У бюджеті — свіжі дірки

Кабінет Міністрів оприлюднив невтішні прогнози щодо виконання державного бюджету України в 2002 році. У разі збереження нинішньої динаміки податкових платежів, казна може не дорахуватися 4 мільярдів гривень. Звідки така точна цифра, невідомо. Вона дуже дивно співпадає з показником недостачі за перший квартал (трохи більше 1 мільярда гривень), помноженим на чотири.
Ще раніше Президент Леонід Кучма заявив про загрозу бюджетної кризи. Відомо, що днями він розмовляв на цю тему із прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом. Але які доручення отримав уряд у зв’язку з виниклою загрозою, поки невідомо. Засідання Кабінету Міністрів стосовно вирішення цієї проблеми у середу пройшло за закритими дверима. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах тільки декількома словами обмовився про підготовку пакета законопроектів, який буде подано на розгляд Верховної Ради до 15 травня. Також прем’єр одним із шляхів вирішення бюджетних проблем назвав скорочення тіньового сектора економіки, «але не за рахунок силових, фіскальних чи адміністративних заходів, а в першу чергу, на основі формування умов для розвитку підприємництва, ефективних складових інвестиційного клімату».
І все ж досвід минулих років показує, що якщо в Україні на вищому рівні починають говорити про бюджетні проблеми, треба чекати новин. Голова Податкової адміністрації Микола Азаров заявив, що найгірші справи з бюджетною дисципліною в паливно-енергетичному комплексі. Зокрема, зменшила відрахування НАК «Нафтогаз України». Це співпало за часом зі зміною в керівництві цієї структури. До речі, колишній глава НАК Вадим Копилов зараз знову працює заступником Миколи Азарова. У НАКу недоплата становить 900 мільйонів гривень. Не виключено, що будуть перевірки і стосовно українських нафтотрейдерів. Також, за даними Податкової адміністрації, серед компаній, які ухиляються від податків, досить багато нещодавно приватизованих. Їм Микола Азаров нагадує про реприватизацію. «Я вимагатиму: ті підприємства, які приватизувалися та погіршили свої фінансові результати, — ставити питання про їхнє повернення у власність держави», — заявив Азаров на вчорашній нараді в ДПАУ. Він також повідомив, що в Кабміні вже готуються завдання зі збору податків у недисциплінованих галузях. Найбільші завдання отримають Мінпаливенерго, МінАПК та Мінпромполітики.
У регіональному розрізі найбільше зростання бюджетної заборгованості допустили у Донецькій, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій та Кіровоградській областях. Це серйозний сигнал для керівників цих регіонів. Усього в січні-березні кредиторська заборгованість регіональних бюджетних організацій виросла на 393,1 млн. гривень чи на 30,1%. І це при тому, що прибутки місцевих бюджетів зростали, а дотації з Києва профінансовано на 100%. Щоб частково вирішити цю проблему, Кабмін збирається ініціювати внесення зміни до Бюджетного кодексу України з метою дозволити місцевій владі брати кредити у комерційних банків. Про це повідомив прем’єр-міністр Анатолій Кінах. З його слів, саме виконання місцевих бюджетів зараз є найбільшою загрозою.
А щодо центрального бюджету, то Кабмін, очевидно, все-таки ініціюватиме скорочення державних прибутків у законодавчому порядку. Міністр фінансів Ігор Юшко не виключає, що парламенту запропонують подискутувати на цю тему вже до літа. Проте це станеться тільки якщо інші заходи не дадуть швидкого результату. 75% витратних статей держбюджету мають статус «захищених», так що пробити секвестр уряду буде нелегко.
А ось Микола Азаров все- таки сподівається, що з виконанням держбюджету особливих проблем не буде. У нинішніх труднощах він схильний бачити вплив виборів: кандидати у депутати пообіцяли всі борги списати, всі податки знизити, і це негативно позначається на податковій дисципліні платників. Будемо сподіватися, що оптимізм податкових органів врятує країну від секвестру.