Закурити в тринадцять років
Проведене дослідження шкідливих звичок у 35 країнах«У житті треба спробувати все». І пробують. Не все, звичайно, але алкоголь, цигарки, наркотики цілком «розпробувані» українськими підлітками. Про це свідчать дані Європейського опитування учнівської молоді на предмет вживання алкоголю та наркотичних речовин за 2003 рік (воно презентувалося вчора у 35 європейських країнах, які брали участь у опитуванні). У дослідженні було задіяно понад 100 тисяч юних європейців, розмір вибірки коливався від 555 учнів у Гренландії до майже 6000 тисяч у Польщі. В Україні було опитано 5795 респондентів віком 13—17 років.
Якщо говорити про міжнародні показники, то Україна знаходиться в «середнячках» щодо поширення шкідливих звичок серед школярів. У той час, як у Німеччині та Австрії курили понад сорок разів у житті 40—42% школярів, то в Україні — 28%. За показниками вживання алкоголю лідирують країни західної Європи — Британія, Данія, Нідерланди. Там понад сорок разів у житті вживали алкоголь майже половина опитаних, в Україні ж — 22%. Майже кожен п’ятий юний українець перебував у стані алкогольного сп’яніння понад двадцять разів у житті. У 30 з 35 країн, охоплених дослідженням ЕСПАД, більшість учнів були п’яними хоча б раз у житті.
Якщо говорити про алкогольні переваги нашого підростаючого покоління, то це пиво. 34% українських школярів п’ють пиво частіше, ніж три рази на місяць. Різкому збільшенню його споживання сприяла активна реклама даного продукту. Щоправда, як відзначає координатор проекту ЕСПАД в Україні, кандидат соціологічних наук Ольга Балакірева, наші підлітки не вважають пиво алкогольним напоєм, і п’ють його не замість міцних спиртних напоїв, а паралельно. У більшості опитаних ЕСПАД країн пиво є «чоловічою» звичкою, і тільки у Гренландії та Ірландії — гендерний «паритет». Лідирують у споживанні пива Болгарія, Нідерланди, Польща і Данія. Вином частіше зловживають у традиційно виноробних країнах — Австрії, Чехії, Греції, Італії. Міцним алкогольним напоям віддають перевагу школярі Мальти, Великої Британії, Швейцарії, Ірландії. В Україні за останній до опитування місяць вино пили більше трьох разів 17% учнів, міцні спиртні напої — 16%.
«Відстає» від Західної Європи Україна і у вживанні наркотиків. Найбільш поширеними є марихуана та гашиш. У нашій країні пробували курити коноплю 21% опитаних, у Великiй Британії — 38%, а от у Румунії — всього 3%. Досвід вживання токсичних речовин є у 6% наших громадян віком 13—17 років. На думку деяких експертів, результати дослідження не зовсім точні — ті діти, яких ми кожен день бачимо у метро з клеєм у руках, до школи не ходять і, відповідно, не беруть участі в опитуваннях.
Якщо порівнювати дослідження 2003-ого та 1999-ого років, то в Західній Європі спостерігається тенденція до зменшення кількості курців, а в Румунії, Литві, Естонії — збільшення. На «українському фронті», як кажуть, без змін. Причому це стосується і табакозалежності, і алкоголю. Першу сигарету українець викурює в середньому у 13 років.
Міністерство освіти планує ввести до програми п’ятикласників новий предмет — «Основи здоров’я». Як розповідає головний фахівець управління змісту освіти Міністерства освіти і науки Олег Єресько, він об’єднає в собі основи збереження та зміцнення здоров’я з безпекою життєдіяльності, що вже є у програмі.
Але головна роль у оберіганні дитини від шкідливих звичок лежить на сім’ї. Згідно з даними дослідження, частіше за все «пробують» сигарети та інші «принади життя» діти з неблагополучних і неповних сімей. А ще, як виявилося, шкідливі звички передаються у спадок. 70% тих, у кого старші брат чи сестра курить, п’є і таке інше, наслідували їхній приклад.