Ще раз про право на пам’ять,
або Маленькі гравці «великої геополітичної гри»Учора голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко спростовав заяву Віктора Януковича про «провокаційність» порушеної СБУ кримінальної справи за фактом здійснення геноциду в Україні 1932—1933 рр., яка, за словами Януковича, «загрожує втягненням суспільства у внутрішній конфлікт щодо причин та наслідків подій тих років». У інтерв’ю «Радіо «Свобода» голова СБУ підкреслив, що «називати це провокацією або втягувати політиків у цю справу і є небезпечнішим...» Як зазначали раніше експерти в статті газети «День» (№88), і Наливайченко це підтвердив у своєму інтерв’ю, порушена кримінальна справа за фактом геноциду засновується на національному та міжнародному законодавстві, яке ратифікувала Україна. «Із 2006 року існує закон в Україні... про Голодомор-геноцид 1932—1933 років, стаття 1 цього закону саме й визначає, що Голодомор 1932—1933 років в Україні був актом геноциду українського народу», — підкреслив голова СБУ. Він зауважив, що кримінальна справа за фактом геноциду в Україні 1932—1933 років була порушена після розсекречення «всіх матеріалів» Президентом, зібрання свідчень очевидців Українським інститутом національної пам’яті, дослідчої перевірки.
На наш погляд, послідовна позиція пана Януковича в запереченні акту геноциду українського народу 1932-1933 рр. (як відомо, Партія регіонів не підтримала згаданий закон) і,тим більше, його нинішня заява, ставить під великий сумнів його майбутню політичну кар’єру. Оскільки настав час вести боротьбу за владу в Україні в українській площині, а не говорити про «пропагандистську кампанію в рамках великої геополітичної гри». «СБУ, як і Президент (Віктор Ющенко), ніякого піару не робить, а здійснює правове реагування на розсекречені матеріали, на свідчення і на звернення громадян та неурядових організацій за фактом здійснення на нашій території злочину, злочину геноциду», — запевнив Наливайченко. Ведучи боротьбу за владу на українському полі, виграє її саме той, хто захищає національні інтереси України, а не відстоює офіційну позицію сусідньої держави, яку, власне, й представляє Янукович.
Але варто зауважити, що офіційна позиція Кремля щодо Голодомору — це аж ніяк не позиція всієї Росії. Оскільки демократичне крило російської інтелігенції з розумінням ставиться до питання українського Голодомору, але, на жаль, демократи в Росії у меншості й їх кремлівська влада не хоче чути. Як і не хоче чути позицію України, яку вкотре озвучив Наливайченко, говорячи про порушену кримінальну справу: «Безумовно, це не є кроком ні проти Росії, ні проти жодної іншої держави або народу».
Коментуючи заяву регіоналів, член фракції Партії регіонів Олена Бондаренко зауважила, що «позиція Януковича щодо Голодомору — це позиція всієї партії: «Навіщо нам такий лідер, який висловлює особисту думку, а не думку партії, це спільна позиція. Якщо хтось не згодний з позицією Януковича, в нього є право здати партквиток і піти з партії». Сама ж кримінальна справа, на думку пані Бондаренко, є політичною. Відповідаючи на тезу про те, що порушена СБУ кримінальна справа засновується на українському та міжнародному праві, зокрема, на Законі 2006 року «про Голодомор-геноцид 1932—1933 років», Олена Анатоліївна сказала, що закон «тупий». Як кажуть, без коментарів...
Тим часом, директор Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ятрович, виступаючи вчора на прес-конференції, повідомив, що список людей, винних у Голодоморі на території України 1932—1933 років, складається на сьогодні з 136 осіб. За словами В’ятровича, фахівці на базі архіву СБУ підготували список цих людей, і їм можна пред’явити обвинувачення в організації Голодомору: «Це найвище керівництво Комуністичної партії України та каральний орган партії — головне політичне управління, а також безпосередньо люди, які підписували документи, що свідчать про те, що Голодомор був організований, а також ті, хто підписував численні вироки».