Вибiр пiсля виборiв
Пiслязавтра країна може отримати нового прем’єраГолосування щодо кандидатури нового прем’єра призначено на нинішній четвер, персональний склад уряду, за словами керівників фракцій більшості, буде узгоджено після призначення прем’єр-міністра і, можливо, поставлено на голосування 21 листопада. Чи буде Віктор Янукович затверджений на прем’єрській посаді? Якщо буде, то скількома, й, що важливо, чиїми голосами? Чи зможе більшість виявити єдину волю, а також достатню організованість? Чи отримає кандидатура Віктора Януковича підтримку від нейтральних і опозиційних депутатів, що, як свідчить досвід минулої «прем’єріади», може виявитися вирішальним чинником? Принаймні сам претендент висловлює готовність співпрацювати з усіма фракціями (включаючи опозиційні) й працювати в інтересах держави, а не певних угруповань. Свої шанси бути призначеним пан Янукович пообіцяв журналістам оцінити «до середини тижня», тобто після зустрічей iз фракціями. Деякi фракції, наприклад СДПУ(О), Аграрної партії України, Партій промисловців і підприємців і «Трудова Україна» вже досить однозначно висловилися на підтримку цієї кандидатури. Лідер «трудовиків» Сергій Тiгiпко при цьому заявив, що не має наміру йти на роботу в уряд, не спростувавши, однак, припущень про можливе його призначення «в пакеті» з Януковичем на посаду глави Нацбанку. Деякi фракції, причому ті, що представляють як більшість, так і опозиційні сили, заявили, що приймуть остаточне рішення після зустрічі з кандидатом — зокрема, фракції НДП, «Народовладдя», «Наша Україна» й КПУ. Неважко здогадатися, що перші дві явно розраховують обміняти свою підтримку на дуже серйозні кадрові пропозиції. «Наша Україна» продовжує стверджувати, що, на її думку, більшість має створюватися «не так», однак визначитися з підтримкою обіцяє у вівторок, тобто сьогодні. Мабуть, на портфелі прихильники В. Ющенка не розраховують, однак не виключено, що у «нашеукраїнців» є надія витребувати у Віктора Януковича деякі дивiденди взамін на дозвіл членам фракції голосувати як хто захоче. Це, за деякими даними, може дати В. Януковичу до 30, а то й більше додаткових голосів. Аналогічні мотиви можуть бути й у комуністів. Досі однозначного наміру не підтримувати Януковича не висловила фракція СПУ. Очевидно, що всі без винятку фракції практично переконані в «прохiдності» Януковича. Звідси й обережність у позиціях навіть його противників. Не можна виключати, що за певних обставин повториться сценарій з призначенням Генпрокурора Святослава Піскуна, який отримав рекордну, далеко за 300 голосів, підтримку від різних парламентських сил.
Голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що Віктор Янукович буде затверджений парламентом на посаді прем’єр-міністра України 245—250 голосами.
На його думку, обговорення кандидатури В. Януковича буде прискіпливим, «оскільки йдеться про те, що буде з країною завтра». При цьому спікер зазначив, що «кожна людина має право на шанс довести здатність працювати на загальнодержавні інтереси».
Як повідомив журналістам віце-спікер парламенту Олександр Зінченко, голосування щодо кандидатури Віктора Януковича в нинішній четвер буде першим питанням порядку денного. У цей же день заплановано голосування у другому читанні за проектом бюджету, і на його результати напевно вплине рішення, прийняте з першого питання, висловив припущення віце-спікер. Говорячи про перспективи призначення нового прем’єра, Олександр Зінченко нагадав, що, згідно з Конституцією, Кабінет Міністрів, відправлений у відставку, може виконувати обов’язки протягом двох місяців. Хоча «зволікати так довго» ніхто не буде, — сказав він. Віце-спікер підкреслив, що основними при формуванні нового кабінету мають бути принципи коаліційності уряду, а також професіоналізм кожного з його членів. Фракція СДПУ(О), за словами О. Зінченка, претендує на посади в уряді, однак ці претензії будуть обов’язково базуватися на цих двох принципах.
Судячи з інформації, що є на сьогодні, затвердження кандидатури Віктора Януковича парламентом можна прогнозувати зі значною часткою упевненості. У той же час це аж ніяк не гарантує того, що новий уряд буде забезпечений ефективною підтримкою з боку більшості. Кількість членів більшості поки залишається незмінною: за словами О. Зінченка, це 229-230 людей, чого для прийняття рішень в умовах активно блокуючої меншості явно недостатньо. Крім того, попереду у більшості такі випробування, як поділ урядових портфелів, а також портфелів у комітетах.