Перейти до основного вмісту

— XXI століття — і нова філософія ролі жінки. Ваш прогноз?

07 березня, 00:00

Ніна КАРПАЧОВА, Уповноважена з прав людини Верховної Ради України:

— Вся історія людства є результатом взаємодії двох культур, одна з яких — патріархального типу, друга — феміністичного. І сьогодні між цими культурами потрібен діалог, який би дав нову концепцію осмислення ролі жінки в суспільстві. Епоха, яка була в XX столітті, коли жінка вийшла як самостійний суб’єкт суспільно-історичного процесу, підходить до кінця, тому в світі продовжують панувати концепції, поява яких була пов’язана із західним мисленням — старим та патріархальним. Завдання нового століття — через діалог між цими двома культурами перейти від ілюзій такого західного мислення до нового космічного світогляду. Та епоха, яка повинна була закінчитися разом iз XX століттям, згідно з вченням дао — це епоха часу «янь», коли панували фактично «чоловічі» раціонально-механістичні тенденції, агресія та насильство. Нинi приходить новий час. XXI століття — це нова епоха людства, яка повинна бути гармонійно пов’язана передусім з жіночним, інтуїтивним сприйняттям світу, в якому людина буде жити, спонукувана не чоловічим прагненням влади та володіння, а жіночим сприйняттям світу. Усі сучасні кризи — чи то екологічні катастрофи, чи то загроза ядерної війни — вони і є породженням мислення епохи «янь» — епохи патріархату, епохи насильства сильного над слабким, чоловіків над жінками, дорослими над дітьми.

І ось тепер починає проявлятися нова тенденція нової епохи: зростання приходу жінок в структури влади суспільства. Колись ще Олена Реріх, спостерігаючи всесвітній розвал цивілізації, назвала його причиною віковий дисбаланс чоловічого та жіночого начал. Мова йде про передвісника нової епохи, оскільки ми продовжуємо жити в епосі, на мою думку, підкорення та пригноблення жіночого начала. І ось наступає час, коли жінка повинна не тільки «завоювати» свої права рівноцінного, рівноправного члена соціуму, але й повернути ті права, які вона фактично добровільно віддала за всю епоху патріархату. Але це не означає, що жінки приходять в усі структури влади і починають домінувати як жінки. Я маю на увазі саме «жіноче начало», яке є в кожній людині, чи то жінка, чи то чоловік — мова сьогодні йде про гармонізацію в кожній людині жіночого та чоловічого начал і про домінанту цього жіночого начала, начала милосердя та гуманізму в кожній людині. Тому, коли кажуть, що всі жінки повинні прийти і взяти до рук владу, то потрібно мати на увазі, що жінки повинні виховати і жінок, і чоловіків нового типу та гармонізувати відносини між ними. І тільки тоді ця нова епоха зможе принести позитивні зміни та прогрес людству. Фактично мова йде про гармонізацію та гуманізацію різних структур влади через прихід жінок та запитання «жіночого начала», яке повинно домінувати в цих структурах влади — це все вистраждано ходом розвитку всієї сучасної цивілізації. Тому мені представляється, що людство, яке виявилося на грані катастрофи, починає все більш розуміти важливість того, що подальший світовий прогрес, невідворотність змін та перехід до нового якісного стану суспільства можливі тільки через пошук загальнолюдського консенсусу нового світового порядку. І в основу цього загальнолюдського консенсусу і повинен бути встановлений гармонічний консенсус чоловічого та жіночого начал, підкреслюю, в кожній людині.

Десять років тому я пояснювала американцям, які стверджували, що нас охопила криза. Але реальна духовна криза відбувається в усій цивілізації — цей процес охопив всю планету. Людство має усвідомити — або ми виживаємо, або ми повинні загинути — іншого шляху у нас немає. А саме жіноче начало і є тією ниткою Аріадни, яка може врятувати цивілізацію. А це дуже складно — змінити свідомість суспільства. Хто віддасть так просто те, що було «завойовано» в епоху патріархату? Сьогодні, на жаль, доводиться зустрічати в структурах влади багато жінок маскулинного типу, які є фактичним відображенням чоловіків — у них немає того космічного, жіночного начала, на який повинна спиратися нова філософія та суспільство XXI століття. Проблема складається в людині як такій — і це необхідно усвідомити кожному. І це усвідомлення мають своєю інтуїцією принести саме жінки — своїм дітям, своїм чоловікам. Під час Великої французької революції була прийнята Декларація прав людини. «Людина» та «чоловік» у французькій мові — поняття одного ряду. Тоді Олімпія де Гуш написала свою Декларацію прав жінки та громадянки, де було відзначено, що якщо жінка має право вмирати на ешафоті, то вона також має право і виступати з трибуни. Я проти того, щоб в суспільстві жінки домінували, як нині домінують чоловіки. Наше завдання — знайти гармонійний консенсус. І ті політичні партії, які розуміють це, — вони в Європі, у світі мають велику вагу, велику довіру виборців.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати