У гості до... Чехова
Приїдуть найкращі театри з трьох країнЦей театральний форум називається «Театр. Чехов. Ялта». Він приурочений до 125-річчя від дня заснування Ялтинського театру, що носить ім’я знаменитого російського класика. І пройде з 6 по 12 вересня.
Як розповідає «Дню» Микола Рудник, директор Театру ім. А. Чехова:
Під такою назвою фестиваль проходить уперше. Він продовжує давні театральні традиції. У різні роки, перманентно, в нашому місті-курорті, то спалахував, а то згасав фестивальний рух. Театрали зі стажем зможуть пригадати фести, що проходять під егідою СТД Росії, а цього року театральний форум пройде вже під нашим патронатом. Можна сказати, що «Театр. Чехов. Ялта» підхопив творчу естафету таких колись популярних фестивалів, як «Чеховські сезони» і «Чеховські дні». Ми сподіваємося, що наш форум стане щорічним і глядачі спеціально приїжджатимуть до Ялти, щоб не тільки відпочити біля моря, але й отримати багато позитивних емоцій, зустрічаючись із провідними театральними колективами України, Білорусі та Росії; а коли наш фестиваль зміцніє, то в майбутньому маємо намір запрошувати кращі театри не тільки з близького, але й далекого зарубіжжя.
Метою і завданнями нашого форуму є: розвиток фестивальних традицій, підтримка театральних зв’язків між країнами, привертання уваги театральної і культурної громадськості до 125-річної історико-культурної спадщини Ялтинського театру ім. А. Чехова, а також показ кращих творчих досягнень у сфері театрального мистецтва.
— Миколо Семеновичу, роз’ясніть фестивальну концепцію: ви хочете ознайомлювати глядачів зі спадщиною Чехова і показувати вистави, що розказують про життя і творчість Антона Павловича, чи поступово розширювати амплітуду, даючи можливість публіці бачити оригінальні постановки сучасної драматургії?
— Домінуючим напрямом нашого форуму є вистави, поставлені за чеховськими творами і про нього, як людину і класика, проте ми хочемо запрошувати різних режисерів, сценографів, акторів, які створили цікаві роботи, що не обов’язково пов’язані з Чеховим. До речі, коли письменник захворів і не міг за станом здоров’я приїхати до Москви, тоді МХАТівці самі приїхали з гастролями до Антона Павловича, показавши не тільки «Дядю Ваню» і «Вишневый сад», поставлені за його п’єсами, але й інші вистави з тогочасного репертуару.
— Цього року фестиваль відкривають москвичі виставою «Доктор Чехов» (Театр «У Никитских ворот»), а закриють форум кияни «Насмешливым моим счастьем» (Театр російської драми ім. Лесі Українки). Які ще колективи візьмуть участь у форумі, і що, на ваш погляд, глядачам не можна пропустити?
— Мабуть, я б порадив подивитися всі вистави, які представлені в нашій афіші. Свою участь в роботі фестивалю підтвердили: Республіканський театр Білоруської драматургії; Дніпропетровський академічний театр російської драми ім. Горького; Херсонський академічний музично-драматичний театр ім. Куліша; Білоруський Національний академічний театр ім. Янки Купали; Київський академічний Молодий театр; Національний академічний театр російської драми ім. Лесі Українки; Орловський державний академічний театр ім. Тургенєва; Львівський Національний академічний театр ім. М. Заньковецької; Севастопольський академічний російський драматичний театр ім. Луначарського; Московський театр «У Никитских ворот».... Почесними гостями фесту стануть такі популярні актори, як Богдан Ступка, Олександр Калягін і Михайло Свєтін; відомі режисери Марк Розовський і Михайло Рєзникович; у гості до нас збираються провідні театрознавці та критики з України, Росії і Білорусі. Квитки на вистави вже замовили багато політиків, бізнесменів, діячів науки і культури, які нині відпочивають на Кримському півострові.
Якщо подивитися фестивальну програму, то в ній представлено роботи для малої і великої сцени. Кожна вистава по-своєму цікава. Про постановки театрів Російської драми ім. Лесі Українки і «У Никитских ворот» написані сотні захоплених рецензій, і я впевнений, що «Насмешливое мое счастье» і «Доктор Чехов» із величезною цікавістю подивляться ялтинці та гості нашого курорту. Із забутим твором Антона Павловича Чехова «Лебединая песня» познайомить публіку колектив із Орла; яскраву постановку «СВ» представляють білоруські майстри (Театр ім. Янки Купали); оригінальне «прочитання» знаменитого «Дяди Вани» покажуть артисти Київського Молодого театру. Львів’яни везуть до нас «Іонича» — дуже тонка і філігранна постановка режисера Алли Бабенко. До 150-річчя від дня народження А.П. Чехова і 120-річчя першої постановки п’єси «Иванов» свою виставу підготували севастопольці (вона створена в рамках програми державної підтримки російських театрів країн СНД і Балтії). Упевнений, що зацікавить глядачів і робота дніпропетровців «Лист ожидания» (це вистава нової формації сучасного драматурга Марданя). Цікаву роботу «Два сердца» покажуть херсонці (філософська притча про актрису, прообразом якої послужила легендарна Фаїна Ранєвська). Республіканський театр Білоруської драматургії познайомить глядачів з оригінальною постановкою «Женщины Бергмана». П’єса Рудковського розказує про драматичну долю актриси, яка втратила голос...
Маю зазначити, що фестиваль — це не тільки театральні покази, але і спілкування колег із різних колективів та країн, критиків, глядачів у неформальній обстановці, це екскурсії, морські прогулянки, «Гурзуфські читання», театральний капусник. Відвідають наші гості і Чеховський будинок-музей. А завершиться форум врученням нагород переможцям фестивалю. Як бачите, програма у нас насичена, і учасникам, і гостям вона буде цікавою.