Перейти до основного вмісту

Ціни ростуть

Чиновники й експерти пропонують не нервувати
11 грудня, 00:00

У більшості регіонів України хліб тільки за листопад подорожчав на 30—40%. Услід за ним ціни, хоч і меншою мірою, але все ж піднялися і на інші продовольчі товари. До цього додалося і звичайне для листопада сезонне подорожчання овочів. За оцінками українських пекарів, хлібну лихоманку вилікувати ще не вдалося. У деяких областях, де не поквапилися виконати урядове рішення щодо скасування граничних цін і встановлення п’ятипроцентного рівня рентабельності виробництва хліба і муки, ціни можуть знову підвищитися ще нинішнього року, а до надходження зерна нового урожаю зростуть ще на 10%.

Нагадаємо, що інфляція в Україні, за повідомленням Держкомстату, у листопаді становила 1,9%, з початку року — 6,6%. Причому продовольчі товари у листопаді у порівнянні з жовтнем подорожчали на 2,8%, а порівняно з груднем-2002 — на 8,5%, непродовольчі товари відповідно — на 0,2% і 1,3%. Послуги проти попереднього місяця подорожчали на 0,6%, а порівняно з груднем минулого року — на 4,9%. Рада НБУ свого часу видала базовий прогноз інфляції на цей рік 6—7%. Тепер вона не виключає, що за підсумками року інфляція може досягнути 8,5%. Мінекономіки ж наполегливо вважає ці прогнози завищеними і дотримується своїх даних: 7,2%.

Словом, продовольча складова визначила появу інфляційних тенденцій. Якщо зафіксовані у листопаді високі темпи інфляції збережуться і у грудні, повідомив голова НБУ Сергій Тігіпко, Національний банк України готовий підвищити облікову ставку (востаннє вона переглядалася у бік зниження рівно рік тому). «Якщо грудень дасть ріст цін понад 7%, ми реагуватимемо, оскільки негативною ставка НБУ бути не може», — сказав він у вівторок і пояснив рішення зберегти у листопаді облікову ставку 7% річних тим, що Нацбанк не хотів давати комерційним банкам сигнал для підвищення кредитних ставок: «Ріст ставок ми стимулювати не хочемо».

«Не перший, але і не другий» гравець на валютно-фінансовому полі — Міністерство фінансів цих погроз, схоже, не сприймає. На його думку, інфляція за підсумками 2003 року не перевищить 7,6%, у чому немає нічого страшного. Перший віце-прем’єр України Микола Азаров запевняє: «Думаю, що ми вийдемо максимум на 7,6% на рік, і сподіваюся, що ще менше». За прогнозом першого віце-прем’єра, інфляція у грудні вже не буде такою високою, як у попередні два місяці. «На мій погляд, основний пік пройдено. Це — жовтень-листопад. Пік цей був пов’язаний з ростом цін на зерно», — пояснює Азаров. Він вважає, що така інфляційна доза економіці не зашкодить. Оскільки, з його слів, ріст ВВП поточного року буде досить високим і становитиме 7,5%, тобто він покриє інфляційні негативи. Така оцінка навіть дозволила уряду взяти на себе зобов’язання ще до нового року повністю виплатити соціальні допомоги і всю зарплату бюджетникам.

У цій суперечці можновладців нелегко розібратися не тільки пересічній людині, зацікавленій насамперед у тому, щоб не падала купівельна спроможність її пенсії чи зарплати, але навіть і підприємцю, який регулярно стежить за інфляцією і курсом національної валюти, і саме на цій основі будує плани діяльності своєї компанiї. Не виключено, що бізнес вирішить застрахуватися і закладе інфляційні ризики у ціни продукції своїх підприємств. Чи варто це робити?

У коментарі з цього приводу радник глави НБУ Валерій Литвицький сказав «Дню»: «Природно, листопадова інфляція викликала у нас певний неспокій. Але жодних підстав для драматизації немає. Інфляція за будь-яких умов залишиться у межах однозначної цифри. Економічне зростання, судячи за листопадовими результатами промисловості, у грудні буде прискорено, і позитивні відхилення від прогнозу росту ВВП будуть набагато більшими, ніж негативні відхилення у інфляційних прогнозах. Крiм того, є вельми багато шансів для того, щоб цього року інфляція була менше нiж 8%. Другий пік інфляції, що припав на листопад, міг би бути меншим, якби завіз імпортного зерна був активнішим. Але головний висновок полягає все ж у тому, що за більш високу економічну кон’юнктуру доводитися платити вищими цінами. Звідси і саму інфляцію можна віднести до кон’юнктурних, а отже — здоланих наслідків росту економіки». Сьогодні, на думку Литвицького, найбільш небезпечним фактором, здатним підстьобнути подальше зростання цін, є інфляційні побоювання, що нерідко переходять у паніку. Якщо ж ринок і населення відреагують на листопадовий інфляційний сплеск без ажіотажу, то, як прогнозує радник глави Нацбанку, інфляція не вийде з берегів.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати