Українські проблеми — на плечах Європи
Треба сказати, що цей факт і радує, і засмучує одночасно. Радує те, що міжнародні організації не залишають без уваги проблеми України і, крім цього, ще й беруть безпосередню участь у їх вирішенні, але наявність в Україні офіційно визнаної епідемії туберкульозу ніяк не може вселяти оптимізм. Наприкінці 80-х років медики запевняли, що наступного тисячоліття поняття «туберкульоз» залишиться лише на сторінках медичних підручників. Але, на жаль, нова ера, схоже, не змогла не увібрати у себе проблеми ери, що вже закінчилася.
На сьогоднішній день ситуація з туберкульозом фактично вийшла з-під контролю. За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я, майже третини населення планети інфіковано паличкою Коха, а майже 20 мільйонів хворіють активною формою туберкульозу. Список причин, які спровокували таку ситуацію, явно вже набив оскому кожному. Безгрошів’я, екологічні катастрофи, воєнні конфлікти... В Україні ж це в основному низький рівень матеріальної забезпеченості населення. Крім того, ситуація ще ускладнюється й тим, що протитуберкульозна терапія вимагає нових розробок, оскільки мікробактерії туберкульозу виявилися стійкими до вже існуючих препаратів. Зрозуміло, що така ситуація вимагає невідкладних заходів, а нещодавно прийнята Національна програма «З боротьби із туберкульозом» не може надати допомоги на локальному рівні. Її від Євросоюзу та Національного товариства Червоного Хреста отримали ті, хто найбільше цього потребує. Це були продуктові й гігієнічні набори, вітамінні препарати та ліки, які розповсюджувалися по протитуберкульозних установах України, а особливо периферійних. Зараз проблема туберкульозу набула ще й трохи нового звучання, що пов’язано з ювілейною амністією, адже під неї потрапили не тільки носії палички Коха, але й хворі активною формою туберкульозу.
За даними Міністерства охорони здоров’я, кількісні показники захворюваності не збільшилися, але вони ще не є остаточними, оскільки далеко не всі після виходу iз в’язниці зареєструвалися у місцевих протитуберкульозних установах, а багато хто просто не знають, куди саме їм необхідно звернутися. Точні цифри планується оприлюднити на початку жовтня, на колегії міністерства.
Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»