Перейти до основного вмісту

Точний розрахунок?

Підвищення пенсій впало на «терези рейтингiв», припускають експерти
06 жовтня, 00:00
ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Із наближенням дати виборів кількість бажаючих узяти участь у голосуванні зростає. За результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології спільно з Центром соціальних і політичних досліджень «СОЦІС» у період з 17 по 27 вересня, 69% з 11058 респондентів упевнені в тому, що вони братимуть участь у виборах президента. Ще 17% вважають, що вони «скоріше будуть брати участь у виборах». Водночас 7% українців ще не визначилися щодо своєї участі у виборах і близько 8% сказали, що вони не голосуватимуть. Соціологами було опитано 11058 респондентів за вибіркою, репрезентативною для дорослого населення від 18 років кожної з областей України, а також для АР Крим, Києва і Севастополя. Статистична похибка вибірки для даних по Україні в цілому становить 0,95% (без урахування дизайн- ефекту). Опитування проведене методом особистого інтерв’ю вдома у респондентів.

Серед усіх опитаних за Віктора Ющенка у першому турі готові проголосувати 31,5%, за Віктора Януковича — 30,6% (різниця між цими рейтингами статистично незначуща), зазначають автори дослідження. За Олександра Мороза — 6,0%, Петра Симоненка — 5,2%, Наталію Вітренко — 1,0%, Анатолія Кінаха — 0,8%. Кожен з інших кандидатів має менше 0,5% прихильників, а всі вони загалом — 0,9%. Проти всіх збираються голосувати 4,5% опитаних, тоді як 19,5% не дали певної відповіді.

Якщо в другий тур вийдуть В. Ющенко і В. Янукович, то за В. Ющенка готові проголосувати 38,2% опитаних, за В. Януковича — 37,5%. Проти обох кандидатів у другому турі готові проголосувати 6,8%. Водночас 3,2% респондентів сказали, що не брали б участі у другому турі виборів із такими учасниками, а 14,3% узагалі не дали певної відповіді.

За те, щоб російська мова стала другою офіційною в Україні, висловилося 41% опитаних. Ще 36% хотіли б, щоб російська мова була офіційною в тих регіонах, де більшість населення цього бажає. 17% опитаних виступають за те, щоб усунути російську мову з офіційного спілкування у всій Україні. Не визначились із своєю позицією по цьому питанню близько 6% респондентів.

Що відбулося з рейтингами? Про це — в коментарі експерта.

КОМЕНТАР

Валерій ХМЕЛЬКО, президент Київського міжнародного інституту соціології:

— Ще 13 вересня, якщо брати за відлік центральну точку нашого попереднього соціологічного опитування, різниця у рейтингах В. Ющенка та В. Януковича в другому турі складала майже 7% на користь першого кандидата. Сьогодні ж, за результатами опитування від 21 вересня (як центральної точки) у рейтингах фаворитів президентської кампанії зафіксовано значні зміни. Вже можна сказати, що рейтинг В. Януковича значно зріс, особливо серед людей у віці від 50—60 років і старших. Рівень підвищення підтримки прем’єр-міністра з боку саме цієї категорії українського населення досяг 5,5%. До речі, такі дані зафіксовані після проголошеного прем’єр-міністром В. Януковичем підвищення пенсій, а також після його ініціатив стосовно змін у статусі російської мови, подвійного громадянства та ставлення до військових союзів. Усе це доходить до масового виборця в основному через три офіційні телеканали. Вплив останніх факторів особливо помітний на регіональній карті України. Так, якщо йдеться про Східний регіон, то там рейтинг Януковича зріс на 8%, тоді як у Ющенка, навпаки, зменшився на 3%. У Східно-Центральному регіоні рейтинг прем’єра підвищився майже на 10%, тим часом як Ющенко там практично нічого не втратив, — менше 1% (що є статистично незначущим).

Підсумовуючи, хочу підкреслити, що такий аналіз категорій, які змінили підтримку основних кандидатів, наразі перебуває у статусі гіпотези. Адже відповідь на запитання, що саме спрацювало на зближення рейтингів В. Януковича та В. Ющенка, вимагає спеціального соціологічного дослідження.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати