Перейти до основного вмісту

Сім «гномів»

Українським банкам допоможуть бюджетними грошима
17 квітня, 00:00

Нацбанк і Кабмін обрали для рекапіталізації сім із 50-ти українських банків, які, на думку МВФ і американського Мінфіну, вимагають державної підтримки (в НБУ вважають, що на такі заходи «заслуговують» лише 26 банків). «Ми... визначили підходи, принципи, й сьогодні вже починається прагматична реалізація», — сказав журналістам голова НБУ Володимир Стельмах. А вчора виконуючий обов’язки міністра фінансів України Ігор Уманський уточнив, що в цьому списку ІмексБанк, «Київ», «Фінанси та кредит», Укргазбанк, Укрпромбанк, «Надра» та «Родовід банк». У трьох останніх адміністрацію вже введено.

Важлива деталь. Як сказав Стельмах, «уряд попросив, щоб у тих банках, що йтимуть на рекапіталізацію, були введені адміністратори. І ми зараз (їх) добираємо. Там, де не вводили, — введемо». Громадян України у цій справі найбільше цікавлять наслідки цього процесу. Прогноз поки що давати складно. Разом із тим певна секретність (Стельмах вищенаведеного переліку не оголосив), яка супроводжує процес рекапіталізації, засвідчує, що вкладникам не завадить бути напоготові. Адже введенням у банках тимчасових адміністраторів НБУ автоматично накладає піврічний мораторій на виконання вимог кредиторів (у тому числі й вкладників). Це означає, що не лише працюючі депозити, але й ті, терміни яких скінчилися, не можна буде з банків забрати. Причому відсотки на внесок після закінчення його терміну не нараховуються.

Тому банкіри пропонують такі депозити продовжити, переуклавши угоди, однак умовчують, що в цьому випадку вкладники можуть залишитися без компенсацій Фонду гарантування внесків, оскільки всі депозитні угоди, укладені після 2 березня з проблемними банками, вже не потрапляють під дію Фонду.

Схема підтримки (на неї у держбюджеті виділено 44 мільярда гривень, але сьогодні стверджують, що достатньо 20 мільярдів) така: банки проводять допемісію акцій, яку викуповує держава, сплачуючи держоблігаціями, які викупить Національний банк. Словом, рятуючи банки, держава вмикає друкарський станок. Далі — інфляція... І знову постає питання довіри до банків, рішення якого наразі громадянам України намагалися нав’язати, голослівно стверджуючи, що процес уже пішов. На жаль, у цьому відзначився не лише Стельмах, але і Президент Віктор Ющенко. Звісна річ, їхні запевнення були спрямовані не стільки на громадян України, скільки на місію МВФ. І чим активніше банкіри за закликом Президента спілкуватимуться з пресою, тим пильніше придивлятимуться громадяни до нюансів... Наприклад, на нараді в середу Президент назвав «беззубою» позицію Кабміну й Нацбанку в питанні рекапіталізації банків і звернувся до голови місії МВФ Джейли Пазарбазіолу: «Я благаю, — не сідайте в літак доти, доки у нас на руках не буде представлений урядом, як того вимагає закон, порядок рекапіталізації...». Президент звинуватив уряд у тому, що він видає кредити, які не підлягають поверненню, тоді як у банківську систему не надходять ніякі кошти. Він пояснив, що за рахунок коштів Нацбанку вже оплачена закупівля газу, розрахунки за боргами Києва та виплата зарплати (для цього застосовувалися операції з облігаціями внутрішньої державної позики).

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати