«Рядно» не допоможе
Негода ускладнила життя у 430 населених пунктахЗа даними МНС, у результаті негоди, що ремствувала минулими вихідними у західних регіонах, залишилися без електрики 430 населених пунктів. Найістотніший «удар» взяли на себе Тернопільська, Івано- Франківська та Чернівецька області, де постраждали житлові та господарські будівлі, школи у сільській місцевості. У багатьох з них зірвано дахи, вибито вікна, затоплено підвальні помешкання. Окрім того, значно пошкоджено посіви, зокрема в чотирьох районах Івано-Франківської області — аж 12 тисяч 395 га.
Постає питання: чи то ми не можемо вчасно «підстелити соломки», бо нас ніхто не інформує про «місце падіння»? На це Людмила Савченко зазначила, що Гідрометцентром погодне прогнозування здійснюється кожного дня, а довгострокове — лише на найближчі діб п’ять. У випадку ж, коли очевидними стають неординарні стихійні ситуації, інформацію надсилають до місцевих та регіональних засобів масової комунікації та безпосередньо до органів місцевої влади. Скажімо, про можливу зливу у Південній частині Криму (більш конкретно визначити «зону ризику» доволі складно) Гідрометцентр попереджав ще 12 числа. У свою чергу, начальник управління з питань взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю МНС України Олег Венжик логічно зазначив, що неможливо накрити рядном країну і захистити від граду розміром з голубине яйце посіви врожаю або навіть шиферне і металеве покриття на дахах. «Коли пересічний українець чує про те, що десь знеструмлено якийсь населений пункт, — говорить О. Венжик, — він уявляє, що буревієм повикорчовувало стовпи і порвало дроти. Насправді ж, енергетична система має систему захисту, яка у разі виникнення небезпеки, автоматично знеструмлює енергопостачання, аби запобігти пожежам та ураженням людей струмом. На сьогодні в усіх населених пунктах електрику відновлено».
Так чи інакше, «гаманцю» країни нещодавні зливи обійшлися у більше ніж 30 мільйонів гривень. Спершу більшу частину цієї суми потрібно було витратити на ліквідацію наслідків негоди в Івано-Франківській області. Прем’єр-міністр України Віктор Янукович підкреслив, що гроші першочергово надійдуть для допомоги інвалідам, ветеранам війни, багатодітним сім’ям та пенсіонерам. Він також звернувся до місцевої влади Івано-Франківщини з пропозицією виплатити одноразову допомогу кожній сім’ї. У той же час МНС та Держбуд вирішують усі невідкладні питання, що стосуються налагодження енергопостачання та ремонту зруйнованих будівель.
Аналогічна ситуація склалася і в сусідній Тернопільщині у Плотичах. Перші кошти (10 мільйонів) для її «знеболення» були виділені ще в середу. Їх також було розподілено селищним радам, а далі надано адресно кожній людині. Крім того, за дорученням прем’єра, Держкомітет з питань житлово-комунального господарства, був зобов’язаний допомогти населенню, що постраждало, будівельними матеріалами.