Перейти до основного вмісту

Ринок і політика

03 квітня, 00:00

Учора Українська асоціація власників товарних знаків підписала з Антимонопольним комітетом угоду про співробітництво. У ній ідеться про розвиток, підтримку і захист чесної конкуренції при використанні об'єктів інтелектуальної власності, про співробітництво у сфері розвитку та впровадження чесних торгових традицій у підприємницькій діяльності, про розробку та практичне застосування правил професійної етики в конкуренції на товарних ринках. Усе це має також сприяти захисту прав інтелектуальної власності, уникненню конфліктів між учасниками різних товарних ринків, запобіганню несумлінній конкуренції.

Чого ж ще кращого?! Судячи з цього повідомлення, країна йде правильним шляхом. Але коли в рамках демократичного суспільства грають у політику, а точніше, намагаються поставити її і над правом, і над діловою активністю, то цим нас відводять кудись в інший бік. Схоже, зараз ми є свідками такого процесу. Так, у четвер, після двотижневого безперервного зростання зафіксовано зниження ПФТС-індексу на 1,51%. Експерти зазначають, що це викликане не лише корекцією ринку, але й негативною реакцією його вітчизняних учасників на імовірність підписання Президентом указу про розпуск Верховної Ради і проведення дострокових виборів, що різко зросла цього дня. «Місцеві учасники ринку нервують з приводу останніх заяв про можливий розпуск Ради і спробували в четвер позбутися частини акцій», — аналізує події директор компанії «Драгон Капітал» Дмитро Тарабакін.

Щоправда, серед ринкових аналітиків єдності в оцінці ризиків, пов'язаних із можливим розпуском парламенту, поки не спостерігається. Так, голова компанії «Конкорд Капітал» Ігор Мазепа вважає, що «ринок виріс із початку року більш ніж на 60%, тому сьогоднішнє зниження — це просто технічна реакція». На його думку, на ринку зберігається реальний попит. «Показовим буде понеділок, ось тоді ми і побачимо, як розвиватимуться події і в країні, і на фондовому ринку», — вважає генеральний директор «Інеко-Інвест» (Київ) Олег Морква.

Словом, український ринок уже дозрів до того, щоб реагувати на політичні події, і це несе в собі додаткові ризики, пов'язані з тим, що в деяких споріднених із бізнесом політиків з'являється спокуса і навіть реальна можливість безпосередньо конвертувати свій політичний вплив у реальні прибутки. Проте насправді така поведінка радше виключення, ніж правило. Справжньому бізнесу, так само як і менеджменту державних підприємств, жодні потрясіння не потрібні. Він має потребу виключно в постійних і прозорих правилах гри, бо лише в цьому випадку може будувати реальні прогнози і плани, прибутково вкладати гроші.

Голова компанії «Конкорд Капітал» Ігор Мазепа зазначає, що в разі розпуску парламенту і призначення нових виборів реакція ринку буде негативною, однак припускає, що вона не буде довгостроковою. «Не факт, що після нових виборів щось системно може помінятися», — пояснив Мазепа свою позицію.

Але не всі політики так вважають. Багато хто з них любить «половити рибку в каламутній воді». Про це, зокрема, свідчить спроба озброєного рейдерського захоплення ВАТ «Черкасигаз» (51% акцій підприємства належить НАК «Нафтогаз України»). І тут, звичайно, не обійшлося без участі народних депутатів. Як повідомили «Дню» в «Нафтогазі», серед нападників (о 4.30 ранку) був помічений і навіть знятий на відеоплівку народний депутат Петро Кузьменко (БЮТ).

Більше того, політики навмисно намагаються втягнути реальну економіку у владні розборки. Стурбованість спробами дестабілізувати ситуацію на підприємствах вугільної галузі шляхом залучення шахтарів до політичних акцій висловив міністр вугільної промисловості України Сергій Тулуб. «Приїздять окремі політики або їхні найманці з популістськими гаслами, за якими нічого насправді не стоїть, крім бажання дестабілізувати роботу вугільних підприємств. Я дуже їх прошу: не заважайте шахтарям. Дайте спокійно жити й працювати. Інакше вугілля слідом за нафтою і газом стане продукцією критичного імпорту. Шахтарі цього не хочуть і не допустять», — наголосив міністр і повідомив, що 29 березня, під час наради з Президентом України Віктором Ющенком з питань розвитку вугільної промисловості, звернувся з таким проханням до Президента як до гаранта Конституції.

Тим часом українська економіка, що набрала темп, небезпечно вібрує ще й у зв'язку з ситуацією на ринку держзакупівель, який, очевидно, потребує термінових змін, інакше серйозного збитку може бути завдано як державному, так і приватному секторам і, що ще гірше, багатьом громадянам, які потребують підтримки держави, зокрема, у сфері медичного забезпечення. Уряд, на який у зв'язку з цим зараз посипався шквал критики, готовий уже переглянути відповідний закон. Якщо почнеться епопея з новими виборами, а потім, як завжди, спікеріада, прем'єріада і так далі, то до багатостраждального закону справа дійде нескоро. Тим часом політики, які вже прилаштувалися до цього корита, зможуть добре поживитися, тоді як чесний бізнес, напевно, зазнає збитків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати