Спадщина «сатани»
Як утилізувати паливо від СС-24? Експерти сперечаються...Тему утилізації твердого ракетного палива від двигунів стратегічних ракет МБР СС-24 в українських мас-медіа порушували неодноразово. Якщо нагадати про проблему, то ситуація виглядає таким чином. Роботи з утилізації твердого ракетного палива МБР СС-24 виконують на науково-виробничому об’єднанні «Павлоградський хімічний завод» у рамках угоди між Україною та США про надання допомоги Україні в ліквідації ядерної зброї та нерозповсюдженні зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 року. У лютому 1999 року уряд України ухвалив рішення про те, що єдиною технологією, яку можна застосовувати для вилучення твердого ракетного палива із споряджених корпусів двигунів міжконтинентальних балістичних ракет СС-24, є метод гідромеханічного розмиву. Такий метод дозволить переробити вилучене тверде ракетне паливо на емульсійні вибухові речовини для забезпечення гірничовидобувної промисловості. На пілотній установці виконано перший етап тестів для підтвердження можливості застосування технології гідророзмиву для твердого палива й виготовлення з нього емульсійних вибухових речовин. Результати проведених тестів у грудні 2002 року було передано міністерству оборони США для аналізу та прийняття рішення щодо можливості застосування такого обладнання на повномасштабному об’єкті з ліквідації твердого палива ракет СС-24. Однак США перестали фінансувати цей проект. У грудні минулого року Президент України Леонід Кучма звернувся з листом до свого американського колеги Джорджа Буша, в якому порушив питання про поновлення фінансування американською стороною екологічно безпечної ліквідації твердого ракетного палива. Відповідь отримали лише в лютому нинішнього року. Американський президент висловив надію, що фахівці двох країн знайдуть альтернативний метод «у закінченні цього важливого проекту таким чином, щоб він був технічно продуманим, безпечним для навколишнього середовища та фінансово доцільним». Інакше кажучи, все впирається у відмову американської сторони фінансувати проект. У березні Україну відвідали фахівці зі США, однак ситуація досі в завислому стані. Як повідомив «Дню» Євген Устименко, кандидат технічних наук, співробітник НДІ високоенергетичних матеріалів ДП «Науково-виробниче об’єднання «Павлоградський хімічний завод», гарантійний термін зберігання палива закінчується 2007 року. Після цього необхідне нове дослідження для визначення безпечних умов зберігання.
Днями до редакції газети «День» надійшов лист від генерального директора «Науково-виробничого об’єднання «Павлоградський хімічний завод» Леоніда ШИМАНА. У листі він запропонував (посилаючись на відсутність іншої можливості) оприлюднити думку фахівців свого підприємства. Л. Шиман, зокрема, звертає увагу на статтю, опубліковану в тижневику «Дзеркало тижня» 17 квітня під назвою «Павлоградська «безвихідь»?». На думку пана Шимана, у згаданому матеріалі було наведено некоректні дані. Він зазначає: «На жаль, редакція тижневика «Дзеркало тижня» не визнала за можливе опублікувати нашу статтю на своїх шпальтах ані у квітні, ані в травні цього року». Пан Шиман зауважує: «Стурбованість викликає той факт, що публікації... з’явилися напередодні наради Ради національної безпеки й оборони України з питання безпечної утилізації твердого палива від МБР СС-24». Враховуючи важливість викладеної авторами — українськими експертами — інформації, пропонуємо вашій увазі статтю на стор. "День Планети".
«День» також готовий надати можливість й іншим експертам, які спеціалізуються на порушеній тематиці. Крім того, наша редакція готова опублікувати погляди з цієї проблеми генерального директора Національного космічного агентства Олександра Негоди, керівника Національного центру з євроатлантичної інтеграції Володимиру Горбуліну та представників уряду Сполучених Штатів Америки.
Випуск газети №:
№86, (2004)Рубрика
Панорама «Дня»