Вибухи й виклики
Завтра на засіданні уряду буде розглядатися питання про виділення з держбюджету коштів, необхідних для ліквідації наслідків пожежі в Харківській області.
На сьогоднішній день в Україні нараховується 136 об’єктів, на яких зберігаються боєприпаси. Артилерійських складів такого масштабу, як в Лозовій, у нашій країні близько 40. Як правило, такі склади розміщені неподалік від обласних центрів, часто біля залізниць, газових та нафтопроводів. Чи варто говорити про те, яку небезпеку вони в собі несуть? Навряд чи. Факт залишається фактом: потенційна Лозова, Новобогданівка або Артемівськ є практично в кожному регіоні нашої держави. Де «бабахне» наступного разу — залишається тільки здогадуватися й молитися, щоб, як у випадку з Лозовою, обійшлося без людських жертв.
У минулі вихідні вибухи на території складу боєприпасів у Лозовій нарешті припинилися. Сапери продовжують зачистку території. Фахівцям вже вдалося знешкодити понад дві тисячі вибухонебезпечних предметів. Для того, щоб снаряди не збирали бажаючі підзаробити на здачі заліза, правоохоронці взяли під особливий жорсткий контроль усі пункти прийому металобрухту.
Жителі міста Лозова та навколишніх населених пунктів повертаються додому: піротехніки гарантують їм безпеку. У прес-службі МНС тим часом звітують про те, що місцеві органи виконавчої влади почали обстеження і оцінку збитків у приватному секторі та на об’єктах життєзабезпечення.
На сьогодні відомо, що в 48житлових будинках та 14 будівлях соціальної сфери населених пунктів Лозовського району пошкоджено скло, віконні рами та шифер.
Нагадаємо, пожежа на 61-му арсеналі Південного оперативного командування Сухопутних військ ВПС України в Харківській області виникла 27 серпня. Внаслідок спалахування почалася детонація боєприпасів. У екстреному порядку з вірогідної зони поразки було евакуйовано 13тисяч 946 чоловік.
Днями одну з основних версій пожежі оприлюднив міністр оборони Юрій Єхануров. З його слів, невідомі «добродії» підпалили сміттєве звалище, від якого спалахнув фруктовий сад неподалік від арсеналу, а вітер переніс вогонь на склади зброї: «Вітер був дуже сильним, вогонь перекинуло за межі огорож, навіть оминувши викопаний восьмиметровий рів». Голова оборонного відомства також окремо акцентував увагу на тому, що в Україні на сьогодні вдвічі більше зброї, ніж її необхідно: «Військовим треба близько 40% боєприпасів, які є на даний момент у наявності. Необхідно терміново приймати рішення на державному рівні про утилізацію непотрібних боєприпасів. Але для цього потрібні кошти. В середньому щорічно утилізують 25 тисяч тонн, а потрібно, як мінімум у п’ять, а краще, в десять разів більше». Зі слів міністра оборони, арсенал у Лозовій через три роки планували знищити. Але він, як бачимо, самоліквідувався...
Президент Віктор Ющенко, тим часом, наполягає на якнайшвидшій передачі до уряду матеріалів щодо пожежі на 61-му арсеналі під Лозовою. В неділю, під час телефонної розмови з губернатором Харківської області Арсенієм Аваковим, глава держави відзначив важливість якомога більш швидкої підготовки документів і матеріалів, необхідних для виділення коштів на компенсацію збитків для передачі їх до Кабінету Міністрів.
Точно сказати, які боєприпаси та в якій кількості знаходяться в сховищі в Лозовій, військові не можуть, тому що вся необхідна документація залишилася в одному зі складських приміщень. Напередодні, під час засідання оперативного штабу, представники Міноборони повідомили лише приблизні дані. Зокрема, стало відомо про те, що на складах зберігалося близько 95 тисяч тонн боєприпасів: це 80-міліметрові міни, 150-міліметрові реактивні снаряди, більше сотні ракет «Луна», протитанкові керовані ракети, зброя, патрони та приблизно 50тонн пороху. Боєприпаси зберігалися в 45 ангарах та на 63відкритих майданчиках.
У Міноборони заспокоюють українців: снарядів до систем залпового вогню «Град», «Смерч» та «Ураган» на складі не було. Найбільшу небезпеку являють собою ракети «Луна», які, зі слів експертів, в момент вибуху розлітаються в радіусі п’яти кілометрів. Але в оборонному відомстві запевняють: «Луна» знаходиться всередині арсеналу в надійному бетонному сховищі.
Державна комісія з ліквідації наслідків пожежі на військових складах у Харківській області ухвалила рішення про перевірку безпеки всіх військових арсеналів, розміщених на території України. Про це повідомив перший віце-прем’єр-міністр Олександр Турчинов. Ця заява — ще одне підтвердження тактики української влади: поки грім не гряне...
«В Україні на 136 об’єктах Збройних сил у даний час зберігається 1,3 мільйона тонн боєприпасів, з яких значна частина потребує утилізації», — заявив на прес-конференції в Києві директор департаменту утилізації компонентів ракетного палива, ракет та боєприпасів Міноборони Анатолій Сосновський. Він також відзначив, що найголовніша причина виникнення надзвичайних ситуацій на військових збройних складах — недостатнє фінансування програм утилізації.
«До 2017 року передбачена утилізація 473,2 тисячі тонн боєприпасів, терміни експлуатації яких закінчилися. Виробничі потужності вітчизняної промисловості здатні утилізувати 82 тисячі тонн боєприпасів на рік. Для цього необхідно 820 мільйонів гривень бюджетного фінансування. В той же час, бюджетом на цей рік передбачено лише 133,4 тисячі гривень, що дозволить утилізувати близько 13 тисяч тонн боєприпасів», — з нотками досади констатував Анатолій Сосновський.
Вперше масштабні вибухи на складах боєприпасів були зафіксовані в нашій країні п’ять років тому під Артемівськом. Вже наступного року, в 2004-му, не тільки Україна, але й увесь світ здригнувся, почувши про надзвичайну ситуацію в українській Новобогданівці. Страшної сили вибухи на території 275-ї артилерійської бази, де, крім усього іншого, зберігалися реактивні снаряди для «Градів», «Смерчів» та «Ураганів», забрали життя п’яти людей і, зрозуміло, залишили після себе масштабне руйнування. Тоді влада, як і належить, кинула всі сили на ліквідацію наслідків, однак, очевидно, мали місце недоробки, оскільки вже в 2005-му та 2006-му (правда, в менших масштабах) українці почули про «Новобогданівку-2» та «Новобогданівку-3».
Але й цих фактів, на превеликий жаль, виявилося недостатньо для того, щоб проблема утилізації боєприпасів, які можуть «бабахнути» де завгодно й коли завгодно, піднялася з дна і увійшла в розряд першочергових пріоритетів виконавчої системи влади. І ось результат — вибухову «естафету» підхопила Харківська область.
Вельми показово, що буквально за декілька днів до НП в Лозовій у інтерв’ю британській The Times Президент Ющенко окреслив основні оборонні пріоритети нашої держави. Крім необхідності найшвидшої інтеграції України в систему колективної безпеки НАТО, гарант Конституції заявив про необхідність істотно збільшити фінансування армії. «На засіданні Ради національної безпеки та оборони у вересні ми переглянемо всю систему фінансування Збройних сил 2008 року та розглянемо перспективи на майбутній рік. Нам треба збільшити військовий бюджет, щоб зняти всі питання стосовно того, що трапиться завтра», — візначив зокрема Віктор Андрійович. Хочеться сподіватися, що слова верховного головнокомандувача не залишаться просто словами.
Реалії ж дня нинішнього такі: в поточному році армії з держбюджету виділено 9,9 мільярда гривень. Зі слів міністра оборони Юрія Єханурова — це «несерйозно».
Справедливості заради, потрібно відзначити, що надзвичайні випадки на складах боєприпасів майже щорічно відбуваються в різних точках світу. Причини НП в кожному окремому випадку — різні, а ось підсумки ідентичні: вибухи забирають людські життя й призводять до масштабного руйнування. Найбільший за останні роки випадок було зафіксовано в африканському Мозамбіку, коли внаслідок пожежі на армійських складах загинуло понад 70 людей. Загалом, з 2002 року у повітря злетіли майже два десятки військових сховищ по всьому світу.
До речі, покарання за вибухи під Новобогданівкою в травні 2004 року поки не поніс ніхто.
На лаві підсудних троє — колишній командир військової частини, якій належали склади, рядовий та представник компанії, що займалася утилізацією боєприпасів. Їм загрожує до десяти років в’язниці. Роботи з очищення території бази від військової «спадщини» ведуться досі ...
За 17 років незалежності вдалося знешкодити лише 10% боєприпасів. Якщо не враховувати 2004 рік, коли після вибухів у Новобогданівці утилізацію зупинили, то менше за все снарядів знищили в 2006-му — 15 тисяч тонн. Минулого року, утилізували трохи більше — 21 тонну. Якщо й далі рухатися такими черепашачими темпами, констатують експерти, то позбутися всіх боєприпасів вдасться не раніше, ніж через 30 — 40 років.