Україна i світ чекають «знаків»
Важливе не мiсце інавгурації, а ЩО сьогоднi скаже ПрезидентРезультати вчорашньої роботи погоджувальної комісії ВР, на яку було запрошено главу президентської адміністрації Володимира Литвина, ми побачимо сьогодні — за місцем інавгурації Президента і ставленням парламенту до нього.
Учора ж керівникам фракцій було запропоновано два варіанти поправки до відомої постанови про проведення інавгурації новообраного глави держави на урочистому засіданні ВР у сесійному залі парламенту. Пропонується або просто виключити слова «в сесійному залі», або замінити їх на конкретне «в Палаці «Україна».
Судячи з настрою спікера та більшості керівників фракцій, можна спрогнозувати, що в тому чи іншому вигляді поправки будуть прийняті і вступ Леоніда Кучми на посаду не буде затьмарено конфронтацією з парламентом з першого ж дня. Принаймні, як заявив Олександр Ткаченко: «Поїзд пішов... Ми повинні прийняти поправки і провести інавгурацію».
Солідарний був з ним і п. Литвин, який ще раз підкреслив, що прохання про перенесення інаугурації з ВР у Палац «Україна» викликане лише однією причиною: великою кількістю іноземних гостей. Він заявив, що конфронтації між законодавчою владою та Президентом, типу «ви нам — закон, а ми вам — вето», не повинно бути.
Однак, продовжуючи транспортну аналогію О.Ткаченка, зараз набагато важливіше, як попливе далі наш державний корабель? За словами депутатів, з місць надходять відомості про звільнення тих керівників державних підприємств і державних службовців (аж до директорів шкіл), які не підтримували на виборах Леоніда Кучму. На пряме запитання депутата Донченка: «Чи можу я послатися на вас у розмові з главами обласних адміністрацій про те, що переслідувань з політичних мотивів не буде?» — глава президентської адміністрації не менш прямо заявив: «Щодо мене, то я оцінюватиму службовців адміністрації, тільки виходячи з їхніх ділових і моральних якостей. З кожного конкретного випадку давайте відомості — будемо розбиратися». Більше того, за словами Володимира Литвина, цю тему сьогодні порушить Президент у своїй інавгураційній промові і чітко розставить усі акценти.
У такому випадку всім, хто побоюється бути звільненим з політичних мотивів, можна тільки порадити: «Виріжи і збережи!» (мається на увазі відповідний текст інавгураційної промови).
О.Ткаченко теж гранично ясно висловив свою позицію: «Хоч би яка війна не була, вона завжди закінчується миром. Сьогодні зводити рахунки — не на користь держави».
Однак у самому парламенті, якщо вже не війни, то конфлікти «мають місце бути». Заяви про зміну керівництва ВР, формування парламентської більшості, затвердження прем'єра, переманювання депутатів з однієї фракції в іншу — все це аж ніяк не обіцяє парламентської ідилії.
Схоже, що Олександр Ткаченко (який учора до засідання погоджувальної комісії встиг зустрітися з Президентом) відійшов на заздалегідь заготовані позиції й звідти дав попереджувальний залп по своїх опонентах: «Нехай ЗМІ не пишуть дурниць: доля керівництва ВР висить на волосині. Мене обирав не Президент, а парламент. Волосина — це не ВР, це щось інше».
«Хто почав перекуповувати депутатів? Хто формує джентльменську угоду депутатів і стежитиме за її виконанням? Хто сьогодні сам себе призначив визначати майбутнього прем'єра?» — поставив риторичні запитання спікер. І сам собі відповів, що цим має займатися парламент, а не слухати, що заявляє в пресі окремi депутати.