Віктор ПИНЗЕНИК: «Після виборів треба буде сідати за стіл переговорів...»
Оточення Віктора Ющенка запевняє, що не сумнівається в перемозі свого лідера в другому турі виборів- 2004. Як саме команда Ющенка збирається вирвати жадану перемогу та що має намір робити з її плодами — в інтерв’ю «Дню» народного депутата України, лідера партії «Наша Україна» Віктора Пинзеника.
— Днями ви зустрічалися з Президентом України Леонідом Кучмою. Хто був ініціатором цієї зустрічі?
— Я думаю, це не має значення. (?! — Ред.)
— А про що йшла мова?
— Про те, що хвилює зараз всіх: що відбувалося в Україні в першому турі та відбувається при підготовці до другого, — тиск, погрози, терор, фальсифікації, які готуються.
— Обговорювався якийсь сценарій передачі влади?
— Ні. Ми хочемо, щоб президента обирав народ України. У нас є повна інформація з місць: як людей примушують брати відкріпні талони, як виключають невгодних владі членів комісій, як задіяні державні посадові особи в процес фальсифікації. Ці проблеми піднімалися.
— І якою була реакція Президента?
— Ми побачимо це 21 листопада.
— Блок Ющенка постійно критикує владу, називаючи її злочинною. У той же час не припиняються спроби вести із владою переговори. У чому ваша політична логіка?
— Зустрічатися з опонентом — це абсолютно логічно. Після виборів треба буде сідати за стіл переговорів та виробляти спільні позиції. Це не означає, що діалог дасть результати: можна домовитися, можна й не домовитися. Перед виборами суспільство сильно розхитали. Такого в Україні ще не було: поділ людей на сорти, поділ регіонів на сорти, поділ людей за мовною, релігійною ознакою. Потрібно шукати шляхи консолідації.
— Команда Януковича заявляє про наміри встановити щільний контроль за голосуванням на заході країни, де, на її думку, були масові фальсифікації на користь Ющенка, а також підняти явку на сході. А якими будуть «останні аргументи» команди Ющенка?
— Ми дуже хотіли б, щоб влада контролювала не захід чи схід, а прозорість виборів. І не захід України займався фальсифікаціями. Ми прекрасно знаємо настрої в багатьох східних регіонах, ми в курсі, що там відбувалося. У нас є сотні протоколів комісій, де стоять підписи й печатки й де не вказано кількість голосів за того чи іншого кандидата. У нас є списки людей, які голосували по кілька разів. Ми все це віддали до прокуратури. Нехай влада займається тим, чим вона має займатися — виявляти тих, хто фальсифікує.
— Є думка, і її поділяють деякі представники команди Віктора Ющенка, що остаточна крапка у виборах буде поставлена судом. Чи визнають, скажімо, в Донецьку перемогу Ющенка, присуджену суддями?
— У суспільстві абсолютно зрозумілі настрої: Ющенко переміг. І не судді, а громадяни це встановили. Щоб переконатися, досить провести в різних регіонах опитування на тему: хто, на ваш погляд, переміг на президентських виборах?
— З яким відривом, за вашими розрахунками, Ющенко повинен перемогти?
— Добрим.
— Це 3, 4, 5, 6%?
— Думаю, ця цифра буде більшою.
— 10%?
— Не будемо забігати наперед.
— Про розподіл майбутніх посад оточенням Ющенка говорять вже понад рік. Є насправді якісь конкретні домовленості чи вся колотнеча навколо посад ще попереду?
— Команда об’єднується не просто для того, щоб отримати посади. Посади — це інструмент. На сьогодні розподіл посад в принципі ще не міг бути здійснений. У першу чергу, з ідеологічних причин. А по-друге, Україні потрібна консолідація. А вона вимагає залучення нових сил.
— Команда Януковича зможе взяти участь у кадровому розподілі?
— Я не виключаю, більше того, впевнений у припливі нових сил.
— За яку ділянку ви особисто готові взяти відповідальність?
— Це — другорядне питання. Головне, щоб основою формування команди була програма, філософія розвитку країни. І щоб суспільство отримало від цієї команди конкретну відповідь, що його чекає через рік, через два роки, через три. Люди повинні почути не тільки програмні тези, але й конкретні цифри: наприклад, яка буде мінімальна зарплата через два чи три роки.
— Віктор Ющенко, до речі, вже стільки наобіцяв, зокрема в соціальній сфері, що його почали звинувачувати в популізмі. Чи не доведеться коригувати обіцянки?
— Доведеться. У бік поліпшення.
— А ресурси звідки візьмуться?
— Ющенко не називає цифр, які не є реальними. Ви ж не чули, що завтра мінімальна заробітна плата становитиме 1000 грн. Але почуєте це — через два-три роки. Економіка в нас зростає. Ключовий конфлікт цього процесу відчувають більшість громадян — між високими темпами економічного зростання та низькими темпами зростання зарплати. Економіка здатна забезпечити випереджуюче зростання заробітної плати. А в нас відбуваються абсолютно протилежні речі: частка заробітної плати в бюджетних витратах постійно зменшується.
— Віктор Ющенко заявив, що мають бути скасовані результати незаконної приватизації. Чи не означає це, що після виборів нас чекає повний переділ, який спричинить економічний застій, ба, навіть спад?
— Ключове слово тут «законність». Незалежно від того, якої сфери це стосується, якщо закон був порушений, має бути відновлена законність. Ющенко як законослухняна людина не може займати іншу позицію.
— А якщо порушень виявиться дуже багато?
— Я не думаю, що Україна складається з одних негідників. Абсолютна більшість наших людей порядна, і це стосується не тільки простих громадян. Їх досить і при владі.
— Який план дій вашої політичної сили на випадок поразки?
— У нас немає сумніву в перемозі Віктора Ющенка. Давайте повернемося до першого туру. Згадаймо, як підганялися цифри соціології, як ЦВК не міг порахувати результати. Однак перемогу Ющенко довелося визнати. Своє «ні» владі сказала столиця. Це воля людей. Я впевнений, що ніякі спроби тиску й фальсифікації не допоможуть.
— Чи не слабкість це — не мати зовсім ніяких планів на випадок форс-мажорних обставин?
— Ми маємо плани на форс- мажорні обставини, пов’язані з фальсифікацією виборів. Але в нас немає сумнівів у електоральній підтримці Віктора Ющенка.
— Віктор Ющенко домовився про підтримку на виборах його кандидатури з лідером СПУ Олександром Морозом. Однак в агітаційній компанії Ющенка Мороза не видно. Натомість є інформація, що в самий розпал президентських баталій, коли бій відбувається мало не за кожний голос, глава СПУ вирушив до Африки на конгрес Соцінтерну. Як ви розцінюєте подібну поведінку свого політичного партнера?
— Так, він поїхав в ПАР і привіз звідтіля позитивну оцінку з боку світового Соцінтерну підтримки українськими соціалістами кандидатури Ющенка.
— Це не було втечею від участі в агітації?
— Я думаю, що Соцінтерн збирається не за день, а, як мінімум, за півроку та є дуже серйозною подією. Тож не бачу приводу для якихось претензій.
— Позиція колишнього члена вашої партії, народного депутата Тараса Чорновола, який почав активно підтримувати кандидата Януковича, здивувала багатьох. Що сталося?
— Я не коментую його поведінки.
— Як Ющенко буде з’єднувати розколоту Україну? Як він «достукається» до сердець тих, хто його не сприймає? Адже таких є дуже багато.
— Ющенко ніколи не ділив людей на «чорних» і «білих». Для нього та для його команди громадяни України рівні незалежно від мови, національності, віросповідання. Формула консолідації дуже проста: влада повинна робити кроки в інтересах людей. Люди стають патріотами не за мовною ознакою, а за тим, чи відчувають вони своєю країну, в якій живуть.
— Людина, поведінку якої ви «не коментуєте», нещодавно висловила припущення, що в разі перемоги Ющенка в Донбасі утвориться щось на зразок Косового, — регіону, який не контролюватиметься Києвом...
— Віктор Ющенко був прем’єром. І ніяких проблем з жодним із регіонів у нього не було й не могло бути.
— Але тоді Леонід Кучма був Президентом.
— Неважливо. Економікою керував прем’єр-міністр, він ухвалював більшість рішень із забезпечення життєдіяльності країни.