Як не закрили «Чорноморку»...

У четвер, у середині дня, Колегія з цивільних справ Апеляційного суду Криму оголосила свій вердикт за позовом кримського Блоку «За Януковича!» до Чорноморської телерадіокомпанії. Колегія визнала за необхідне наголосити, що при розгляді справи вона підійшла до неї «з позицій становлення демократичних норм суспільства», врахувала вимоги статті 10 європейської Конвенції з прав людини і, хоча й відзначила порушення прав позивача в двох програмах «Календар», проте визнала можливим дії ліцензії не припиняти. Кримчани, як і раніше, зможуть дивитися всі програми «Чорноморки» в повному обсязі...
Нагадаємо читачам, що ще на початку лютого кілька кримських організацій різних партій висловили публічне обурення з приводу того, що кримська ТРК «Чорноморська» в програмі «Календар» публікує недостовірні відомості у вигляді «регулярних опитувань громадської думки», незмінними «переможцями» в яких виявляються партії БЮТ і Блок «БЮТ — Прозора влада» (який є, власне, кримським виборчим штабом БЮТ). А 17 лютого суд Київського району Сімферополя задовольнив позов Блоку «За Януковича!» до ТРК «Чорноморська» й ухвалив рішення припинити дію її ліцензії до кінця виборчої кампанії. Але ТРК у встановлені законом два дні оскаржила рішення Київського суду в Апеляційному суді Криму.
Спробою Блоку «За Януковича!» закрити популярну на півострові телерадіокомпанію була потривожена вся громадськість Криму. Багато політиків у своїх коментарях цього поки що безпрецедентного для України факту, з одного боку, осуджували те, що популярна та досить впливова телекомпанія використовує маніпулятивні технології, з іншого — однозначний протест проти закриття телеканалу, називаючи це хто судовим свавіллям, хто адміністративним тиском на суд із боку Блоку «За Януковича!».
Так, на думку керівництва кримського штабу Блоку «Наша Україна» будь-які кампанії, спрямовані проти ЗМІ, недопустимі, а припинення дії ліцензії ТРК «Чорноморська» є випадом проти українських незалежних журналістів. «Наша Україна» заявила, що рішуче засуджує будь-які форми тиску на ЗМІ. Подібне ставлення не тільки дискредитує нашу країну в очах міжнародної громадськості, а й гальмує процеси становлення в Україні правової держави та громадянського суспільства», — вважає лідер кримських нашоукраїнців народний депутат Володимир Шкляр. При цьому він сказав, що передача «Календар», яка стала причиною позову, справді упереджено висвітлює події нинішньої виборчої кампанії і, безумовно, є PR-проектом однієї з політичних сил напередодні парламентських виборів. У цій ситуації і тележурналісти, і глядачі стали мимовільними учасниками та головними потерпілими політичних ігор.
У свою чергу, на думку голови Кримської республіканської організації Партії «Русский блок» Олега Родивілова, одного зі співавторів позову, «свобода преси — це насамперед право громадян отримувати достовірну інформацію. Це право сьогодні ігнорують господарі» Чорноморської ТРК. Саме тому суд ухвалив рішення навіть не закрити, а лише припинити мовлення телеканалу — до 26 березня 2006 року, що, до речі, так і не виконано.
Своєю категоричністю та непоступливістю сторони, здавалося, заганяли ситуацію в глухий кут, причому аж ніяк не на користь телеглядачам. Уже наступного дня після суду першої інстанції, тобто 18 лютого, Асоціація вільних журналістів Криму запропонувала сторонам конфлікту — лідерам виборчого Блоку «За Януковича!» і власникам та керівництву ТРК «Чорноморська» — укласти в суді мирову угоду, в якій позивач відмовлявся б від вимоги про припинення дії ліцензії телерадіокомпанії, а відповідач відмовлявся від застосування маніпулятивних технологій в ефірі ТРК «Чорноморська». Асоціація вільних журналістів Криму та Кримський інформаційний прес-центр готові були виступити посередниками в цьому діалозі. Однак і Василь Кисельов як головна дійова особа позивача, і Андрій Сенченко, за яким стоїть «Чорноморка», на практично одночасних прес-конференціях виступили із різким запереченням можливості мирової угоди.
Під час круглого столу «Преса та вибори: ризики і спокуси», проведеного Кримським комітетом із захисту свободи преси, один із експертів запропонував трудовому колективу «Чорноморки» публічно відмежуватися від скандальної програми, оскільки її готують не журналісти ТРК, засудити маніпулятивні методи заїжджих політтехнологів, гарантувати Апеляційному суду Криму, що програма буде знята з ефіру, а надалі таких технологій не використовуватимуть, і, посилаючись на велику популярність телекомпанії серед кримчан, просити суд не позбавляти населення півострова права на отримання інформації та не закривати ТРК. Однак думка колективу «Чорноморки» так і залишилася не опублікованою, хоча, як розповідали колеги, вона була в унісон із думкою учасників круглого столу.
Нарешті право кримчан дивитися улюблений телеканал днями підтримав і Президент України Віктор Ющенко. Як повідомив Інтерфакс- Україна, він заявив, що збирається поставити питання про долю ТРК «Чорноморська» перед Верховним Судом для отримання професійної оцінки рішення суду щодо телекомпанії. Віктор Ющенко також закликав журналістів не замовчувати цієї теми. Можливо, саме заява президента вплинула на те, що Цивільна колегія кримського суду практично півдня вивіряла та зважувала рішення перш, ніж його оголосити.
Разом із тим залишається відкритим питання про те, чи телекомпанії Криму і надалі застосовуватимуть маніпулятивні технології та якими будуть подальші випуски програми «Календар»? Згідно із законом, позивач має право вже через три дні подати нову скаргу з того ж питання, і суд повинен розглянути нові випадки спотворення інформації. Чи стане ця справа уроком для всіх політичних сил Криму?