Уряд має бути інструментом у Президента,
вважає Леонід КучмаВчорашнiй виступ Президента Леоніда Кучми перед членами Центральної Ради Федерації Профспілок України містив одразу кілька основних моментів. Президент, зокрема, вважає, що для України буде трагедією, якщо вона стане парламентсько-президентською республікою. За його словами, він не розуміє, кому вигідно і хто хоче зробити Україну парламентсько-президентською республікою, не розуміє і позицію комуністів, які хочуть парламентської республіки. Президенту також незрозуміло, «який уряд підтримують такі фракції, як Рух, «Батьківщина» та «Реформи-Конгрес», які виступали проти законодавчої підтримки парламентської більшості». На його думку, при такому парламенті в Україні постiйно будуть урядові кризи.
Політична ситуація і в суспільстві, і в парламенті загострилася через те, що рішення Всеукраїнського референдуму не були реалізовані, сказав Президент і зазначив, що він не згодний з думками, які висловлюють деякі представники партій, що загостренню політичної ситуації в країні сприяв проведений 16 квітня 2000 року Всеукраїнський референдум. Президент ще раз повторив, що референдум «був гостро необхідний», і нагадав, що парламентська більшість була створена лише напередодні проведення референдуму.
Водночас Кучма висловив задоволення вiд зустрічi з представниками партій України 4 квітня. Вона, за його словами, показала, що більшість партій «готові працювати не на словах, а на ділі» й хочуть вирішувати існуючі проблеми.
На думку Президента, Україна має навчитися жити без Міжнародного валютного фонду. При цьому Президент погодився з тим, що треба виконувати ті умови МВФ, які сприяють розвитковi української економіки, але в жодному разі не йти на умови, які цьому не сприяють — наприклад, на ті, що призводять до банкрутства банк «Україна». Міністерство фінансів і Міністерство економіки у стосунках з МВФ, вважає Президент, повинні відстоювати національні інтереси. Він підкреслив, що від співпраці з МВФ відмовлятися не можна, оскільки вона є «сигналом всім країнам про те, що з Україною можна працювати».
Президент також попередив уряд, що «лафа для нього закінчилася», і він більше не користуватиметься правом вето на економічні закони, оскільки вважає, що коли він використовує право вето, «уряд практично прикривається Президентом». «Виходить, що Президент у цьому випадку поганий, а всі хороші», — сказав Л.Кучма.
На його думку, хто б не переміг на президентських виборах, «після них уряд має бути інструментом у Президента». Якщо такий інструмент, як уряд, працюватиме, то буде й успіх, сказав Президент, зазначивши, що «у нас же кожний має на цей рахунок власну думку». За словами Л.Кучми, згідно з українським законодавством, він не може звільнити міністра без подання глави уряду, а «користуватися таким інструментом, як звільнення прем’єра, не можна, це вже остання справа, оскільки має бути стабільність».
І якщо уряд не зверне увагу на структурні зміни в економіці, заявив Президент, на Україну чекає чергова криза. Він підкреслив, що останні 10 років в Україні «не займалися структурними змінами, а всі позитивні результати досягнуті за рахунок експорту сировини».
Випуск газети №:
№63, (2001)Рубрика
Панорама «Дня»