Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Як позначиться на стані економіки «кадрова хірургія» Президента?
10 вересня, 00:00
ФОТО ПАВЛА ПОДУФАЛОВА

Низка скандалів, спровокованих втручанням прем’єра в справи ринків, повинна або вщухнути, або розгорітися з новою силою. Поки що ніхто не може точно сказати, як поводитиметься розбурханий валютний ринок і як вплине зміна керівництва на і без того «не дуже» інвестиційну привабливість. Уже вчора, наступного після повідомлення про відставку Кабміну дня, курс готівкового долара в Києві зріс до 5,02— 5,25 UAH/USD.

Проте бізнес переважно позитивно оцінює рішення Президента.

Василь РАДІОНОВ , генеральний директор компанії «ПентоПак»:

— Безсумнівно, дії нашого Президента, хоча мені здається, що, швидше за все, він був просто вимушений діяти таким чином, позитивно вплинуть на економічний розвиток нашої країни. І нічого жахливого, мені здається, немає в тому, що уряд і голова РНБО пішли у відставку. Панікувати нічого. Прийдуть інші люди, яких ми давно чекали, і на зміну популістським, не зовсім урівноваженим рішенням, радше «майданним», а не економічним, прийдуть серйозні аналітики. Я сподіваюся, що це справді будуть захисники нашої економіки, наших виробників і створених нами робочих місць. Це вже не буде лобіювання компаній з іноземним капіталом, а відстоювання інтересів наших підприємств, що створюють вітчизняну економіку.

Хочеться вірити, що новий уряд зверне увагу на нашу промисловість і на ті підприємства, які справді формують зайнятість населення, додану вартість, що формує наш бюджет.

Зміни в уряді, на мій погляд, дуже позитивно вплинуть на інвестиційний клімат. У минулому уряді були такі фігури, які просто фізично відштовхували інвесторів. Деякі їхні заяви просто лякали наших партнерів і вони говорили, що чекатимуть, поки вони не підуть. Буквально в четвер я був в одній солідній іноземній компанії: вони з великою радістю сприйняли дії Президента. Вони немов повернулися в той час на початку року, коли ще мали надію на краще. Дуже б хотілося, щоб ця надія виправдалася хоч цього разу.

Віктор ЛИСИЦЬКИЙ , екс-секретар Кабміну при уряді Ющенка:

— Тут важливий чинник часу — наскільки швидко стану ться всі ці зміни. Адже зволікання у формуванні нового Кабміну, по-перше, ще раз покаже, що влада не вміє швидко перебудовуватися та реорганізовуватися, а, по-друге, загальмується та відкладеться ряд законопроектів, які треба прийняти швидко. Незрозуміло, що буде з бюджетом, хто відповідатиме за ВВП цього року та наступного і, звичайно ж, усе це разом взяте сприятиме тому, що в нас сповільняться темпи зростання. Мене радує те, що формування нового Кабміну доручено Юрію Єханурову, він людина сучасних поглядів, знає роботу урядової машини, динамічний і, на відміну від багатьох вождів, дуже контактний, схильний до дискусій і обговорень. Я думаю, що він сформує та розкрутить роботу уряду в тих самих традиціях, що існували за прем’єрства Віктора Андрійовича. Притому він, сподіваюся, зможе сформувати Кабмін не за принципом, хто більше кричав на Майдані, а знайде справді хороших професіоналів. Потім, звісно, дуже добре, що держсекретарем призначено Рибачука. Він людина дуже працездатна, розумна й енергійна та має великий вплив на Президента. Я думаю, що він працюватиме з ним у фронт-офісі, а в бек-офіс поставлять якогось висококваліфікованого чиновника, який візьме на себе все забезпечення роботи Секретаріату. Зв’язка Рибачук — Єхануров дуже продуктивна і дозволяє сподіватися, що всі розбіжності правлячої верхівки, нарешті, припиняться.

Можна сподіватися, що новий уряд буде більш публічним і працюватиме порядніше. Причому публічність забезпечуватиметься не взаємними ущипками, які розсипають через ефір, а тим, що кожний, хто захоче, зможе дізнатися про план дії уряду на деякий час уперед. І це, можливо, буде найголовнішою зміною в державній політиці. А прогнозованість і стабільність дуже важливі для бізнесу. Мені здається, що стосунки бізнесу та політики за Юрія Івановича покращаться і це буде систематизована робота з великими об’єднаннями роботодавців. Однак, незрозуміло, як уряд виконуватиме бюджет 2005 року, в якому вже існує величезна заборгованість.

Олег ПОБЕРЕЖНИЙ , голова правління Фермерського земельного акціонерного банку:

— Я практично впевнений, що зміна уряду позитивно позначиться на економічному стані країни. Уряд Юлії Володимирівни проводив у країні абсолютно неправильну політику. Її дії відносно бізнесу та підприємців можна навіть назвати антидержавними, такої шкоди вони іноді нам завдавали. А Юрій Іванович, сподіваюся, зможе створити принципово інший Кабмін — більш творчий, м’який, орієнтований на роботу з людьми, на їхні реальні потреби. Ми сподіваємося, що він звернув увагу на сільське господарство, яке зараз просто перебуває в страхітливому стані. Мені здається, що Єхануров зможе привести гроші в цю галузь. Він не пов’язаний із великими промисловими кланами і не буде вимушений відстоювати інтереси якоїсь промислово-фінансової групи, відповідно, звертатиме увагу на всі галузі.

Зараз треба трохи згорнути діяльність минулого Кабміну, що принесла бізнесу величезну шкоду. Насамперед це виплата ПДВ з інвестицій в основні фонди. Якщо інвестор, ввозячи в країну обладнання, якого в нас не виробляють, вимушений платити 30% від його вартості ще до моменту, коли воно почне приносити прибуток, він десять разів подумає, чи ввозити його взагалі. По-друге, ліквідація вільних економічних зон. Безперечно, серед них були і такі, які створювали для махінацій з різними товарами та відмивання грошей, але були й такі, куди інвестори реально приходили та залишали там свої гроші. Не можна було знищувати абсолютно все, не розглянувши кожен конкретний випадок. Ми сподіваємося, що новий уряд зверне на цю свою увагу, що оцінять усі проколи і в новому бюджеті цього вже не буде.

Олексій ПЛОТНІКОВ , професор Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України:

— Буде задіяна українська традиція: всі проблеми звалюють на попередній уряд. Усі проблеми при Президентові Ющенку відноситимуть до уряду Тимошенко.

Особливих змін не буде, усе-таки це був більше курс Президента, ніж уряду. Трохи менше, можливо, трохи більше змінюватиметься соціальна орієнтованість бюджету у зв’язку з майбутніми виборами, можливо, змінюватимуться зовнішньоекономічні дії, наприклад, не буде такої явної конфронтації з Російською Федерацією. Можливо, новий уряд нарешті відійде від переділу власності. На валютному ринку це, я сподіваюся, не позначиться — там є Нацбанк, який покликаний займатися гривнею. Що стосується інвестиційної привабливості, то інвестори відійшли від країни ще в першому кварталі. А тепер вони придивлятимуться до нового уряду.

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ , керівник групи радників голови Нацбанку:

— На гроші, на валютний ринок, свій вплив мають усі зміни в країні. Це і урагани, і неврожаї, i теракти, i вибори, i перевибори. Наш Центральний банк ніколи не жив у стерильних умовах. Кожен рік щось змінювалося. Ми звикли до того, що постійно хтось лякає ринки. Тому й зміна уряду не мине для нас безболісно.

Але є 99 стаття Конституції та 6 стаття закону про Нацбанк, які зобов’язують нас стояти на сторожі гривні та стабільності банківської системи. У цих умовах ми повинні реагувати на всі виклики політики. І, я сподіваюся, ми впораємось із цією ситуацією. Хоча якісь незначні коливання, можливо, і спостерігатимуться. Багато залежить від очікувань споживачів і виробників, на які, без сумніву, вплинуть політичні події.

Андрій ГУРЕВИЧ , керівник проекту «Розвиток підприємництва в Україні» Міжнародної фінансової корпорації:

— У нас є великі надії на те, що економічний стан країни покращиться. Формування уряду доручено Єханурову, який відомий тим, що довгий час займався удосконаленням в бізнесі. Він очолював профільний комітет із питань промислової політики та підприємництва. Тому ми сподіваємося на те, що новий Кабінет Міністрів буде лояльніший до підприємців, аніж попередній.

Щодо зовнішніх інвестицій та інвестиційної привабливості загалом можу зазначити, що колишній уряд зробив кілька кроків, які не додали нічого нашому інвестклімату. Насамперед, це були довгострокові угоди. Я думаю, що в довгостроковій перспективі новий Кабінет Міністрів буде передбачуваним і стабільним, а це не може не позначитися позитивно на економічній привабливості країни та дозволить справді реалізувати той позитивний потенціал, який був закладений революцією. Передумов для якихось критичних явищ, на мій погляд, немає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати