Перейти до основного вмісту

Уряд отримав вотум довіри

Володимир ЯВОРIВСЬКИЙ: Юля прийняла рішення, яке приголомшило навіть нас
12 липня, 00:00
ТИМОШЕНКО ЗАЛИШАЄТЬСЯ ПРЕМ’ЄРОМ. НАДОВГО / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Коли цей матеріал готувався до друку, ще не було відомо, чим закінчилося голосування стосовно Держбюджету, але в будь-якому разі вчорашній день — це безперечний тріумф Юлії Тимошенко. Вона ризикнула й виграла. План «Юля до июля» зазнав нищівної поразки.

Такого напруження й знервованості в Раді не було давно. Приблизно об 11.00 до сесійної зали увійшов Арсеній Яценюк і приголомшив новиною — прем’єр-міністр Юлія Тимошенко погодилася на умови Регіонів (спочатку звіт уряду, а потім голосування за бюджет).

Таким поворотом подій були шоковані всі: й журналісти, й парламентарії. Почалися розмови, що, напевно, Тимошенко домовилася з комуністами й Литвином. Мовляв, не дарма вона в четвер із таким натхненням підтримала план Литвина щодо виходу з кризи....

Десь за півгодини регіонали зрозуміли, що відбувається щось не те. Під регіт коаліції вони почали підтягуватися до трибуни. Депутат Журавко звично сів у спікерське крісло.

Своє рішення заблокувати трибуну, звісно, мотивували турботою про людей. У кулуарах Ганна Герман і Нестор Шуфрич пояснили журналістам, що Партія регіонів не може, щоб «голодний народ» залишився на осінь без соціальних законів. Також регіонали висунули вимогу продовжити пленарне засідання ще на тиждень.

Але через півгодини всі ці вимоги були забуті. У спікерські двері увійшов Андрій Клюєв, махнув рукою, й усі слухняно розійшлися по своїх місцях.

Під бурхливі оплески бютівців у залі з’явилася Юлія Тимошенко. Разом із нею прийшов практично весь Кабмін. Незавидна роль викривача уряду випала Миколі Азарову. За регламентом, суб’єкту законодавчої ініціативи відводиться 45 хвилин на виступ і 45 хвилин на відповіді на запитання.

Микола Янович у своїй звичній манері почав бубоніти з папірця й обтяжувати цифрами. При цьому подеколи вставляв українські слова. Чимало депутатів скористалися моментом і поспішили в буфет підкріпитися перед важким робочим днем. Отож дуже скоро в буфеті утворилися довжелезні черги. Причому серед бажаючих пообідати мало не половину становили однопартійці Азарова, представники Партії регіонів.

Авжеж, на тлі Миколи Яновича Тимошенко виглядала просто-таки богинею ораторського мистецтва. Вона його цілковито затьмарила своєю харизмою.

— Напевно, в цій залі лише я уважно слухала ваш виступ, — почала вона свою промову, — і, скажу чесно, нічого не зрозуміла.

Сама Тимошенко виступала 15 хвилин і стільки ж часу відповідала на запитання. Після неї по 3—5 хвилин виступали лідери фракції. І ось момент істини — голосування. Коли на табло висвітилася цифра 174, зал заревів. Бютівці й частина нашоукраїнців аплодували стоячи.

— Юліє Володимирівно, відповідальність залишається за вами, — сказав спікер і оголосив півгодинну перерву.

Не дали своїх голосів литвинівці й комуністи. Також проголосували проти регіоналів Анатолій Кінах і Віталій Хомутинник, утримався Олександр Пеклушенко з бюджетного комітету. Зате в «Нашої України» знайшлися дві людини, які проголосували за недовіру уряду, — це Віктор Топалов (група «ЄЦ») і сумнозвісний Юрій Бут.

Після цього голосування регіонали виглядали розгубленими й деморалізованими, а бютівці вітали одне одного, цілувалися й обнімалися. Кореспондент «Дня» підійшла до Володимира Яворівського:

— Володимире Олександровичу, розкажіть, що це було? Тимошенко вирішила зіграти в «російську рулетку» чи були домовленості з литвинівцями й комуністами?

— Ви знаєте, тут не можна абсолютно бути впевненим. Ситуація мінялася. Я декілька разів підходив до Криля. Спочатку він казав, що його група не голосуватиме. Потім підходжу, він каже: «Та ні, ми голосуватимемо». Тому я не скажу, що все було так однозначно. У політиці дуже часто потрібен ризик. Юлі набридло це ходіння по колу. І вона прийняла рішення, яке приголомшило навіть нас: усе — ставимо на голосування. Більше того, навіть регіонали казали: «Ми готові голосувати руками». Вона сказала: «Ні. Голосуйте, як хочете, головне — щоб ми сьогодні отримали якусь ясність».

Ми знали, що Литвин не підтримуватиме, а коли виступив Симоненко, все стало зрозуміло. Бачте, навіть не всі регіонали проголосували, — сказав Яворівський «Дню».

Одним словом, вчорашній день — це дуже важливий рубіж для Юлії Тимошенко. Уряд отримав вотум довіри, й тепер тривалий час може спокійно працювати. Можливо, навіть не звертаючи уваги на Балогу й тим паче — на Регіони.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати