Перейти до основного вмісту

Володимир СТЕЛЬМАХ: Не треба плутати конкурентоспроможність iз девальвацією гривні

27 квітня, 00:00

Голова Національного банку України Володимир Стельмах песимістично оцінює можливість створення лобістської групи на базі банкірів, які стали депутатами. Водночас він відзначає посилення парламентського лобі, яке відстоює інтереси компаній-експортерів, і домагатиметься девальвації гривні. Втім, Стельмах абсолютно переконаний, що суттєвого коригування валютної політики держави найближчим часом очікувати не слід. Наслідки парламентських виборів для фінансової політики в державі — в бліц- інтерв’ю голови НБУ Володимира Стельмаха.

— За підсумками парламентських виборів, від Донбасу більшість депутатів тепер не комуністи, а представники підприємств-експортерів. Наскільки великим є ризик посилення тиску на НБУ з метою вигідної, наприклад металургам, девальвації курсу гривні?

— Таке лобі дійсно створене. Є галузь, яка надзвичайно хотіла б, щоб її перманентний фінансовий стан забезпечувався пониженням курсу національної валюти. Причому це лобі плутає питання конкурентоспроможності і ефективності. Вони чомусь думають, що конкурентоспроможність — це пониження валютного курсу. Але це десь одна десята від усіх чинників, які забезпечують конкурентоспроможність. І тому ми, безумовно, це питання дуже глибоко аналізуємо, але не виходимо з потреб якоїсь галузі чи якогось лобі. Ми виходимо з потреб усієї економіки. А ці потреби вимагають стабільності національної валюти. Ми будемо балансувати таким чином, щоб не тільки ті, хто має доступ до валюти, а й ті, хто повинен використовувати імпортну сировину, або, обладнання завозити наприклад, теж мали належну ефективність своєї діяльності. У тому числі і за рахунок курсу гривні.

— Чи не настав час, на вашу думку, покласти край дискусії щодо девальваційної чи антидевальваційної курсової політики? Адже це створює додаткові ризики на фінансових ринках?

— Я думаю, що цьому не можна покласти край. Тому що це не просто дискусія, це загальносуспільна тенденція, та й загальносвітова. Ось дивіться — Японія і Аргентина. Два різнi полюси. Японія здійснювала економічну політику на девальвації національної валюти — до чого прийшла? Там криза банківської системи. А в Аргентині навпаки — робилося свого часу все для ревальвації своєї національної валюти — і те ж саме відбулося. Висновок: є конкретні економічні умови, етап розвитку конкретної країни, і тільки це треба враховувати, щоб не допустити удару по економіці.

— Що буде ініціювати найближчим часом Нацбанк, аби задовольнити вимогу уряду щодо зниження ставок на кредитному ринку?

— Ми будемо у Верховній Раді добиватися, щоб як невідкладні були розглянуті закони про захист кредитора. У нас є розуміння Президента з цього приводу. Нинішні закони, які діють, постійно погіршують умови для кредиторів. Зараз за законом можна абсолютно спокійно взяти гроші, і потім їх не повертати. Також у нас є і стратегічні плани. Це створення фінансових фондів, які б могли мобілізувати кошти середньострокового і довгострокового призначення для інвестування в економіку. Ось якщо ці два підходи ми реалізуємо, можна буде очікувати суттєвого зниження ціни кредитiв.

— Досить велика група банкірів стала депутатами. Чи будете ви з них створювати своєрідний банкірський клуб, щоб лобіювати потрібні закони?

— Що таке депутат? Він може приймати рішення, яке потім прикривається імунітетом недоторканності. З грошима цього не можна дозволяти. Виходячи з того, як депутати- банкіри постійно відтягували у минулому парламенті закони на захист кредитора, видно, що вони поки що не усвідомили свою роль.

— Базові галузі-експортери України зараз показують невтішні результати. Чи не створює це загрозу зменшення обсягів пропозиції долару на валютному ринку?

— Поки що ми не помічаємо ніякого спаду. У нас був, так би мовити, кон’юнктурний спад в металургії, але це було компенсоване великим експортом сільськогосподарської продукції. Також є позитив за статистикою експорту у перші два місяці цього року. Темпи зростання експорту були вищими, ніж імпорту. Тобто валютно-курсова політика сприяла заміщенню імпорту. Це стосується і металургів. Вони тільки змінили напрям реалізації продукції — зовнішня реалізація зменшилась, але внутрішня збільшилась. І це дуже важливо, оскільки реалізація металопродукції на внутрішньому ринку проходить дорожче, ніж на зовнішньому. Як наслідок, і структура експорту у нас змінилася. Збільшилась питома вага готової продукції. Це правильний напрямок.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати