Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як Україні йти «проти шторму»?

Після катастрофи в Керченській протоці експерти «Дня» за круглим столом в редакції розробили рекомендації для перебудови екологічної сфери країни
01 грудня, 00:00

За останніми повідомленнями екологів, ситуація в Чорному морі, що виникла через вилив великої кількості мазуту та паливно-мастильних матеріалів з танкерів та барж, що постраждали від шторму 11—12 листопада 2007 року, ускладнюється. Хоч зараз у Керченській протоці практично не залишилося нафтових плям, однак вони «розтікаються» уздовж всього Південного узбережжя Криму, заявила керівник секретаріату Партії зелених України Наталія Коваль на прес-конференції в Сімферополі. Екологи щодня спостерігають за рухом мазутних плям із супутника. Пляма рухається до берега. Вона може пройти по контуру всього кримського узбережжя. Експерт НАНУ, професор Володимир Захматов розповів: «Ми бачили жахливу картину: шар піску, а під ним конгломерати нафти. Пригріє сонечко, вона розтечеться, пройде вниз, виступить вгору — і пляжу немає...». За словами Наталії Коваль, ситуація загрожує статусу Криму як міжнародного курортного регіону. «На сьогоднішній день існує загроза того, що курортні сезони на півострові можуть бути зірвані впродовж п’яти років», — підкреслила вона. Як відомо, плями нафти виявлено вже навіть в Азовському морі на Херсонщині.

У той же час екологи Партії зелених України пропонують спосіб швидкої утилізації нафтових плям у Чорному морі. Як повідомив науковий співробітник Інституту сталого розвитку України Олексій Рощин, сьогодні найбільш ефективним і економічно вигідним для України матеріалом є біосорбент «Еколан» — остання розробка українських учених. За його словами, один кілограм цієї речовини дозволяє «зібрати» до 10 кілограмів нафти. Цей препарат абсолютно нешкідливий, його застосування у вісім разів економічніше за світові аналоги. «Біосорбент дозволяє ліквідовувати нафтові плями на воді. У складі сорбенту — штами бактерій, які харчуються нафтопродуктами. При з’єднанні з нафтою вона розпадеться на вуглекислий газ і воду і залишиться звичайна зола, що перегоріла, яка осяде і служитиме своєрідним добривом для морського дна», — відзначив учений. Партія зелених України (ПЗУ) пропонує Кабінету Міністрів розробити програму по створенню в країні постійного запасу сорбенту для ліквідації аварійних розливів нафти. Це, на її думку, дозволить Україні бути готовою до надзвичайних ситуацій, подібних тій, що відбулася в Керченській протоці 11 листопада. «Практика показує, що не готова наша країна до таких проблем. У кожній надзвичайній ситуації ми починаємо шукати кожного разу нове рішення по факту проблеми. І це абсолютно невірно», — наголошують «зелені».

Закінчення на стор. «С У С П I Л Ь С Т В О»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати