити це крісло на більш стабільне.
З учорашнього дня комісія Міністерства освіти розглядає скарги про порушення в проведенні конкурсу. Професори університету ж вважають, що нове голосування, якщо воно відбудеться, принесе Миколі Дмитриченку вже 99% голосів...
ДОВІДКА «ДНЯ»
Київський міжнародний університет цивільної авіації — єдиний державний міжнародний університет в Україні. За 65 років свого існування університет підготував 5000 фахівців для 130 країн світу. Багато хто з них посідає зараз провідні пости в авіаційних відомствах своїх держав. У березні поточного року на його базі було відкрито Європейський субрегіональний навчальний центр ІКАО з авіабезпеки. У відкритті брав участь президент ІКАО Ассад Котайт. За висновком комісії ІКАО, КМУЦА є одним з кращих авіаційних інститутів світу.
№180 22.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»