За кордон — із чіпами
Україна почне видавати біометричні закордонні паспорти з 2010 рокуКілька днів тому в Києві відкрився загальнодержавний центр оформлення та видачі паспортів для виїзду за кордон, де їх зможуть отримати всі українці, незалежно від реєстрації та місця проживання, а займе ця процедура всього три дні. За даними Міністерства внутрішніх справ України, через півроку аналогічні центри з’являться у всіх регіонах держави. На цьому новації у «паспортному» житті України не завершуються. Як обіцяє МВС, вже через два роки в Україні почнуть видавати електронні, або біометричні, закордонні паспорти, у яких інформацію про людину записуватимуть у мікрочіп.
За даними МВС, таке нововведення дуже просто пояснити: з 1 квітня 2010 року всі країни- члени Міжнародної організації цивільної авіації (у тому числі й Україна) зобов’язані видавати своїм громадянам біометричні закордонні паспорти. Як запевняє директор Державного департаменту в справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС Ігор Репешко, перевірка таких документів займатиме значно менше часу на митницях, а вмонтовані мікрочіпи унеможливлюватимуть підробку документів. Та й митники більше довіряють електронним паспортам, ніж звичайним — через вищий рівень захисту.
Наразі в Україні готові перші зразки електронних паспортів, виготовлені Консорціумом «ЄДАПС». Їх позитивно відзначила Міжнародна організація цивільної авіації, яка й рекомендує усім країнам світу включати до машиночитних проїзних документів біометричні дані. Експерти прогнозують, що наші паспорти стануть одними з кращих у світі: за ступенем захисту та сумісністю з міжнародними вимогами. Але поки їх не видають громадянам України, оскільки Кабінет Міністрів України не підписав відповідної постанови, яка підготовлена ще 26 червня 2007 року.
— Основна наша проблема — це відсутність закону, що дозволить видавати електронні паспорти. Відразу після його прийняття почнеться випуск нових проїзних документів. Щоб їх отримати, громадянам України не потрібно здавати старі паспорти і ставати у чергу за новими, — розповіла директор Консорціуму «ЄДАПС» Ірина Обиденко. — Після закінчення терміну диї звичайного паспорта їм видаватимуть електронні, які візуально нічим не відрізнятимуться, за винятком того, що на задній сторінці обкладинки вмонтують мікрочіп. Вартість нового паспорта також залишиться незмінною (нині ціна паспорта залежить від терміновості виготовлення, наявності пільг у громадянина тощо. — Авт. ).
Поки невідомо, яку саме інформацію запишуть на електронні чіпи закордонних паспортів, за якою і розпізнаватимуть громадян України: код ДНК, відбитки пальців чи дані про сітківку ока. За словами генерального директора ВАТ «КП ОТІ» Андрія Первушина (основного виробника нових паспортів), більшість європейських країн віддають перевагу інформації за відбитками пальців, тому Україна, найімовірніше, піде саме цим шляхом. Так само як і в Європі, в Україні не будуть створювати для цього окремої бази даних — аби не заважати роботі правоохоронних органів.
Щоб переконати українців у доцільності переходу на електронні паспорти, експерти наголошують: з 2009 року країни Європи припиняють випуск звичайних паспортів і закликають до цього інші держави. За словами Андрія Первушина, такий тонкий натяк означає, що без паспорта з чіпом у Європу не поїдеш, так само як і до країн Північної Америки та прилеглих острівних держав, де подібна новація вже діє.
Проте, як свідчить статистика, українців ніякими новаціями не залякати. Попит на закордонні паспорти щороку зростає. За даними МВС, у 2004 році було видано понад 600 тисяч паспортів, а за останні 8 місяців (починаючи з червня 2007 року, коли в Україні почали видавати паспорти з полікарбонатною сторінкою) їхня кількість сягнула мільйона. Можливо, новий ажіотаж з паспортами викличе поява спеціального центру, де проїзні документи видаватимуть всього за один день, а в Міністерстві внутрішніх справ України обіцяють і це.