Туск вимагає не спекулювати на загибелі Качиньського
Схоже, що в Польщі розгорається новий сплеск антиросійських фобій. Черговим приводом для цього стала обнародувана минулого вівторка доповідь польської комісії з розслідування катастрофи літака Ту-154 президента Польщі. У цій доповіді вина за загибель польського президента частково переноситься на російських авіадиспетчерів, які перебували під тиском і не проінформували екіпаж Ту-154 про відхилення від курсу. Як відомо, Росія в підсумковому звіті Міждержавного авіаційного комітету (МАК) щодо трагедії під Смоленськом назвала серед основних причин катастрофи помилки польського екіпажа, який прийняв під психологічним тиском рішення сідати в тумані.
Польські газети не добирали слів. Nasz Dziennik вийшла під таким заголовком: «Москва втоптала польських пілотів у бруд». А найголовніший таблоїд — Fakt так охарактеризував висновки польської комісії: «Росіяни приховали правду, вони звалили всю провину на пілота». Його конкурент Super Express написав на першій сторінці про звинувачення генерала Бласика росіянами в пияцтві й додав підзаголовок: «Скандальний звіт МАК. У смоленській катастрофі винні лише поляки». Навіть серйозна Rzeczpospolita вийшла під заголовком: «Російська правда про смоленську катастрофу: винні поляки».
Також із моменту оголошення звіту МАК почали висловлюватися від імені обуреного народу теленовини, які мають найбільший вплив на громадську думку, причому не лише державні Wiadomosci, а й передачі на комерційних каналах.
Зрозуміло, що схожі оцінки нав’язують полякам опозиційні політики з партії «Право і Справедливість» (PIS) та об’єднання «Польща найважливіша» (PJN), які були пов’язані з президентом Качиньським.
Тим часом проурядова газета Gazeta Wyborcza вважає, що «домінуюча в Польщі реакція на звіт МАК про причини смоленської катастрофи доводить, що ми не здатні прийняти правду про відповідальність, що лежить в основному на нашій стороні. Ми відкидаємо її та заглушаємо звинуваченнями в однобічному підході. І щоби довести собі це, обговорюємо в основному провину росіян».
На думку автора статті Войчеха Мазовецького, зараз не потрібно змагатися в оцінках та епітетах, а якомога скоріше надати докази. «Хоча складно уявити, що поляки мають у своєму розпорядженні матеріали, які діаметрально змінюють уявлення про основні причини катастрофи. Про це свідчить розумна позиція прем’єра Туска, який не оспорював звіту МАК загалом, а критикував умовчання», що лише там є, — зазначає польське видання.
Утім, сам польський прем’єр-міністр Дональд Туск закликав не перетворювати обговорення результатів розслідування катастрофи літака президента Польщі Леха Качиньського на знаряддя політичної боротьби і ще раз повторив намір покращити відносини з Росією. Виступаючи позавчора увечері в польському Сеймі, Туск розкритикував політиків, які надмірно заполітизовують розслідування трагедії в спробі заробити очки напередодні парламентських виборів. Туск додав, що, як і раніше, головною метою польських властей залишається дізнатися всю правду про Смоленськ і водночас зберегти відносини з Росією.
«Сьогодні відносини між Росією та Польщею непрості. Може, вони навіть складніші, аніж раніше. Але польський уряд мусить обрати вірний шлях і не шукати нових приводів для ескалації конфлікту», — сказав Дональд Туск. Для кращого розуміння позиції польського прем’єра наводяться без купюр його слова, подані TVN 24: «І я кажу Росії відверто: хочете від себе приховати правду — це ваша проблема, це не буде правильним кроком на шляху до модернізації. Вони знають про це.
Чи маємо ми справжній вплив? Самі собі на це відповідайте. Чи в змозі я або хто-небудь із вас? Я тут чув уїдливі зауваження Ярослава Качиньського щодо того, що я претендую на роль того, хто заграє з Росією. Справді, у мене немає манії величі, я не страждаю на це. І я не претендую на роль особи, яка веде власну хитромудру гру з іншими країнами. І немає у мене такої думки, я почув її сьогодні від опозиційних депутатів «Права і справедливості», що Росія — немічна держава, тобто, мовляв, країна, яку легко обдурити.
Вітаю себе з тим, що не помітив, особливо тепер, щоб ви мали змогу перевірити на практиці, які ви особливі майстри в перемогах над Росією. Я бажав би побачити хоча б один наслідок якої-небудь таємничої, бездоганної гри, в якій Ярослав Качиньський як прем’єр або хто-небудь із «Права і справедливості» обіграв би Росію.
Ви добре знаєте, і поляки — також, що гра з Росією, особливо в таких скрутних обставинах, — це справа дійсно надзвичайно важка. І невже в цьому є якесь епохальне відкриття? Партнер складний, у дипломатії майстерний, і коли б він діяв без огляду на власні інтереси. Невже... Я був би радий, якби, звісно, викликав таку пошану й високу оцінку в очах депутатів від «Права і справедливості», чого вони чекали від мене із самого початку, що я суворо погляну на росіян, вони впадуть навколішки, прийдуть і скажуть: «Ми в усьому винні». Звісно, я вдячний за таке визнання, але не настільки хороший».
Брат загиблого президента Польщі Леха Качиньського Ярослав не дослухав доповіді Туска і демонстративно покинув зал засідань. Пізніше він повернувся, аби виступити з промовою від імені партії «Право і справедливість», яку він очолює. Він знову розкритикував МАК, поклав відповідальність за катастрофу на Росію та запропонував Сейму відхилити звіт МАК.