Перейти до основного вмісту

Замість дитячих будинків — сім’ї для дітей

27 січня, 00:00

З кожним роком в Україні збільшується чисельність дітей-сиріт, напівсиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей вулиці. Більшість з них органи опіки направляють на виховання в інтернати, але забезпечити належну підготовку дитини для самостійного життя в суспільстві інтернатна система навряд чи здатна. Для розв’язання цієї проблеми в Україні останнім часом стали більше уваги приділяти розвитку «сімейних форм» дитячих будинків.

На Київщині створено 15 дитячих будинків сімейного типу. В них виховується 185 дітей, і серед них — 125 прийомних. Усі ці сім’ї минулого тижня зібралися в оздоровчому таборі «Космос» (Броварський район, село Пухівка) на обласне свято «Нас багато в мами й тата». Акцію було влаштовано управлінням у справах сім’ї та молоді Київської облдержадміністрації, Міжнародною організацією «Надія на житло для дітей», Всеукраїнським благодійним фондом Надії і Добра. Для дітей було підготовлено розважальну програму, а для дорослих — лекції, тренінги, психологічні консультації, «круглі столи» для обміну досвідом. На свято приїхали ще 6 сімей, які виявили бажання створити дитячі будинки сімейного типу. Кореспонденти «Дня» побували на цьому святі і познайомилися з цими надзвичайними багатодітними сім’ями.

Сергій та Тетяна Абаєви мають чотирьох рідних дітей — двох синів (21 та 10 років) та двох доньок (18 та 15 років). Два роки тому вони взяли у свою сім’ю на виховання ще вісім дітей, з яких четверо — дошкільнята. У будні зранку після сніданку всі члени розходяться по роботах — у дитячий садок, школу. Вдома залишається мама з дворічною Раєчкою. Батько має свою роботу, а також турбується про забезпечення продуктами своєї великої родини. Тетяна Абаєва розповіла, що перше, над чим вони з чоловіком почали працювати, створивши дитячий будинок у своїй сім’ї, було згуртування дітей в один колектив. Згуртовували тим, що намагались з дітьми більше грати. Останнім у цю сім’ю потрапив п’ятнадцятирічний Сергій, але було вирішено віддати його на виховання до рідної бабусі. По дорозі до бабусі хлопчик втік і повернувся до прийомної сім’ї Абаєвих. Він не відповів на запитання кореспондента стосовно повернення, а тільки весь час обнімав названу маму і сором’язливо посміхався. Цікаво, що рідні діти не заперечували, коли батьки вирішили виховувати й інших дітей, бо вважали себе вже дорослими. Сьогодні старша дочка Абаєвих Марина здобуває в педінституті фах психолога і мріє стати вихователем.

Увагу кореспондентів «Дня» на святі привернула сім’я, де майже всі діти були зовсім маленькими. Це була сім’я Бостанів, в якій чотири усиновленi дитини, п’ять прийомних та одна біологічно рідна дочка- студентка. Семирічні хлопці з цієї сім’ї, як галантні дорослі чоловіки, відкривали перед жінками двері і запрошували проходити. Якщо не рахувати старшої дочки, що навчається у вузі, та прийомної п’ятнадцятирічної Лесі, то «найстаршими» виявляться троє першокласників. Ці першокласники два роки тому ще не розмовляли, а сьогодні встигають в школі на рівні своїх однолітків. Трирічна Аліна півтора роки тому вмирала в лікарні, а на святі була жвава гарнесенька дівчинка. Досвід цієї сім’ї унікальний в плані не тільки фізичного оздоровлення обділених долею дітей, а й інтелектуального та духовного розвитку.

В цілому по Україні сьогодні створено 91 будинок сімейного типу і досвід кожної такої сім’ї заслуговує на увагу. Дитячий будинок сімейного типу — це відносно нова форма опіки над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Десятилітній досвід діяльності таких будинків в Україні свідчить, що це досить ефективний шлях розв’язання проблеми сирітства.

Враховуючи те, що для створення будинку сімейного типу потрібно брати на виховання від 5 до 10 дітей (з урахуванням рідних), було проведено експеримент по створенню прийомних сімей, де загальна кількість дітей не перевищуватиме п’яти чоловік, і на виховання може братись в сім’ю навіть одна дитина. Ці форми утримання дітей-сиріт відрізняються від традиційного усиновлення та опіки тим, що держава виділяє кошти на утримання дітей, що беруться на виховання в прийомну сім’ю або в будинок сімейного типу. Зрозуміло, що впровадження нового завжди потребує розв’язання великої кількості проблем. В даному випадку це проблема житла для дітей, яким виповнилося 18 років, бо вони в цьому віці втрачають статус вихованця дитячого будинку, це розробка методики підбору та передачі дітей на виховання та інше. Всі ці питання мають бути враховані законодавцями.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати