«Тему закриття шахт треба «закрити»
Президент у Донецьку дав декілька порад уряду
Візит Президента України Віктора Ющенка в Донецьку область пройшов досить стисло. Згідно з програмою перебування глава держави повинен був відвідати всього три об'єкти — Донецький національний університет, ЗАТ «НОРД» і Донецький бізнес-центр, в якому в Президента була запланована зустріч з адміністративно-господарським активом регіону. Однак, по суті, безперешкодно преса могла потрапити лише на «НОРД» — інші об'єкти виявилися закритими для журналістів.
Розпочався візит з університету, в якому Президент зустрівся з ректорами ВНЗ Донецької області, а потім прочитав лекцію для студентів про День соборності України, який країна святкуватиме 22 січня. Спочатку на цю зустріч допустили лише дуже вузьке коло журналістів, тому іншим залишилось задовольнитися спілкуванням із нечисленними пікетниками від ПСПУ, які протестували проти НАТО й ратувати за «слов'янську єдність».
Потім глава держави вирушив на «НОРД», де оглянув продукцію підприємства (під час цього В. Ющенка супроводив президент ЗАТ «Група НОРД», народний депутат України Валентин Ландик), а після огляду виставки холодильників провів прес-конференцію для численних представників ЗМІ.
Основними запитаннями цієї прес-конференції можна вважати заяви глави держави про те, що він не збирається підписувати новий закон про Кабінет Міністрів, а також його коментарі з приводу відставки Бориса Тарасюка. Зокрема, з приводу першого запитання В. Ющенко зазначив, що не підписуватиме закон «з низки міркувань і передусім етичних»: «У нас була домовленість з прем'єр-міністром, що ми разом готуємо закон про Кабінет Міністрів. Виходячи з того, що цей закон, який має поле діяльності й регулює відносини, в тому числі й Президента, й Кабінету Міністрів, безумовно, було б логічно говорити з Президентом про відповідні механізми врегулювання тих або інших моментів у відносинах між двома інститутами (влади. — Авт. ). Мені здається, що прем'єр- міністр припустив велику помилку, що пішов радитися з цього питання з іншими інституціями», — заявив Президент. Більше того, за його словами, в цьому законі є порушення ряду конституційних норм, і це главу держави насторожує, у зв'язку з чим він збирається вирішувати це питання за допомогою Конституційного Суду.
Цю ж інстанцію Віктор Ющенко збирається закликати на допомогу й у розв'язанні питання щодо відставки міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. За словами Президента, Конституція чітко закріплює за главою держави право вирішувати питання зовнішньої політики й виносити в парламент на затвердження кандидатуру міністра в цій галузі, й він збирається відстоювати це своє право. Сьогодні він уже дав відповідне завдання КС розібратися з цією проблемою, щоб згодом «поставити крапку в цій, на мій погляд, пустій полеміці».
Крім того, на прес-конференції Президент висловив готовність підписати закон про мораторії на продаж сільськогосподарських земель до 2008 року без жодних умов, а також торкнувся питання російсько-українського кордону в районі Азовського моря, назвав шляхи вирішення проблем безробіття у шахтарському регіоні та в усій країні загалом (за словами В. Ющенка, він особисто може гарантувати, що в країні щорічно створюватиметься один мільйон нових робочих місць). Зокрема, Президент України Віктор Ющенко виступає категорично проти закриття шахт. Він вважає, що їх слід передати у підпорядкування приватному бізнесу. «Тему закриття шахт слід забути», — підкреслив Президент. Однак, за його словами, «це не означає, що ми будемо розвивати економіку копанок». Президент упевнений, що нині треба надати усі можливості бізнесу, який хоче «викупити об'єкт і дати йому друге життя».
Після прес-конференції глава держави й журналісти попрямували в будинок донецького бізнесу-центру, де мала відбутися згадана нараду з активом області, однак преса, яка прибула на місце зустрічі, опинилася перед зачиненими дверима. За словами охоронців, Президент вирішив почати нараду раніше, ніж це було передбачено програмою, у зв'язку з чим журналістів, які запізнилися не з власної вини, до залу просто не пропустили, пообіцявши ближче до вечора розіслати їм промову Президента й заявивши, що глава держави буде дуже незадоволений, якщо преса, яка спізнилася, заходитиме до залу після нього.