Вишиваємо стрічками
До Трійці у галереї «Лавра» вчать гаптувати різними техніками![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080613/4104-2-1.jpg)
Друге свято після Великодня, яке українці вважають одним із найважливіших, — Трійця, або Зелена неділя. У рамках Міжнародної виставки-фестивалю «Православна Україна» народні майстри з усіх куточків країни запрошують на майстер-класи з вишивання, флористики, бісероплетіння, які триватимуть у галереї «Лавра» до 15 червня включно.
Якщо хочеться мати у домі якісь оригінальні та неповторні речі, то найкращий варіант — зробити їх власноруч. Вишити серветку нитками чи бісером, зробити композицію із штучних квітів вам допоможуть народні майстрині. Одна з них пропонує вишивати за рідкісною в Україні технікою — стрічками.
— Замість звичайних ниток я використовую при вишиванні різнокольорові стрічки: так само, як і нитки, затягую їх у голку, тільки з великим вушком, проколюю тканину і стібок за стібком вишиваю картину, — розповіла народна майстриня Світлана Матіс. — Стрічки відрізняються від ниток тим, що довше зберігають свій колір, надають композиції об’єму і виглядають досить природно. Перш ніж почати роботу, треба підібрати тканину, рисунок, нитки. Іноді над картиною я працюю всього місяць, а от нитки для неї шукаю півроку. Здебільшого усі ідеї черпаю з довкілля, природи, бо люблю зображувати усе таким, яким воно є насправді. Вперше я дізналася про цю техніку вишивання три роки тому, випадково потрапивши на спеціальні курси. З того часу створила десятки робіт.
Нині більшість композицій пані Світлани зберігаються у приватних колекціях. Пані Світлана мріє відкрити свою школу, аби новою технікою вишивання займалося якомога більше людей, адже вишивати стрічками можна не тільки картини, а й одяг, скатертини тощо.
У «Лаврі» майстер-класи з вишивання проводить також Зіновія Рожок, яка опанувала майже усі існуючі техніки вишивки: хрестиком, гладдю, мережками.
— Вишивка супроводжувала мене протягом усього життя, оскільки у моїй родині вишивали усі покоління. Останнім часом я вишиваю здебільшого мережками, оскільки ця техніка здається мені найделікатнішою та найтендітнішою, — розповіла Зіновія Рожок. — Найчастіше я гаптую сорочки та плаття на льняній, полотняній та домотканій тканині, яку тчуть у домашніх умовах. Звісно, найважче працювати з льоном, оскільки на тканині дуже погано видно переплетіння ниток і важко робити рівномірні стібки.
Майстриня переконана, що вишивати чи займатися іншими видами рукоділля корисно усім, адже це приносить задоволення та спокій.