Тев’є-Тевеля проводжали гімном
З великим успіхом пройшли гастролі Театру іменi Івана Франка в США![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041014/4185-1-2.jpg)
Українські артисти познайомили заокеанську публіку з двома виставами: легендарним «Тев’є- Тевелем» і новинкою свого минулого сезону — «Ревізором». У головних ролях виступив популярний актор Богдан Ступка. Про подробиці цієї тріумфальної поїздки, найближчі плани театру і шанси нашої країни отримати «Оскара» розповідає генеральний директор франківців Михайло Захаревич:
— В яких містах і в яких залах виступали наші артисти?
— Це вже друга наша поїздка у США (два роки тому франківці вперше виступили з гастролями за океаном. — Т. П .). Ми виступали в театрі «Мілленіум» у Нью-Йорку, а потім у великих залах Філадельфії та Балтімора. Скрізь були аншлаги. Публіка чудово прийняла обидві наші постановки. Гастролі пройшли тріумфально! Публіка в основному була «наша», тобто це українці або вихідці з України. Вони дуже живо реагували на кожне слово, промовлене зі сцени. Після кожного виступу глядачі довго не хотіли відпускати франківців. Уявіть, що після вистави у глядачів на очах сльози, вони співають «Ще не вмерла Україна»... Такий був величезний інтерес до акторів, нашої країни. Вони цікавилися всіма новинами, як живемо, які проблеми нас хвилюють.
Наші гастролі стали не тільки творчою перемогою колективу, а й тріумфом України як незалежної держави. Я вважаю, що цією поїздкою ми досягли мети — ще раз нагадати людям, які поїхали жити і працювати за кордон, що Україна сьогодні на підйомі. І нам є чим пишатися, оскільки нині Театр ім. І. Франка має у своєму репертуарі чудові вистави та геніальних артистів. Безумовно №1 був Богдан Сильвестрович Ступка. Він був прекрасний і в ролі Тев’є, і в ролі Городничого. Ми вже отримали запрошення від кількох продюсерських компаній, щоб приїхати наступного року.
— У 2002 році, коли франківці вперше виступали в США, на виставі «Тев’є-Тевель» була присутня внучка Шолом-Алейхема. Цього разу ви зустрічалися?
— На жаль, ні. Бел Кауфман вже досить похилого віку і перебувала в лікарні. Але вона прислала дуже тепле привітання, яке було опубліковане в кількох газетах. Зокрема, вона написала, що бачила практично всі постановки популярного роману «Тев’є-молочник», але нашу виставу «Тев’є-Тевель» вважає найкращою.
— Ваш колектив щойно повернувся з Америки, а знову доводиться пакувати валiзи. Попереду гастролі в Білорусі. Коли їдете і що везете?
— 18—19 жовтня в Білорусі пройде I Міжнародний театральний фестиваль, присвячений 60-річчю звільнення Білорусі від фашистських загарбників. На фесті ми покажемо виставу «Цар Едіп». А в кінці листопада відбудеться ще одна поїздка в Білорусь. З 24 по 28 листопада пройдуть Дні культури України. Ми презентуємо білоруській публіці: «За двома зайцями», «Швейка», «Ревізора» і «Тев’є-Тевеля».
— А як же поїздка до Львова, що планується на листопад, вона не відбудеться?
— Гастролі до Львова ми перенесли на грудень. Вже відомо, що будемо виступати з 3 по 10. Покажемо нові вистави: «Істерія», «Ревізор», «Кін IV», «Ех, мушкетери» тощо.
— Гастролі — це чудово, а що з прем’єрами цього сезону?
— Все йде за планом. Прем’єр буде кілька. Найближча відбудеться 12 листопада. «Братів Карамазових» ставить Юрій Одинокий.
— Михайле Васильовичу, фільм «Водій для Віри» Павла Чухрая, в якому блискуче одну з головних ролей грає Богдан Ступка, висунуть на отримання «Оскара». Ваш прогноз. Є у нас шанс отримати цей почесний приз?
— Будемо просити у Бога, щоб це сталося. Сам факт висунення картини — вже велика перемога і насамперед Богдана Сильвестровича. У фільмі він грає дуже добре. Сьогодні Ступка як актор вийшов не тільки на європейську, а й на світову орбіту. Про нього знають в усіх країнах і континентах. Після тріумфу фільму «Вогнем і мечем» Гофмана до Б. Ступки прийшла міжнародна слава. Він — суперактор широкого діапазону як у театрі, так і в кіно.