Перейти до основного вмісту

Тридцять п’ять мільйонів «одразу»

Чи набагато більше, але пізніше?
16 січня, 00:00

Учора Бі-Бі-Сі як першочергову новину повідомило про те, що уряд України на засіданні в середу затвердив угоду про інтеграцію української нафтопровідної системи Одеса—Броди в польську нафтопровідну систему. Цього рішення чекали. Непросте і, відверто кажучи, вистраждане, воно на ділі свідчить про реальну інтеграцію України в Європу.

Новий віце-прем’єр українського уряду з питань паливно-енергетичного комплексу і промисловості Андрій Клюєв, на плечі якого, по суті, лягла відповідальність за це рішення, пояснив подальші плани Києва та Варшави: «Створюватимуть спільне підприємство з добудування нафтопроводу вже на польській території від Брод до Плоцька — це перший етап». Далі Україна та Польща вестимуть переговори про подальше будівництво нафтопроводу до Гданська. Як повідомив А. Клюєв, у п’ятницю в Варшаві планують підписати документи про створення СП із добудування нафтопроводу до Плоцька між власником українських нафтопроводів ВАТ «Укртранснафта» та подібним підприємством із польської сторони PERN «Przyjazn» S.A. «Це 500 км нафтопроводу, це десь близько $500 млн. інвестицій, може навіть трохи більше. Нині визначатимемо, що братиме на себе «Укртранснафта», що — польська сторона, які обсяги. Я думаю, доведеться робити роад- шоу, щоб залучати інвестиції великих банківських капіталів. Це досить серйозний тривалий процес», — відзначив віце-прем’єр.

Проте лобісти протилежного напряму для українського нафтопроводу (реверс: з Росії до Чорного моря, з подальшим виходом через затромбовані нині танкерами турецькі протоки до Середземного моря) все ще мають надії, що їм удасться, як кажуть, не києм, то палицею провести свій план. Під виглядом так званого тимчасового реверсу вiн насправді ставить мету прихованої приватизації нафтопроводу (після цього український уряд узагалі втратить можливість приймати стосовно нього будь-якi рішення). На жаль, ці надії сьогодні поки що не можна назвати порожніми ілюзіями. Адже остаточного рішення уряду з проблеми аверс/реверс ще немає. Його, згідно з дорученням Президента країни, мають прийняти до 1 лютого, керуючись, зокрема, ще й техніко-економічним обгрунтуванням реверсу Одеса—Броди, яке найближчими днями подасть на розгляд уряду компанія Energy Solution (США). Попередні висновки цього ТЕО вже отримало і вивчає Мінпаливенерго. Учора стало відомо, що Energy Solution рекомендує Україні прийняти пропозицію ТНК-ВР про реверс нафтопроводу Одеса—Броди на термін до 3 років. Energy Solutions вважає, що оптимальним варіантом для України в довгостроковій перспективі є транспортування каспійської нафти. Водночас, згідно з розрахунками Energy Solutions, позитивний чистий грошовий результат від експлуатації Одеса—Броди в режимі трирічного тимчасового реверсу відповідно до пропозицій ТНК-ВР становитиме $35 млн.

Раніше глава Мінпаливенерго та міжвідомчої робочої групи, що готує для уряду рішення щодо аверсу/реверсу, Сергій Єрмілов заявляв, що на період добудування ділянки Броди — Плоцьк (три-чотири роки) наявну частину нафтопровідної системи потрібно задіяти. Мабуть, консалтингова компанія врахувала побажання замовників... Але при цьому виникає аж ніяк не пусте запитання: якщо згадати, що в нашій традиції все тимчасове незмінно перетворюється на постійне, то чи не зав’язне в нафтопроводі «кігтик» Росії навіки?

Думається, остаточне рішення залежатиме не стільки від висновків Energy Solution, скільки від результату двох подій, які майже одночасно відбуватимуться в Вашингтоні та Києві. За океаном 22—23 січня, як повідомлялося, пройде засідання україно-американської комісії з економічного співробітництва, на якому українську сторону представлятиме А. Клюєв. 23 січня Київ відвідає російський президент Володимир Путін. Чи зуміє Україна при цьому отримати, нарешті, конкретну вигоду зі свого становища і залишитися самостійним гравцем на європейському ринку транзиту енергоносіїв?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати